Viktor Agateljan: Můj cíl je stát se mistrem světa!

Viktor Agateljan má před sebou velmi důležitý zápas o australský národní titul. Jeho soupeřem bude zkušený Ind Tej Pratap Singh, kterému patří 42. příčka světového ratingu. A tak jsme si pro Vás připravili s tím to sympaťákem a sedminásobným amatérským mistrem České republiky rozhovor!

5.4.2019 The Melbourne Pavilion, Flemington, Austrálie
Střední váha
Viktor Agateljan vs Tej Pratap Singh
Česká neporažená jednička “King” Viktor AGATELJAN (7-0-0, 4 KO) a indická jednička Tej Pratap SINGH (14-4-2, 8 KO) se utkají v desetikolové bitvě o australský národní titul!

Máš za sebou velmi úspěšnou amatérskou kariéru, ve které si se stal sedminásobným mistrem republiky. Co tě přimělo před dvěma lety k přechodu mezi profesionály, splnil sis všechny cíle v olympijském boxu?
„Po pravdě už jako mladší jsem vždy říkal že můj cíl v boxu je být mistr světa v profesionálním ringu, většina boxerů tedy hlavně ti co jsou Nebo byli se mnou v reprezentaci vždycky sní o olympiádě já mezi ně nepatřil, takže když už jsem cítil, že jsem trochu vyzrál, tak jsem ten první krok udělal moc rád“.

Jak by si porovnal amatérský neboli olympijský a profesionální box, jaké jsou z tvého pohledu hlavní rozdíly?
„Samozřejmě ten rozdíl kol je znát. Já zatím doboxoval nejvíce pouze 6 kol, a už ten rozdíl boxer cítí když jdete do 5. nebo 6. kola. Tak když máte zápas s rovnocenným soupeřem, tak už ta únava je na místě a líbí se mi to, baví mě ten pocit, když jste oba dva opravdu unavený, tam se začne projevovat víc to, kdo je boxerský neboli technický lépe připravený a hlavně charakter a bojovnost“.

V prvních šesti profi zápasech si se prakticky rozkoukával a pak přišel zápas pravdy s Robertem Ráczem. Kdo koho vyzval a jak k zápasu došlo?
„Výzva byla od týmu Roberta Rácze, takže mě vyzvala stáj Qwert boxing. Já bych v tu dobu nikoho absolutně nevyzýval, protože jsem vůbec netrénoval. Co jsem se vrátil loni ze Sydney zpět do Čech, tak jsem se nezastavil. V týdnu stěhování a víkendy hlídáním v nočním klubu. Zápas jsem vzal, protože jsem myslel, že po vítězství mohu zůstat ve své zemí kde budu mít slušné nabídky a zůstanu u své rodiny a spoustu jiných lidí na kterých mi záleží, to byl hlavní důvod proč sem do zápasu šel a sem rád za tu motivaci tehdy“.

Zápas s Ráczem skončil velmi těsným vítězstvím a spustilo to lavinu diskuzí na sociálních sítích, zdali neměl výsledek skončit opačně nebo remízově. Jak tento, pro Tebe velmi důležitý zápas hodnotíš s odstupem času? Jednalo se případně o odvetě?
„Díval jsem se na náš zápas s Robertem mnohokrát a vidím sebe pořád jako vítěze. Byl jsem přesnější, čistější, všichni měli připomínky na rozhodčí, kteří se však shodli skoro stejně na bodech, ale absolutně nikdo neřekl nic o rozhodčím v ringu, který ignoroval údery loktem od soupeře a zakázané údery do ledvin a za hlavu. Nával lidí a taky zprávy na facebooku si osobně vůbec neberu, spíš mi to přišlo občas vtipně, nicméně soupeř byl hodně aktivní a byl to hodně zajímavý zápas na České scéně. Odvetu mi nabízeli a pak taky spoustu lidí psalo že se bojím, čemuž se fakt musím jen smát. Chtěli odvetu o váhu výš kterou neboxuji proto jsem nabídku nepřijal, nicméně já Robertovi děkuji za zápas myslím, že to byla dobrá zkušenost pro nás oba“.

