Usyk nevylučuje návrat do křížové váhy!

Oleksandr UsykUkrajinský šampión Oleksandr Usyk dokázal sjednotit všechny světové tituly v křížové váze a nyní drží také 3 ze 4 hlavních titulů i v těžké váze. Po sjednocení zvažuje návrat do křížové váhy!

Pětatřicetiletý neporažený ukrajinský boxer Oleksandr Usyk (20-0-0, 13 KO) se stal šampión křížové váhy 17. září 2016, když v ostře sledovaném duelu vybodoval Poláka Krzysztofa Glowackiho a získal pás WBO. Titul poprvé obhájil o tři měsíce později, když v devátém kole knockoutoval Jihoafričana Thabisa Mchuna.

V roce 2017 pás dvakrát obhájil, když postupně vyprovodil amerického boxera Michaela Huntera a rodáka ze Srbska Marco Hucka. V lednu 2018 se utkal s lotyšským šampiónem Mairisem Briedisem, který v té době vlastnil pás WBC. Vyrovnanou bitvu nakonec jen velmi těsně na body ovládl ukrajinský šampión.

V červenci téhož roku sjednotil všechny tituly v křížové váze, když rozebral ruského bijce Murata Gassieva a stal se nesporným králem této váhové kategorie. Pásy následně ještě obhájil s britskou hvězdou Tony Bellewem a poté přešel do nejtěžší váhové divize.

Oleksandr Usyk

V těžké váze debutoval v říjnu 2019, kdy v sedmém kole ukončil Američana Chazze Witherspoona. Ve druhém zápase ho prověřil britský bouřlivák Dereck Chisora. Zápas byl poměrně hodně vyrovnaný a Usyk nakonec přetlačil Chisoru až na body. Rozdíl byl znát především v síle. Usyk sice vynikal v technických dovednostech, ale Chisora jasně dominoval v síle úderu, kdy každý přesnější zásah dělal Usykovi potíže.

Loni v září konečně vyzval tehdejšího šampióna Anthonyho Joshuu a velkou bitvu nakonec zvládl a Joshuu jasně přeboxoval na body. Odveta se konala letos v srpnu a ačkoliv se Joshua o proti prvnímu zápasu výrazně zlepšil, na Usyka to ani tentokrát nestačilo a Ukrajinec obájil světové tituly WBA super, WBO, IBF a IBO.

Oleksandr Usyk vs Anthony Joshua 2

Nyní netrpělivě čekáme, kdy a zdali bude dohodnuta sjednocující bitvě s neporaženým šampiónem organizace WBC Tysonem Furym. Usyk zároveň zvažuje také případný návrat do křížové váhy, kde se dle svých slov cítí komfortněji.

„Někdy přemýšlím o návratu do křížové váhy. V těžké váze je potřeba držet kila a hodně jíst. Boj s těmito obry není tak těžký jako to, že musím pořád jíst a držet si váhu. Nejen jídlo, ale i trénink ode mě vyžaduje větší nasazení. Když jsem byl v křížové váze, nemusel jsem ani zdaleka tolik cvičit, proto potřebuji teď mezi zápasy delší pauzu. Chci sjednoti všechny pásy v těžké váze a pak se možná vrátím do křížové, ale uvidíme“. Odhalil Usyk.

Tyson Fury vs Oleksandr Usyk