Tomasz Adamek se zřejmě rozloučí se svou kariérou na konci listopadu v Polsku!

Bývalý světový šampion dvou váhových kategorií a neúspěšný vyzývatel o titul mistra světa v těžké váze, Tomasz „Goral“ Adamek (53-6-0, 31 KO), se zřejmě rozloučí se svoji kariéru na konci listopadu v Polsku.

V roce 2005 se Tomasz Adamek stal poprvé mistrem světa. Na americké půdě dokázal hodně těsně na body (117-113, 115-113 a 114-114) zdolat australský „Hurikán“, Paula Briggse (26-4-0, 18 KO) a nad hlavu mohl zvednout pás WBC polotěžké váhy. Ten stihl dvakrát obhájit, než o něj přišel v roce 2007 v souboji s Chadem Dawsonem. Následoval přesun o váhovou kategorii výše a hned čtyři měsíce po porážce s Dawsonem dostává Adamek další titulovou šanci. Luise Andrese Pinedu (23-10-1, 19 KO) ukončuje technickým knockoutem v sedmém dějství a stává se šampionem IBO v křížové váze. Jenže titul ani jednou neobhajuje a rovnou jej opět uvolňuje.

O rok a půl později dostává „Goral“ opět titulovou šanci, kterou opět dokáže dotáhnout do vítězného konce, byť se Stevem „USS“ Cunninghamem (29-9-1, 13 KO) se hodně nadře. Ovšem dva bodový sudí se přikloní na jeho stranu (115-112, 112-114 a 116-110) a rodák ze Živce mohl začít slavit zisk titulu IBF v křížové váze. Ovšem to v té době dvaatřicetiletému Adamkovi nestačí. Začátkem roku 2009 se dostává ke sjednocujícímu souboji s Johnathonem Banksem (29-3-1, 19 KO). Ano, přesně s tím Banksem, který následně dělal kouče Wladimiru Klitschkovi, či aktuálně vede kazašskou mlátičku Gennady Golovkina.

Šikovného Američana ukončuje rozjetý Polák v osmém kole technickým knockoutem. Následovat bude ještě obhajoba pásu IBF s Bobby Gunnem, ale sám Adamek tuší, že je načase jít do nejtěžší váhové kategorie, kde zažije jednu z nejúžasnějších jízd své kariéry. Nikdo totiž nedává 187 centimetrů vysokému Polákovi, který nikdy ve své kariéře nepřesáhne hranici 105 kilogramů, žádnou šanci. Jenže hned ve svém debutu s polskou legendou těžké váhy, Andrzejem Golotou (41-9-1, 33 KO) šokuje svět. Ano, Golota je již na sklonku kariéry, ale rozhodně nikdo nečekal, že jej Adamek zdemoluje v pěti kolech.

Následuje celkem nečekané vítězství nad rozjetým Chrisem „The Nightmare“ Arreolou (38-6-1, 33 KO), který nestačil pouze na tehdejšího šampiona WBC, Vitalije „Dr. Ironfist“ Klitschka (45-2-0, 41 KO). Další dvě tři vítězství nad Michaelem Grantem, Vinnym Maddalonem a Kevinem McBridem posílají polského válečníka přímo k ukrajinskému vládci těžké váhy. Jenže to už je prostě příliš velké sousto. Klitschko poměrně hladce ukončí Adamka v desátém dějství, ale polský šampion dvou váhových kategorii si ostudu jistě neudělal. V té chvíli je kariéra nejlepšího polského boxera v historii na vrcholu. V té době pětatřicetiletý Adamek zvládne ještě sérii pěti vítězství v řadě, ale v roce 2014 začne jeho výkonnost klesat.

Nejprve jej jasně vyboduje Vyacheslav Glazkov, následně jej dokáže zdolat i krajan Artur Szpilka. V roce 2016 si nechává Adamek utéct vyhraný duel s Ericem „Drummer Boy“ Molinou (27-5-0, 19 KO), který jej sestřelil v desátém dějství. Přitom Polák vedl jasně na body 3x 88-83. Poslední porážka přišla loni v říjnu. Jednoznačně větší Miller potřeboval na polského hrdinu pouhá dvě kola, než jej ukončil knockoutem. Brzy tomu tedy bude rok, kdy stál Adamek naposledy v ringu. On sám však prahne ještě po jednom, ale už definitivně posledním rozlučkovém zápase.

„Mám možnost bojovat na konci listopadu v Polsku. Půjdu do ringu, vezmu si mikrofon a poděkuji všem fanouškům za ty roky podpory. Je mi už 43 let a díky bohu jsem neměl vážnější zranění, vyjma zlomeného nosu. Podařilo se mi projít všemi boji bez trvalých zranění. Stále mám dobrou paměť a doufám, že to tak bude nadále.“ – Prozradil legendární „Goral“. Kdo bude jeho rozlučkovým soupeřem se zatím ještě neví, ale rozhodně by si nikdo neměl nechat ujít poslední bitvu tohoto sympatického válečníka s obrovským srdcem.