Stiverne neprošel atidopingovou kontrolou!

Stiverne vs WIlderRodák z Haiti Bermnane Stiverne (25-2-1, 21 KO) neprošel antidopingovou kontrolou na látku DMMA. Souboj s Povetkinem 17. prosince přesto bude!

Organizace WBC oznámila, že jedna z dopingových kontrol Bermane Stiverna 4. listopadu byla pozitivním na DMMA.
Látka byla obsažena v jednom z výživových doplňků a tudíž se dostala do těla náhodou. WBC dále potvrdila, že Stiverne po celou dobu vyšetřování 100% spolupracoval a nic nenasvědčovalo tomu, že by do sebe nedovolenou látku dostal úmyslně.

Stiverne vs Wilder

Stiverne i tak musí zaplatit sankci 75 tísíc amerických dolarů. Ovšem další trest následovat nebude a souboji s ruskou mašinou Alexanderem Povetkinem 17. prosince o prozatímní titul WBC nic nebrání.

Alexander Povetkin vs Bermane Stiverne

DMAA se dá označit za látku podobnou efedrinu a metamfetaminům a používá se, nebo spíše zneužívá příležitostně jako tzv. party drug (a právě toto zneužití odstartovalo proces, který vedl až k zákazu DMAA v USA). Ve sportu se používá v kombinaci s kofeinem buď v termogenních směsích k redukci tělesné hmotnosti nebo v pre-workout produktech jako stimulans umožňující tvrdší trénink. Asi nejznámějším produktem obsahujícím DMAA je bezpochyby Jack3D, který je právě díky této látce vyřazen z použití v oblasti profesionálního sportu, kde je DMAA klasifikována jako látka dopingového charakteru a jako doping byla klasifikována právě proto, že působí přes vazokonstrikci (a pravděpodobně též přes uvolnění adrenalinu a noradrenalinu) zvýšení krevního tlaku, které může být pro organismus nebezpečné a to zvláště tehdy, je-li tato látka zkombinována s kofeinem. Výrobci Jack3D se tento zákaz moc nelíbil a tak zasponzoroval studii, ve které vyšlo, že DMAA v množství odpovídajícím produktu Jack3d krevní tlak nezvyšuje. Klíčovým pojmem je tedy v bezpečnosti užívání dávka, protože byla provedena jiná studie, která prokázala, že DMAA tlak zvyšovat může a to právě v závislosti na dávce.