Stanislav Škoda: To, že si nás stáj Bena Jonese vybrala za soupeře celkem zariskovala!

Stanislav Škoda a Martin Parlagi
Stanislav Škoda a Martin Parlagi

Vyzpovídali jsme majitele a manažera boxerské stáje BOXEVENTS Stanislava Škodu, který se rozpovídal nejen o dnešním zápase o Interkontinentální titul WBO mezi Martinem Parlagim a Benem Jonesem, ale také o boxu jako takovém v ČR!

Jak jste se dostali k zápasu o interkontinentální titul WBO?
Zápas domluvil   Lukáš Konečný přes svoje kvalitní kontakty.  Stejně tak jako zápas s McCullochem se mu podařilo domluvit souboj o prestižní titul za podmínek, které byly pro nás akceptovatelné a se soupeřem, s kterým se musíme umět poměřit.  Jinak jak se globalizuje svět a díky sociálním sítím nám chodí poměrně dost nabídek na zápasy z celého světa, ale málo jich je opravdu seriózních, kolem matchmakingu se točí spousta „příštipkářů“, kteří oslovují všechny boxery, které zvládnou vyguglovat a zkouší se přiživit. Dostat se tak ke kvalitnímu zápasu je dneska těžší a lehčí zároveň.  

Proč vám nevyšel zápas v Belfastu o evropský titul WBO?
Kdo zápas viděl a ví jakou má Martin kvalitu,  ať si udělá obrázek sám. Co se stalo jsme si v teamu vyhodnotili a určily podle toho další vývoj v přípravě.  Zároveň je neuvěřitelné co Marco vydržel, irský tisk pak psal, že ve své váze těžko narazí na někoho s ještě silnějším úderem, jako má Martin. To že Ir nedávno prohrál s průměrným maďarským boxerem po jedné mnohem slabší ráně ve mně vyvolává pochyby. Dopingové zkoušky avizované před zápasem se pochopitelně nekonaly… Po tom co ho Martin dostal do počítání a ještě mu zlomil nos jsem se skoro vydal k jury pro pás, který ležel kousek od našeho rohu, úplně mě pálil v rukou, byl jsem přesvědčený, že tohle nemůžeme prohrát.. Tak ale myslím, že na něj nebudeme čekat dlouho 🙂

Jak dlouho vlastně trvá vaše cesta k titulovým zápasům?
Martin přijel do Prahy přesně před čtyřmi roky. S jeho bývalým trenérem Martinem Gajdošem jsem se poznal na MS v Miláně, kde jsem byl ještě jako boxerský turista a fanoušek, pak jsme se potkavali na MS a ME různě po světě, to už jsem byl ve výkonném výboru ČBA.  Znal jsem kvality jeho nejslavnějšího svěřence a moc jsem s nabídkou na jeho příchod do Prahy neváhal, volal jsem tenkrát jen Lukášovi Konečnému, jestli nám pomůže s vývojem v profi, což dodržel.

Kdo je vlastně součástí týmu BOXEVENTS?
Podporujeme kromě Martina ještě Dana Táborského a Jakuba Šudu, o nich by to bylo na samostatný rozhovor, hlavně Dan vyrostl v obrovskou boxerskou osobnost.  Dvorním trenérem je Filip Miňovský, který toho pro nás ze sportovního a lidského hlediska udělal strašně strašně moc a investoval do tohoto projektu spoustu energie a bez něj si nedokážu chod věcí vůbec představit. Kačenka Veringerová mi pomáhá s organizačními věcmi případně charitou, Marek Jelínek pro nás odvedl obrovský kus práce poslední rok, dva ohledně propagace a graficko-technického zázemí, Monika Soukalová, nejlepší organizátorka boxerských galavečerů v ČR, externě spolupracujeme se sportovním psychologem Jiřím Šlédrem, panem doktorem Pflegrem, novinářem Tondou Vavrdou…  Velký vliv na Martinovu karieru měla ale i jeho partnerka, boxerská reprezentantka Martina Schmoranzová, s kterou se poznal krátce po tom, co přijel do Prahy, jsou boxerský pár snů 🙂

Bylo těžké se dostat na hranici světové stovky a evropské 15tky v tak nabyté váze jako je pérová?
Bylo a jsme pyšní na to v jakých podmínkách a s jakým rozpočtem jsme to dokázali, Martin projevil obrovskou trpělivost, bez které by to nešlo a která mu osobně ještě určitě přinese plody- dlouhou a úspěšnou kariéru. Stále se posouváme dopředu.

