Tyson Fury: Lidé mě celý život odepisovali, ale já jim ukázal, že dosáhnu čehokoliv na světě!

Aktuální držitel titulů WBC a The Ring Magazine, světová dvojka a lineární šampion těžké váhy Tyson „Gypsy King“ Fury (30-0-1, 21 KO) se rozpovídal o své životní motivaci, kterou se pokouší dnes a denně předat všem ostatním.

Když v roce 2015 cestoval do Německa k souboji s tehdejším ukrajinským vládcem těžké váhy Wladimirem „Dr. Steelhammer“ Klitschkem (64-5-0, 53 KO), nikdo nevěřil, že by mohl šokovat celý svět. Každý jej měl jen za šaška, který moc mluví, ale nakonec stejně bude jen dalším skalpem hvězdného Ukrajince. Jenže Tyson Fury to dokázal a umlčel všechny kritiky. Následně však padl na úplné dno. Psychické problémy zaháněl drogami a alkoholem, přibral na neuvěřitelných 180 kilogramů a neměl absolutní chuť žít. Jednou se dokonce pokusil o sebevraždu, když to chtěl ve svém luxusním Ferrari napálit do mostu. Jak on sám říká: „Bůh měl se mnou jiné plány.“ – Britský obr sehnal nového promotéra, nového trenéra a vydal se na cestu za trůnem těžké váhy. Za trůnem, který mu kdysi patřil a nikdy o něj nepřišel v boji.

Byť mu to jeho promotér Frank Warren rozmlouval, tak se již po půl roce od comebacku postavil nejobávanějšímu knockoutérovi těžké váhy Deontayi Wilderovi. Rodina o něj měla starost a otec se s ním dokonce nebavil, protože si myslel, že jeho syn jde na jasnou popravu, která ho nejspíše připoutá k invalidnímu vozíku. On však opět šokoval svět. Rodáka z alabamské Tuscaloosy málem zdolal ve Staples Center na body (podle mnohých na body bez debat vyhrál) a ve dvanáctém kole ještě ke všemu ukázal neskutečné srdce válečníka. Wilder jej brutálně poslal na podlahu ringu a začal slavit. Komentátoři i fanoušci mysleli, že je po všem. Jediný, kdo mu dal naději byl zkušený ringový sudí Jack Reiss, který místo ukončení souboje začal počítat, což se ukázalo jako dobrá volba. Hvězdný „Gypsy King“ vstal z mrtvých a šampionovi ještě do konce dějství pořádně zatopil. Remízový verdikt značil jediné. Tito dva obři se ještě potkají.

A také potkali. O předminulém víkendu se sešli v lasvegaském ringu ve slavné MGM Grand Aréně, aby dokončili to, co začali. Oba si zkrátka potřebovali dokázat, kdo z nich je lepší. „Ukončím toho chlapa před limitem. Budu ho bít od samého začátku souboje a v pátém kole už nebude moct. Bude mě prosit o holý život, ale já ho nemilosrdně zničím.“ – Hlásil 206 centimetrů vysoký obr. Opět mu nikdo nevěřil. Dokonce mnozí odborníci a boxeři tipovali vítězství Američana před limitem. Brit však opět dokázal, že nemluví do větru a amerického rivala ukončil v sedmém kole. Jeho cesta na trůn je z poloviny hotova. Tyson Fury se totiž stal podruhé šampionem těžké váhy, do držení dostal poslední prestižní pás, který nikdy před tím neměl (je teprve druhým boxerem v historii těžké váhy, který držel všechny čtyři prestižní pásy) a obhájil opět svůj status lineárního šampiona.

 

Nyní jej budou čekat zřejmě poslední dva souboje kariéry. Pokud oba zvládne na výbornou, tak definitivně vstoupí do historie profesionálního boxu jako jeden z nejlepších boxerů nejtěžší váhové kategorie. „Pokud má člověk tu správnou motivaci, tak dokáže cokoliv na světě. Lidé mě vlastně celý život jen odepisovali. Říkali mi, že nikdy nedosáhnu takových věcí, na které jsem postupem času stejně dosáhl. Vám všem jsem chtěl jen dokázat,čeho je člověk schopný, když je správě motivovaný. Celou dobu jsem říkal, že jste v prvním souboji s Wilderem viděli jen polovičního Tysona Furyho. Také jsem vám říkal, že odveta bude úplně jiná, že uvidíte moji nejlepší verzi, která Wildera ukončí před limitem. Říkal jsem svoji taktiku dopředu a přesto nebyl Wilder schopný se na to připravit a něco vymyslet. Chtěl bych poděkovat všem lidem, co mi věřili a podporovali mě. Tato cesta ještě zdaleka nekončí.“ – Vystoupá „Gypsy King“ na samotný vrchol královské kategorie a stane se jednou z největších legend v historii profesionálního boxu?