Rozhovor: Patrik Knopp!

Patrik KnoppMáme zde rozhovor s promotérem a majitelem plzeňské stáje Patron boxing, která se za poměrně krátkou dobu stala velkým hráčem na české scéně a do jejichž řad patří například šampióni Vasil Ducár, Pavel Polakovič nebo Lukáš Fajk!

Kdy vznikla myšlenka založit profesionální boxerskou stáj Patron Boxing a kdo za ní vlastně stojí?
„Myšlenka vznikla už koncem roku 2020, když za mnou přišel Pavel Šour, jestli bych nechtěl zastřešovat nějaké boxery a pomoct jim s kariérou s tím, že do budoucna by se mi měla investice vrátit. Jsem velký fanoušek bojových sportů a již v minulosti, jsem několika sportovcům pomáhal, ale pouze na sponzorské bázi (i Pavlovi Šourovi). Představil mi Pavla Polakoviče a ten se stal mým prvním boxerem, se kterým jsem uzavřel profesionální smlouvu. V té době, jsem ještě vůbec nepřemýšlel o tom, že bych mohl mít takto velkou stáj. Původní záměr byl mít maximálně 7 boxerů“.

Kdo vymyslel název Patron boxing a na co vlastně odkazuje
„Název patron boxing jsem vymyslel já. Poukazuje na to, že se snažíme být opravdovým Patronem boxerů. To znamená hájit jejich zájmy a pomáhat jim. Patron pochází z latinského slova Patronus – čímž se rozumí osoba či skupina osob, kteří podporují a chrání jiného člověka. Samozřejmě za to chceme profesionální
přístup a sportovní úspěchy“.

Jaké byly začátky Patronu a jak těžké bylo se prosadit na české scéně?
„Jako každá začínající organizace jsme to neměli jednoduché ani my. Byl jsem odkázaný prakticky sám na sebe a jak určitě všichni, co se pohybují na české boxerské scéně ví, že v Čechách do boxu nikdo investovat nechce. Je to dané tím, že nikdo v Čechách box pořádně nepromoval a lidé o něm všeobecné nemají takové povědomí. Česko žije především MMA scénou, která tu téměř vše pohltila. Museli jsme se zaměřit na opravdovou boxerskou špičku, podepsat nejlepší z nejlepších, aby se o nás dozvěděla boxerská komunita a měli jsme kvalitní prospekty boxery, kterým můžeme
stavět kariéru a tím prosazovat i Patron Boxing“.

Když se srovnáte s MMA, které vyprodá například O2 Arénu. Na čem je potřeba nejvíc zapracovat, aby si čeští fanoušci také našli v takovém počtu cestu na box? Dosáhne někdy český box na takovou halu?
„Za mě má u nás v Čechách MMA obrovský náskok. Paradoxně je na scéně kratší dobu, ale vše je o promu a lidech, kteří stojí v čele
organizace. To co se povedlo Ondřejovi Novotnému, je za mě obrovsky úspěch. Sám dobře vím, co je za tím dřiny, jelikož to samé zažívám také. Musíme vice pracovat na promu, vtáhnout lidi do samotného dění života boxeru a přiblížit jim celé to prostředí. Na tom se snažíme pracovat a inspirovat se těmi lepšími. V budoucnu si myslím, že není nemožné O2 Arénu vyprodat, ale k tomu vede opravdu dlouhá cesta. Pokud si nebudeme jistí, že ji vyprodáme, mohl by to být krok zpět“.

Patrik Knopp

S kolika boxery jste začínali a kolik jich vlastně máte nyní?
„Začínal jsem s Pavlem Polakovičem a Mariem Zábojníkem a v současnosti jich máme celkem pod smlouvou 32“.

Provozovat profesionální stáj je určitě finančně náročné, jak je to se sponzory ve srovnání třeba s Německem nebo Anglií?
„Co se týká provozování, tak to je opravdu finančně náročné. Do boxu nikdo investovat nechce a já sbírám sponzory defacto díky mým obchodním partnerům a přátelům, kteří mě podporují. Téměř bych řekl, že sehnat nějaké větší peníze od sponzorů je v současné době bez kontaktů nemožné. Anglie i Německo jsou boxerské velmoci a tam se chodí na box jako na fotbal, což pro
nás bohužel neplatí“.

Kolik zhruba stojí pořádání kvalitního galavečera, kde se bojuje o mezinárodní tituly?
„Asi bych nechtěl úplně zmiňovat přesnou částku, ale pokud mají být zápasy na úrovni posledního galavečera v Olomouci, kde byla téměř celá špička tuzemského boxu, tak je částka určitě šestimístná“.

Patrik Knopp

Dnes už máte několik šampiónů, kteří mají české tituly nebo tituly zahraniční jako WBC nebo IBO. Tím samozřejmě rostou náklady jak na soupeře tak výplaty. Je možné tyto šampióny udržet, aby neodešli třeba k zahraničním promotérům?
„Ve světě je obrovská konkurence a samozřejmě se takové věci mohou stát, ale právě proto podepisujeme smlouvy na 5 let a snažíme se boxerům dopřát takové podmínky, aby o tom nemuseli
přemýšlet. Pokud se něco takového stane po konci kontraktu je to známka toho, že jsme svoji práci odvedli dobře a vychovali dobrého boxera na světové úrovni“.

V rozhovoru pro KO Magazín jste zmínil, že jste si udělal pětiletý plán. Jaký je hlavní cíl, kterého by jste chtěli dosáhnout?
„Chtěli bychom dosáhnout toho, aby byla naše stáj stabilní a finančně nezávislá. Měla dobré jméno a prosazovala se i v zahraničí“.

Loni jste poprvé spolupořádali tradiční galavečer v pražské Lucerně a ten díky tomu dostal nový náboj. Jak hodnotíte zpětně nejsledovanější večer v boxu u nás a bude tato spolupráce s Matoušem Rajmontem pokračovat i do budoucna?
„Za mě byla spolupráce s Matoušem další krok kupředu. Matouš je velmi zkušený a schopný člověk a spolupráce neměla jediný zádrhel. Navíc si troufám říct, že se z nás stali přátelé a ve spolupráci chceme pokračovat. Za mě je Matouš super parťák a stejný nadšenec do boxu jako já“.

Patrik Knopp

Nyní se blíží galavečer na pražské Královce, na co se fanoušci mohou těšit?
„Určitě na zápas Vasil Ducar vs Viktor Trush, kde bude Vasil poprvé obhajovat svůj titul WBC CISBB. Dále velmi očekávaný souboj o český titul Václav Pejsar vs Lukáš Fajk, který po posledním zápase Kontinentálním šampiónem organizace IBO. Představí se u nás už podruhé i Vladimír Řezníček nebo také zkušený Daulet Daukenov. Bude i několik K1 zápasů, které budeme v následujících týdnech postupně odhalovat“.

Prozradíte, jaké další galavečery nás letos čekají a jaká města chcete navštívit?
7. října plánujeme galavečer v Plzni, poté budeme 17. listopadu pořádat galavečer na Slovensku konkrétně v Košicích a letošní rok uzavřeme ve spolupráci s Matoušem Rajmontem opět 29.prosince  v pražské Lucerně.