Tomasz Adamek má před sebou poslední zápas!

Vitali Klitschko vs Tomasz AdamekBývalý světový šampión polotěžké a křížové váhy a také vyzývatel o světový titul těžké váhy Tomasz Adamek se rozloučí na jaře se svou velmi úspěšnou kariérou!

Šestačtyřicetiletý rodák z polského Živce Tomasz „Goral“ Adamek (53-6-0, 31 KO) odstartoval profesionální kariéru už v roce 1999, když na galavečeru v Manchesteru vyprovodil v prvním kole afrického boxera Israela Khumala. První světový titul organizace WBC získal v polotěžké váze v roce 2005, kdy ve vyrovnané bitvě přetlačil na body australského boxera Paula Briggse.

V roce 2007 se postavil ke třetí obhajobě světového titulu a do cesty se mu postavil Američan Chad Dawson. Adamek v zápase na soupeře ztrácel a po jednatřiceti výhrách v řadě si připsal první porážku mezi profesionály. Následně přešel do křížové váze, ve které získal hned v prvním duelu světový titul IBO, když v sedmi kolech vyprovodil panamského boxera Luise Andrese Pineda.

O rok později přidal také titul organizace IBF, když ve velmi vyostřeném zápase dokázal vybodovat americkou hvězdu Steve Cunninghama. Tituly následně obhájil v duelech s Johnathonem Banksem a Bobby Gunnem a přešel do nejtěžší váhové divize.

Tomasz Adamek

I v těžké váze se Adamek neztratil a vyšlápl si na velká jména tehdejší doby jako Andrew Golota, Chris Arreola, Michael Grant nebo Kevin McBride. Díky skvělým výkonům se probojoval až do pozice oficiálního vyzývatele tehdejšího světového šampióna Vitali Klitschka se kterým se střetl na domácím galavečeru v září 2011.

Ukrajinský šampión však v zápase jednoznačně dominoval a Adamka porazil před limitem v desátém kole. Následovalo pět výher v řadě a už to vypadalo, že se opět probojuje do souboj o světový pás. Jenže stopku mu vystavil Ukrajinec Vyacheslav Glazkov, který jej v roce 2014 jasně vybodoval.

Od té doby Adamek už důležité zápasy s krajanem Arturem Szpilkou nebo Američanem Ericem Molinou prohrál. Naposledy stál v ringu v říjnu 2018, kdy jej ve druhém kole ukončil o čtyřicet kilo těžší dopingový král Jarrell Miller. Nyní má polský boxer poslední zápas kariéře, který by se měl konat na jaře v Polsku.

Jarrell Miller vs Tomasz Adamek