Společně s bratrem Erikem nyní žijete v Austrálii… Jak jste se vůbec do Austrálie dostali a proč vlastně Austrálie?
„Prvně jsme se do Austrálie vydali na blind… Jako studenti jsme museli chodit po té i denně do jazykové školy, abychom se naučili anglicky a posunuli se po té na College. naštěstí jsme potkali lidi, kteří v nás viděli potenciál a pomohli nám a zařídil sportovní víza. Austrálie je opravdu země velkých možnosti a proto Austrálie“.

Kdo Tě v Austrálii připravuje a kdo vlastně je součástí Agateljan týmu?
„Agateljan Boxing Team jsme zatím hlavně tedy jen já s bratrem, trénujeme pod vedením Lincolna Hudsona a s námi po boku je i Vic Darchinyan přezdívaný Raging Bull – což devítinásobný mistr světa. Držel pásy ve třech vahových kategoriích a pomocný trenér je Matt Reece“.

Tvůj bratr už za sebou zápas má, když 2. února porazil Mike Yariho. Tebe čeká zápas 5. dubna a bude to pro Tebe debut v Austrálii a hned půjde o titul. Podle čeho jste soupeře vybírali a jak těžký zápas to bude?
„Ano bratr předvedl velmi dobrý výkon, boxoval s nepříjemným soupeřem. Mike Yari má přes 200 zápasu, nic méně bratr udělal krásný výkon, kdy dokonce v pátém kole soupeře poslal k zemi a byl jednou počítány. Mého soupeře jsme vybírali podle bodů, chtěli jsme soupeře, který bude aspoň v první světový stovce a tohle se nám líbilo. Hlavně má v držení australský národní titul, který chceme samozřejmě vyhrát“.

Tvůj soupeř Tej Pratap Singh má velmi zkušeností a v profi ringu má již 20 zápasů. Měl si s ním možnost spárovat, koukal si na nějaké jeho zápasy? Jaké jsou jeho přednosti a naopak slabiny, kterých budeš chtít využít?
„Soupeř má zkušenosti, loni vyhrál dokonce Oceánský titul organizace WBA a v prosinci právě australský titul o který budeme bojovat spolu. Jinak jsme se osobně nikdy nepotkali“.

V případě výhry se ti otevřou dveře prakticky k jakémukoliv titulovému zápasu, jaké máš se svými trenéry a manažery cíle?
„Chci se spíš pokaždé soustředit na jeden cíl a to je překonat překážky. Teď je právě mojí překážkou Tej Pratap Singh a pak uvidíme“.

V tvé váhové kategorii je jako jednička přemožitel legendárního Many Pacquiaa, 31 letý Jeff Horn. Bude to jeden z cílů, pokud vše půjde podle plánu?
„Pokud by byla možnost po tomto zápase boxovat s Jeffem Hornem, tak ji určitě beru“.

Hodláš v Austrálii zůstat nebo to s Erikem máte jako dočasnou zkušenost a poté se budete vracet zpět do ČR?
„Uvidíme jak to ještě bude, ale pokud tady budu mít lepší možnosti a podmínky, tak tu budu převážně zde. Ale do Čech se chci určitě vždy vracet, je to můj domov“.

Komu by si chtěl poděkovat za podporu, sponzoring apod?
„Určitě nechci zapomenut na Lukáše Konečného, první rok v profesionálním ringu jsem byl pod jeho vedením a také prvnich 5 zápasu s ním i vyhrál. Děkuji trenérům z amatérů ještě Arnošt Russ, Araik Sachbazjan, Constantin Flachbart, Vasilij Larionov a Miroslav Vrba. Samozřejmě své rodině, přátelům a fanouškům. Vic Darchinyan a hlavně trenér Lincoln Hudson, který je pro mě trenér, rodina a také sponzor, týmu Utc st. Marys, přítelkyni trenéra Michelle Burgess, která dohlíží o naší stravu a pečuje o nás. A samozřejmě Tobě Marku za článek v proboxing.cz“.