MOV dává ruce pryč od IBA!

Mezinárodní olympijský výborVýkonný výbor Mezinárodního olympijského výboru na svém posledním zasedání doporučil, aby organizace přestala uznávat IBA (Bývalá AIBA) jako oficiálního zástupce amatérského boxu!

Mezinárodní olympijský výbor (MOV) suspendoval Mezinárodní boxerskou asociaci (IBA) již v roce 2019 a odebral ji pořádaní boxerského turnaje na olympijských hrách v japonském Tokiu. Nelíbilo se ji jak je IBA řízena, jak je financovaná a také se neztotožňuje s jejím kontroverzním ruským prezidentem Umarem Kremlevem.

MOV následně loni v červnu přijala další opatření a oznámila, že IBA nebude pořádat ani kvalifikační turnaje pro olympijské hry v Paříži, které se budou konat příští rok. Zároveň MOV oznámil, že je prozatím boxerský turnaj pod pěti kruhy v roce 2028 v Los Angeles vyřazen. Definitivní rozhodnutí by mělo padnout na mimořádném zasedání Mezinárodního olympijského výboru, které se bude konat ve čtvrtek 22. června.

Letos v dubnu byla založena nová světová organizace World Boxing (WB) v čele s asociacemi ze Spojených států a britského království. WB velmi kladně přijalo rozhodnutí MOV a má velký zájem o spolupráci. WB by chtěla převzít kontrolu nad tímto sportem pod pěti kruhy místo IBA. Toto rozhodnutí samozřejmě kladně přivítala i česká boxerská asociace (ČBA) v čele s Markem Šimákem.

Mezinárodní olympijský výbor