Duel Fury vs Usyk bude mít odvetu!

Tyson Fury vs Oleksandr UsykPotvrzený očekávaný sjednocující duel těžkých vah Tyson Fury vs Oleksandr Usyk dostane i odvetu. Ta se však bude konat pravděpodobně bez pásu IBF!

Prosinec/Leden – Rijád, Saúdská Arábie
Těžká váha
Tyson Fury 🇬🇧🆚🇺🇦 Oleksandr Usyk
Souboj o tituly WBA super, WBC, WBO, IBF a IBO

Neporažená britská dvojka a světová trojka „The Gypsy King“ Tyson FURY (33-0-1, 24 KO) a neporažená ukrajinská a světová jednička Oleksandr USYK (21-0-0, 14 KO) se utkají ve dvanáctikolové sjednocující bitvě o světové tituly WBA super, WBC, WBO, IBF a IBO!

Pětatřicetiletý úřadující světový šampión organizace WBC „The Gypsy King“ Tyson Fury se stal opět mistrem světa v těžké váze, když v únoru 2020 dokázal v odvetě porazit amerického boxera a tehdejšího šampióna Deontaye Wilder (43-2-1, 42 KO), kterého vyprovodil v sedmi kolech.

Titul WBC poprvé obhájil v říjnu následujícího roku, když se opět potkal s Wilderem. Tentokrát amerického boxera knockoutoval v jedenáctém kole a završil s ním vzájemnou trilogii. Druhá obhajoba přišla loni v dubnu, kdy se na domácím galavečeru ve Wembley utkal s krajanem Dillianem Whytem.

Tyson Fury vs Dereck Chisora 3

Fury v zápase jasně dominoval a Whyta ukončil již v sedmém kole. Následně začala jednání na mega titulový zápas mezi Tysonem Furym a Anthony Joshuou. Z námluv nakonec nic nebylo a Fury si pro třetí obhajobu vybral krajana Derecka Chisoru, kterého velmi snadno rozebral v deseti kolech.

Nyní má před sebou ještě „Money fight“ s bývalým šampiónem UFC Francisem Ngannou, který je plánován na 28. října. Bez ohledu na výsledek tohoto netitulového zápasu se konečně dočkáme sjednocující bitvy těžké váhy.

Na druhé straně šestatřicetiletý ukrajinský šampión Oleksandr Usyk v roce 2018 sjednotil vítězstvím nad britským boxerem Tony Bellewem všechny pásy v křížové váze a stal se nesporným králem divize. Následně oznámil přechod do nejtěžší váhové kategorie, kde získal před dvěma lety čtyři světové tituly, když dokázal na galavečeru v londýnském Tottenhamu vybodovat 117:112, 116:112 a 115:113 tehdejšího britského mistra světa těžké váhy „AJ“ Anthonyho Joshuu (25-3-0, 22 KO).

Loni v srpnu se Saúdskoarabském městě Džidda konala odveta. Anthony Joshua sice předvedl znatelně lepší výkon a dokázal také Usyka dostat do velkých problémů, ale nakonec to opět nestačilo a Oleksandr Usyk všechny pásy obhájil na body 116:112, 115:113 a 113:115.

Oleksandr Usyk vs Daniel Dubois

Na konci srpna se postavil v polské Vratislavi k druhé obhajobě čtyř světových titulů a jeho soupeřem byl další britský boxer „Dynamite“ Daniel Dubois (19-2-0, 18 KO), který měl od loňského roku v držení standardní světový titul WBA a byl Usykův povinným vyzývatel za tuto organizaci. Usyk dominoval prakticky ve všech aspektech boje a Dubois jen marně hledal recept na o jedenáct let staršího šampióna. V pátém kole trefil Dubois šampióna tvrdě pod pás a ringový sudí Luis Pabon musel duel na 5 minut přerušit a dal britskému boxerovi varování. Nicméně následné opakované záběry ukázali, že úder byl opravdu pod pás.

Vše vyvrcholilo na konci osmé kola, kdy si Dubois po sérii úderů poklekl a byl tak v prvním počítání a od konce jej zachránil gong. V devátém kole se však skvělou pravou Usyk trefil na bradu a Dubois šel k zemi podruh. Ringový ho sice počítal, ale Duboisovi se už boxovat nechtělo a Usyk tak obhájil všechny pásy.

Tyson Fury vs Oleksandr Usyk

Nyní bylo odhaleno, že ve smlouvě je zahrnutý oboustranný dodatek o odvetě. To znamená ať už vyhraje Usyk nebo Fury, tak se dočkáme odvety a uvidíme minimálně dva souboje. Bob Arum prozradil že by se první duel mohl konat už na konci prosince, ale bude záležet, jak proběhne zápas s Francisem Ngannou. Kdyby se Fury zranil nebo by byl zápas náročnější, tak by se duel s Usykem konal až na začátku příštího roku.

Nyní se ještě do duelu vložila organizace IBF, která určila, že se vítěz sjednocující bitvy musí střetnout s povinným vyzývatelem Filipem Hrgovičem. Pokud však dojde na odvetu, IBF vítězi pás odebere a utkají se i něj Filip Hrgovič a Anthony Joshua. IBF již v minulosti tyto kroky realizovala. Například Tyson Fury po vítězství nad Wladimirem Klitschkem oznámil odvetu a IBF mu okamžitě odebrala titul.

Filip Hrgovič