Zdeněk Šafránek: Zápas doma pro mě znamená hrozně moc!

Zdeněk Šafránek vs Jan MatoušekMáme zde rozhovor s nejlepším českým paraboxerem Zdeňkem Šafránkem z Boxing Poděbrady, který je v přípravě na obhajobu pasu Proboxing.cz!

Zdeněk se utkal v historicky prvním titulovém zápase paraboxu loni v únoru. V boji se svým kamarádem a parťákem Honzou Matouškem dokázal urvat výhru na svou stranu. Nyní oba borce čeká odveta a tak jsme našeho šampióna vyzpovídali nejen o přípravě.

Zdeněk Šafránek vs Jan Matoušek

1. Čeká tě obhajoba pásu Proboxing, jak probíhala příprava s trenérem Danielem Venclem?
“Příprava na obhajobu probíhala stejně jako příprava na můj první zápas, s Danem jsme se snažili nic nepodcenit a i když Dan měl své zápasy, tak se snažil věnovat mi co nejvíce času”.

2. Poslední týdny ses potýkal se zdravotními problémy o co přesně šlo?
“Zdravotní komplikace jsem měl před 14 dny a jednalo se o zánět močového měchýře a pokryly to antibiotika a před pár dny jsem opět začal na 150% makat abych pás obhajil”.

3. Tvým soupeřem bude stejně jako loni Jan Matoušek. Myslíš, že tentokrát to bude těžší zápas?
“Ano, bude to mnohem těžší zápas než minulý rok. Mates má velkou přípravu a je to velký dříč, ale ani my s Danem jsme nic nepodcenili”

4. Jak by si porovnal zapas na tři kola a titulový na čtyři? Je to kolo navíc hodně znát?
“I když se to nezdá, tak každé kolo navíc je hodně znát. Jak v hokeji, který hrajeme, tak i v boxu to máme mnohem těžší než zdraví hokejisti či boxeři. My sedíme naproti sobě a tlučeme do sebe bez přestání minutu a půl a nemůžeme uvolnit ruce uskočit a odpočinout. Opravdu je to dosti náročné”!

Zdeněk Šafránek vs Jan Matoušek

5. Boxerů na vozíku je velmi málo, přitom máme skvělý sledge hokejový tým a další hvězdy parasportů.
“Paraboxerů je málo a myslím si, že nás ani více nebude. Vedení paraboxeru se sice “snaží” s tím něco dělat, ale za dobu co boxuji, nikdo nepřibyl, ba naopak lidi končí. Není to lehký sport a je dost fyzicky náročný,  řekl bych, že je náročnější než sledgehokej… a lidi jsou pohodlní a vozíčkáři jak by smet”!

6. Česká paraboxerská asociace vytvořila nově tři kategorie boxerů, přitom Vás je asi celkem 5 zápasu schopných. Jaký máš na to názor?
“Rozdělení do kategorií je dobrá věc, to určitě, ale základnu by jsme potřebovali mít minimálně tak cca o 30 paraboxerech, aby to dávalo nějaký smysl. Rozdělit nás na skupiny podle postižení, když nás je jen “5” paraboxeru, to je totální nesmysl, protože tím pádem já nemám soupeře a s tím přístupem vedení půjde vše akorát k šípku”.

7. Nebude pro Tebe znamenat jakožto jediného paraboxera s funkčním trupem toto rozdělení prakticky konec kariéry pod ČPA?
“Jak jsem psal v předchozí odpovědi tak ano, díky rozdělení do skupin jsem bez soupeře a tím pádem i bez zápasu”.

8. Letos je soupiska v Poděbradech velmi našlapaná a vyvrcholí zápasem o světový titul. Co pro Tebe znamená být součástí domácí akce?
“Znamená to pro mě strašně moc, je to domácí půda, domácí fanoušci a to pak člověka žene a motivuje více k výhře”.

9. Se svým soupeřem Janem Matouškem jste zároveň parťaci ze sledgehokejové reprezentace, bude to o to pikantnější zápas?
“Toto je jako rodinná bitva, my s Matesem jsme jako bratři. Už 11 let spolu hrajeme za reprezentaci a 4 roky za Zlín a jsme nerozlučná dvojka… Shodou okolností máme 25-26.2 soustředění reprezentace v Humpolci, kde 25.2. máme ráno trénink a pak odjíždíme na zápas boxu do Poděbrad a po zápase zpět do Humpolce, kde máme v neděli brzo ráno další trénink. Je to velice důležité soustředění z důvodu účasti a jako kapitán národního týmu bych tam neměl chybět. S Matesem to bude zápas jak se patří a ten lepší vyhraje”.