UFC 275: Procházka uškrtil Teixeiru a má titul!

Glover Teixeira vs Jiří ProcházkaSen všech českých fanoušků se stal skutečností. Jiří Procházka uškrtil v pátém kole Glovera Teixeiru a stal se tak historicky prvním českým zápasníkem, který získal v UFC titul! Shevchenko obhájila titul na body, Weili v odvetě sestřelila ve druhém kole Jedrzejczyk!

11.6.2022 – Indoor Stadium, Kallang, Singapore
UFC 275
Polotěžká váha (TITUL)
Jiří Procházka 🇨🇿🆚🇧🇷 Glover Teixeira
5. kolo Submission (rear-naked choke)

Pro české fanoušky jednoznačně nejprestižnější bitva v historii MMA. Do oktagonu UFC 275 nastoupili dvaačtyřicetiletý brazilský šampión Glover Teixeira a devětadvacetiletý český samuraj Jiří Procházka.

Brazilec získal pás v polotěžké váze ve svém posledním duelu loni 30. října na galavečeru UFC 267 v Abú Dhabí. Tehdy měl být další kořistí pro polského šampióna Jana Blachowicze. Jenže Teixeira všechny překvapil a šampióna dokázal už ve druhém kole uškrtit a titul urval pro sebe.

Glover Teixeira vs Jiří Procházka

Dnes se tak postavil k první obhajobě pásu a do cesty se mu postavil bývalý šampión japonské organizace Rizin Jiří Proicházka. Procházka měl na svém kontě dvanáct výher v řadě a v UFC vyhrál oba předchozí duely před limitem. Nejdříve v červenci 2020 ukončil ve druhém kole Volkana Oezdemira a loni v květnu i Dominicka Reyese.

Titulová bitva nabídla hodně divoké první kolo, Procházka takticky měnil gardy a Teixeira se jej naopak snažil dostat na zem, což se mu podařilo. Procházka se však z nekomfortní situace dokázal dostat. Před koncem kola jej Brazilec opět dostal k zemi, ale Procházka toho nakonec využil ve svůj prospěch a Teixeirovi do pauzy na zemi naložil.

Druhé kolo nabídlo mnohem akčnější podívanou, Procházka v postoji jasně dominoval a šampióna skvěle trefoval údery, lokty a kolenem. Jenže na konci kola propadl pod Teixeiru a v souboji na zemi pro změnu dominoval Brazilec a otevřel tvrdým loktem Procházkovi obočí.

Glover Teixeira vs Jiří Procházka

Ve třetím kole Brazilcovi začali docházet síly a jeho pokusy o takedowny se mu už vůbec nedařili. Naopak český vyzývatel opět skvěle trefoval a dokonce převzal dominanci i na zem, kde soupeře zasypal spousty údery. Teixeira se na konci kola ještě dokázal přetočit a Procházku přiškrtit, ale Procházka vše ustál.

Do čtvrtého kola načerpal Teixeira síly a dokázal po minutě a půl Procházku parádně hodit na zem. Tam Brazilec začal opět dominovat a Procházku dlouho držel v sevření. Ale Procházka se z těžké situace dokázal zase dostat a kolo ukončil v lepší pozici.

Duel došel až do posledního pátého kola a kolo začal lépe úřadující šampión, který českého bijce trefil knockoutovým úderem a následně jej zkusil utáhnout v gilotině. To se mu naštěstí nepodařilo, ale Procházka začal hodně inkasovat v postoji a Teixeira skvěle boxersky trefoval. Duel se následně dostal opět na zem a český válečník ukončil dokázal Teixeiru uškrtit před koncem kola a zařadil se mezi legendy MMA!

Glover Teixeira vs Jiří Procházka

Podle průběžných bodovacích karet vedl na body úřadující šampión, takže pro Procházku bylo velké štěstí, že dokázal duel ukončit před limitem. Bodoví měli karty takto 39:37, 38:37 a 38:38.


Zhang Weili vs Joanna Jedrzejczyk

Tvrdou bitvu předvedli v odvetě Číňanka Zhang Weili a polská fighterka Joanna Jedrzejczyk ve slámové váze. První vzájemný duel před dvěma lety ovládla Weili na body. Tentokrát to bylo rychlejší a Jedrzejczyk knockoutovala už ve druhém kole.

Valentina Shevchenko vs Taila Santos

Na galavečeru jsme viděli ještě titulovou bitvu v muší váze, kde se střetli úřadující šampiónka Valentina Shevchenko a brazilská vyzývatelka Taila Santos. Duel nabídl až překvapivě vyrovnanou bitvu a předpokládaná dominance šampiónky se nekonala. Zápas došel až do bodového rozuzlení, kde rozhodčí rozhodli o vítězství Valentiny Shevchenko 49:46, 48:47 a 47:48.


Mallpay Proboxing