Proč Martin není tolik vidět na velkých pražských galavečerech? Je přece PVP jednička na Slovensku a v ČR je před ním bodově jen Luboš Šuda.
To není tak úplně otázka pro mě, ale má to svoje logické důvody, je to potřeba vidět v širších souvislostech. Organizátoři, kteří pořádají pravidelně velké smíšené galavečery (K1, MMA, thai) kde je i box jsou dva, Láďa Kutil s Pavlem Toušem (Heroes Gate) a Matouš Rajmont (silvestrovská Lucerna).   HG staví hlavně na svých závodnících z Kutil gymu (Tolja, Adámek, Kutil), když do toho zamíchají ještě kopací úpolové sporty, mají program plný, hlediště vyprodané a my jim určitě nechybíme. Vsunou klidně do startovky debut Lukáše Jirkovského (známý pražský trenér a fotograf boj.sportů) protože Masta je známá osobnost a lidi to bude zajímat a pobaví je to.  Matouš, s kterým se osobně znám dobře, zase nechává startovku na lidech kteří prosazují svoje boxery a on se stará o showbusiness a do sportovního programu se moc nehrne, má na to prostě lidi, kterým důvěřuje a funguje jim to.  Na tyto galavečery se lidé hlavně chodí pobavit, metrákovou desetikolovou válečku ocení laik prostě víc, než lehké váhy kde padne x úderů za kolo. Navíc i nepovedený zápas v thaiskem boxu je koukatelnější než průměrný v boxu, to je prostě realita. Důležité je, že se jim daří a mají vyprodáno, dělají tak boxu medvědí službu, návštěvnost mají v řádu tísíců platících diváků. Láďa Kutil je navíc zainteresovaný ve vstupu BigBoardu Praha (olympijský box) do německé bundesligy boxu, neskutečná věc,  minulý víkend  – zápasy Erika Hulieva nebo Zátorského měli světovou kvalitu ! Je škoda, že nevyšel čistě boxerský projekt Golden Boxing promotion, přivezli do Prahy Sugar Ray Leonarda, uspořádali v Hiltonu skvělý boxerský večer, jaký tu roky nebyl, v předzápasech dali prostor amatérům,  ale nenavázali… Nicméně bych chtěl poděkovat Pavlu Toušovi a Matoušovi, že nás podporují  v charitativních projektech a nikdy nám neodmítli dát na svých galách prostor.

Kde tedy stavíte Martinův „rekord“?
Ne nejlehčí, ale nejlepší je pro nás z pohledu ekonomiky spolupořádat nějakou galu, touto cestou jsme šli například s Davidem Kubíčkem v Táboře nebo Karlem Kubcem v Trutnově. Na malých městech paradoxně přijde víc vděčných diváků než v milionové zmlsané Praze. Případně se snažíme podle našeho zápasového programu zařadit k někomu na již uspořádanou galu, klidně i někam kde staví spíš na kopacích zápasech, startovali jsme u Luboše Veleckého, u Kamila Grima v Broumově, u kluků z Jičína, v Děčíně, u Martina Karaivanova v Brně… Po tomto zápase si ale uděláme radost a uspořádáme galu v Praze, mám jedné středně velké organizace předjednánu možnost titulového zápasu, nastoupili by všichni závodníci okolo našeho teamu, mám vysněnou lokaci tak uvidíme, jen doladíme termín.

Jak probíhala příprava na tento zápas o proč neodjel s Martinem do Anglie Filip Miňovský?
Martin se rozhodl v létě udělat změnu, přece jenom jsou s Filipem spolu v tělocvičně několik let v kuse několik hodin denně, večery pak třeba ještě komentují, chtělo to trochu přeskládat. Letní přípravu tedy absolvoval na východě Slovenska, tam se seznámil s ukrajinským trenérem a bývalým asistentem ukrajinské reprezentace Kuprjanem Huleyem (zároveň vyučuje box na Lvovské sportovní univerzitě). Ten dorazil v září na deset dní do Prahy a Martin s ním pak odjel na sparingy na Ukrajinu.  V té době se po několika zrušených nabídkách (např.i s Oskarem Valdezem) přišla smlouva na zápas z Benem Jonsonem, nečekali ani na podpis z naší strany a už vytiskli plakáty J Martin si tedy kemp na východě prodloužil a dorazil zpět až tři dny před odletem. Absolvoval tam podle svých slov velice kvalitní sparingy, které bychom tu špatně zajišťovali.  Jinak s nácviky nám v Praze pomáhal bývalý Martinův soupeř Michal Dufek, tímto bych mu chtěl poděkovat, stačil jeden telefonát sebral se a přijel pomoct.

Co víte o Benu Jonesovi?
Z mého pohledu je to silný boxer, který ale nepobral moc techniky, také není nejmladší.  To že si nás jeho stáj vybrala za soupeře celkem zariskovala,  těžko říct jestli na ně WBO tlačila s výběrem soupeře pro titulový zápas.  Nechci dopředu spekulovat ani tipovat, dnes se vše rozhodne. Pro nás skvělá příležitost, kterou chceme využít, ať zápas dopadne jakkoliv posune nás zas o něco dál.

Proč jsi neodletěl s Martinem a Martinem Gajdošem již ve středu?
Bohužel se termín zápasu kryje s mým pravděpodobně nejtěžším pracovním týdnem za poslední roky, jsem rád že mi promotér vyšel vstříc a objednal samostatný let až na pátek ráno. Mrzí mě, že nejsem s týmem,  ale nedalo se to jinak zorganizovat. Martin Gajdoš, ale mluví dobře anglicky a organizátoři v UK jsou seriózní
.

Bude zápas přenášet nějaká televize?
Zahlédl jsem na facebooku zmínku o streamu, budeme určitě informovat na stránkách BOXEVENTS.