Velký rozhovor s chorvatským hrdinou Filipem Hrgovičem!

Šestadvacetiletá chorvatská naděje těžké váhy a celkově čtrnáctý muž světového žebříčku Filip Hrgovič (7-0-0, 5 KO) se stal v amatérském ringu bronzovým medailistou olympijských her v Riu. Nyní rodák ze Záhřebu míří ke světovým titulům mezi profesionály.

Jeho příběh započal mezi amatéry, kde předvedl hodně kvalitních výkonů. Na olympijských hrách v Riu skončil těsně před branami finále, když prohrál s tehdejším šampionem Tonym Yokou. Mezi polo-profesionály dokázal porazit aktuální legendu K1 a MMA Sergeye Kharitonova, Erica Brechlina, Sergeye Kuzmina a velice těsně prohrál s Joe Joycem. Do podvědomí fanoušků se dostal v roce 2013, když na sparingu otevřel obočí Davida Haye. Brit následně musel zrušit zápas s Tysonem Furym. Poslední dva zápasy v profesionálním ringu odboxoval na domácí půdě v Záhřebu, kde zlikvidoval dva veterány těžké váhy Amira Mansoura a Kevina Johnsona.

Jak jste spokojený s dosavadní profesionální kariérou? „Jsem velice potěšený v tom, jak se mi daří. Myslím si, že za pomocí svého týmu a stáje Sauerland jsme udělali vynikající výsledek. Se sedmi zápasy jsem se dokázal dostat do první desítky těžké váhy. Mám dojem, že se toto povedlo jen pár boxerům v historii. Prozatím jde vše dobře a jdeme dál.

Chtěl by jste boxovat i v jiných zemích? Například v Americe, nebo Velké Británii? „Ano. Těším se na moje souboje v Americe a Velké Británii. Je to pro mě nová výzva. Pocházím z malé země, kde boxerský trh není tak velký. Jsem tedy nucený jít bojovat za hranice své země, aby moje kariéra nadále rostla. Amerika a Británie jsou pro mě velmoci boxu. Přesně tam se chci stát hvězdou. To je můj konečný cíl.

Jaký je Váš názor na Anthonyho Joshuu a Deontaye Wildera? „Jsou to mistři světa a můj názor na ně je velmi kladný. Není snadné se stát mistrem světa a ještě těžší je titul obhajovat. Jim se to daří, takže velký respekt. Mohli bychom mluvit o jejich nedostatcích a ctnostech, ale jedna věc je to komentovat a druhá být v jejich kůži a být šampionem. Jsou v pozici, kde by chtěl být každý boxer.

Nastavil jste si nějaký cíl, do kdy chcete být světovým šampionem? „Neurčil jsem si žádné ultimátum. Je jen otázkou dostat se do této pozice a je jedno jestli to bude trvat půl roku, nebo tři až pět let. To není podstatné. Podstatné je to, abych se cítil dobře, byl zdravý a vyhrával své zápasy. Boj o titul přijde ve správnou chvíli. Já mám před sebou ještě hodně práce, ale věřím, že dříve, nebo později se to stane.“

Je Vaší ambicí stát se prvním chorvatským mistrem světa těžké váhy? „Samozřejmě se chci stát prvním chorvatským šampionem těžké váhy. Jsem hrdý na to, že jsem Chorvat a že mohu zastupovat svoji zemi po celém světě. Jsme malá země, ze které pochází mnoho skvělých sportovců. Nedávno jsme mohli vidět chorvatské fotbalisty ve finále mistrovství světa ve fotbale. Když se pak zamyslíte, že tito chlapci pochází ze země, který má čtyři miliony obyvatel, tak je to výjimečná chvíle. Jsem hrdý, že jsem tohoto součástí a doufám, že dobře reprezentuji svoji zem.

Co mohou fanoušci boxu očekávat od vašeho dalšího souboje? „Momentálně jsem na kempu v Miami, kde tvrdě pracuji se svým trenérem Pedrem Diazem. Dávám do tréninků maximum a věřím, že si to fanoušci užijí. Těším se na fanoušky v Británii a v Americe. Sice momentálně ještě nemám soupeře, ale věřím, že je nezklamu. Věřím, že se stanu velkou hvězdou po celém světě a fanoušci si moje duely budou užívat.“