VIDEO: Jak vznikají pásy mistrů světa? Pojďme se společně podívat na jejich výrobu!

Všichni je známe, všichni je vídáme, ale jak vlastně vznikají pásy světových organizací, které ve svých spárech drží takové esa jako Anthony „AJ“ Joshua (23-1-0, 21 KO), Deontay „The Bronze Bomber“ Wilder (42-0-1, 41 KO), Saul „Canelo“ Alvarez (53-1-2, 36 KO) a další.

Profesionální ring momentálně uznává pouze čtyři nejprestižnější organizace, kterými jsou WBC, WBA, WBO a IBF. Držitelé těchto titulů jsou považováni za mistry světa své váhové kategorie a ten kdo je vlastní všechny, je nesporným králem své váhy. Jak ale vlastně vznikají mistrovské pásy, které dělají z obyčejných bojovníků legendy? Pojďme si nejprve společně jednotlivé organizace a federace představit a následně se podívat, jak se jejich pásy vyrábí.

WBA – WORLD BOXING ASSOCIATION

WBA je organizace, která schvaluje oficiální zápasy a udílí ocenění WBA šampión na profesionální úrovni. První známky této organizace pochází z roku 1921, kdy se uskutečnil první zápas této organizace mezi Jackem Dempsey a Georgesem Carpentierem.Do roku 1962 se tato organizace jmenovala National Boxing Association a až do roku 1974 se jednalo povětšinou o čistě americkou organizaci.Od roku 2007 sídlí v Panamě a jejím prezidentem je Gilberto Mendoza.WBA je uznávána od IBHOF (Mezinárodní boxerská síň slávy). Historicky prvním držitele pásu WBA se stal 21.4.1962 Carlos Ortiz v lehké váze, který vybodoval v 15ti kolové bitvě Joe Browna poměrem 74:66, 74:60 a 74:58.První držitel pásu v těžké váze byl 5.3.1965 Ernie Terrell, když zdolal v 15ti kolové bitvě Eddie Machena v poměru 72:67, 72:66 a 70:67.Pás v minulosti vlastnili například Muhammad Ali, Joe Frazier, George Foreman, Mike Tyson, Evander Holyfield, Lennox Lewis, John Ruiz, Nikolay Valuev, David Haye nebo Alexander Povetkin.

WBO – WORLD BOXING ORGANIZATION

WBO je organizace, která je v současné době jednou z nejuznávanější boxerskými mistry světa.Tato organizace vznikla v roce 1988 a jako svůj první šampionát představila titulový zápas super střední váhové kategorie mezi Thomasem Hearnsem a Jamesem Kinchenem, který vyhrál prvně zmíněný těsně na body poměrem 115:112, 114:112 a 114:114. WBO Sídlí ve státě Puerto Rico a v městě San Juan a jejím prezidentem je Francisco Varcarcel. Zajímavostí je, že až do roku 2012 nemohl o tento titul bojovat žádný Japonec, neboť do té doby ji JBC (Japonská boxerská organizace) neuznávala. WBO je uznávána od IBHOF (Mezinárodní boxerská síň slávy).Prvním držitele pásu WBO v těžké váze se stal Francesco Damiani , který 6.5.1989 knockoutoval ve 3. kole Johnny Du Plooye.

WBC – WORLD BOXING COUNCIL

WBC byla organizace původně zavedena jedenácti zeměmi: Spojenými Státy, Argentinou, Spojenými Královstvími, Francií, Mexikem, Filipínami, Panamou, Chile, Peru, Venezuelo, Brazílií a Puerto Ricem.Zástupci všech zemí se 14. Února 1963 sešli na pozvání mexického prezidenta Adolfa Lópeze Mateose a vytvořili mezinárodní boxerskou organizaci, která měla řídit expanzi boxu. WBC se později rozrostla do celého světa a nynější pásy obsahují celkem 161 světových zemí. V roce 2005 se Jackie Nava stala první ženskou držitelkou světového šampionátu WBC v super bantamové váhové kategorii. WBC je uznávána od IBHOF (Mezinárodní boxerská síň slávy).Prvním držitele pásu WBC se stal 8.12.1962 Emile Griffith ve weltrové váze, když porazil v 9. kole Technickým KO Jorge Jose Fernandeze.Prvním držitel pásu v těžké váze byl legendární Joe Frazier, který ho získal výhrou nad Jimmy Ellisem 16.2.1970.Pás měli v držení také např. George Foreman, Muhammad Ali, Larry Holmes, Mike Tyson, Evander Holyfield, Lennox Lewis, Hasim Rahman, nebo Vitali Klitschko.

IBF – INTERNATIONAL BOXING FEDERATION

IBF je celosvětová nezisková organizace, která vznikla v roce 1983 a založil ji Bob Lee, který prohrál volby na prezidenta WBA. Organizace byla založena v New Jersey, kde se stále nachází jejich kanceláře. Prvním IBF mistrem světa se stal Marvin Camel, bývalý držitel pásu WBC, který porazil 13. prosince 1983 v pátém kole technickým KO Roddyho MacDonalda. IBF trvalo pouze rok, než se stala uznávanou asociací boxu. Od roku 1999 do roku 2004 bylo jméno této organizace silně pošpiněno, kvůli bývalému prezidentovi. IBF byla obviněna z vydírání a přijímání úplatků.V roce 2004 převzal otěže Marian Mohamed a vyzdvihl IBF zpět do čela boxu. IBF je uznávána od IBHOF (Mezinárodní boxerská síň slávy) a jejím prezidentem je aktuálně Daryl Peoples.