Sandra Mašková ovládla světové hry v Polsku!

Sandra MaškováSvětové hry jsou nejvyšší soutěží pro sporty, které nejsou zařazeny mezi ty olympijské. Stejně jako olympiáda se Světové hry konají jednou za čtyři roky a letos poprvé mezi sportovní disciplíny byl zařazen i kickboxing! Exkluzivní pohled a emoce Sandry Maškový na celý turnaj!
Českou republiku reprezentovalo celkem 65 českých sportovců z různých sportovních disciplín, přičemž kickboxing měl dva zástupce. Byli jimi Sandra Mašková a Petr Kareš.

Petr Kareš je dlouholetým reprezentantem České republiky v kickboxu a příprava na Světové hry pro něj byla velmi trnitou cestou. Po té, co si 16. března na jablonecké Iron Fight Night zlomil v zápase ruku, jej čekala dlouhá rekonvalescence. Petr tak musel přípravu přerušit, což je vždy pro každého sportovce nemalý problém. Další pozornost si vyžádala náročná příprava prestižního galavečeru MMA – XFN 3, ale i přes všechny komplikace se Petr dokázal na světové hry řádně připravit.

Pro Sandru Maškovou alias Medojeda byla samotná kvalifikace na Světové hry tvrdým oříškem, neboť byla v ohrožení její účast na kvalifikačním turnaji. Měsíc před kvalifikací si v zápase téměř utrhla palec na noze, a její účast na soutěži lékaři vyhodnotili jako nepravděpodobnou.

Sandra Mašková

I přes tyto vyhlídky Sandra začala 9. den po úraze znovu v rámci možností trénovat, na turnaji se jí kromě kvalifikace na Světové hry podařilo dosáhnout 2. místa a stala se tak vicemistryní Evropy.

Sandra Mašková

Následující zápasová sezona pro ni byla úspěšná, podle jejích slov „nejúspěšnější sezonou vůbec“. Až do Světového poháru v Innsbrucku, kde vypadla v obou disciplínách, kterých startovala hned v prvních zápasech. K tomuto zaváhání se přidala další prohra v profi, a tak bezprostředně před Světovými hrami má na kontě tři prohry po sobě, což se odráží i na sebevědomí zápasníka.

Sandra Mašková vs Paulina Saczuk

Proč se Sandře začalo říkat Medojed? „No, existují tady mezi námi určitý podobný povahový rysy, který už se asi nedaly skrývat a lidi to poznali 😃. Medojed je naprosto suverénní zvíře, který má všecko na párku, a vždycky si vezme to co chce. Je to takovej můj vzor. Je pořád v chillu“. vysvětlila Mašková svou přezdívku

Sandra Mašková

První boj, který naše reprezentanty čekal, bylo udělat odpovídající váhu. Zápasníci vědí, že mnohdy poprat se s kilama, která přebývají (a udržet přitom odpovídající výkonnost), je obtížnější, než zápas samotný. Petr se Sandrou tento úkol zvládli a po navážení měli celý den na to, aby doplnili živiny.

První zápasový den zahajovala Sandra, a to zápasem s Italskou soupeřkou Amal Whaby. Podle jejích slov chytla dobrý los, protože Italka na Světové hry jela jako náhradnice, a Sandra se na ní plánovala „rozehřát“.
„První zápasy na turnajích bývají u mě tragický, a trvá trochu dýl, než se rozjedu a rozbouchám. Zpravidla po prvním zápasu dostanu od trenéra vždycky céres“.
Zápas se vyvíjel ve vyrovnaném duchu, spíše dominovala Sandra, chvílemi se ale do vedení dostávala Italka. Zápas skončil s bodovým resultem 2:1 pro českou fighterku. Sandra tak postoupila do semifinále, kde na ni čekala nasazená Polka Małgorzata Dymus, se kterou prohrála o bod ve finále na posledním mistrovství Evropy.

Čtvrtfinále – Zdroj: Česká televize
Sandra Mašková vs Amal Whaby

Lehce po poledni nastupoval do zápasu i Petr. Oproti Sandře měl nejtěžší možný los a hned do prvního zápasu dostal polského reprezentanta Mateusze Plutu, který byl favoritem celých her. Český fighter je však znám tím, že na každého soupeře, bez ohledu na jeho kvalitu, nastupuje s maximálním nasazením a ne jinak tomu bylo i v tomto případě.
Od začátku do konce Petr šlapal jako stroj a jeho focus na výkon nepřerušil ani velký cut na čele od soupeřova kolene. Petr předvedl v zápase skvělý výkon, bohužel to však nestačilo a Polák poráží jej porazil na body.
Když byl Petr tázán, jestli by měl vyjádření k zápasu, odpověděl: „Mé vyjádření je, že mně rozbil hubu“ Řekl jasně a stručně s úsměvem na tváři Kareš

Sandry zápas o postup do finále měl dramatický průběh. Dvě kola měla polská šampionka bodový náskok, v jeden moment skórovala až o čtyři body nad Sandrou. Zlom přišel až ve třetím kole, kdy česká kickboxerka začala skóre stahovat a v poslední půlminutě kola zápas obrátila v její prospěch.
Nakonec tedy letí vzhůru ruka Maškové s výsledkem 2:1 na body.

Semifinále – Zdroj: Česká televize
Sandra Mašková vs Malgorzata Dymus

Co se jí honilo při duelu hlavou?
„Na Dymus jsme se takticky s trenérem Lojzou Škeříkem připravovali už v průběhu přípravy na turnaj. Věděla jsem, jak bych měla s Polkou zápasit, ale nějak to v tom zápase prostě nešlo. Celou dobu jsme se na sebe se soupeřkou smály, jako by to byl nějakej zpřátelenej sparing. Přišlo mi to docela vtipný.
Po dvou kolech, kdy mě Polka přebodovávala, trenér změnil taktiku a vlastně i mluvu 😄.. pamatuju si něco o p*deli a Světovejch hrách k***a, takže mám do toho začít šlapat 😄. V zápalu horlivého koučování mi zapomněl dát napít, za což jsem mu při odchodu zpět do středu ringu řádně poděkovala..
Nasadili jsme taktiku, která nám ve finálovým fightu na ME úspěch nepřinesla a začali jsme s ostrým tlakem dopředu. Soupeřka začala fyzicky odpadat (klasika 😄✌️), zatímco moje tempo se stupňovalo.. cvak, v závěru kola se skóre obrátilo a já byla ve vedení.
Pak slyším od trenéra slovo, který v zápase zbožňuji ze všeho nejvíc: DRŽ!!!! DRŽ TO!! Fakt to je nejkrásnější pokyn, kterej můžu z rohu dostat, protože v překladu to znamená „chytni se jí, a nepouštěj! Zdržuj to! Vedeme a končí zápas!“ Gong, konec zápasu. Sleduju trenéra, dává vítězně vzhůru. Po poslední Evropě a mojí oprávněný nedůvěře hážu pohled na Honzu Fránu, našeho rozhodčího a z jeho gestikulace jsem vyčetla něco ve stylu „no vyhrála si, tak nečum a raduj se blbko“ 😂

Po zápase se šla Sandra místo oslav navléci do sauna obleku, a šla klusat, protože následující den ji čekalo převažování.
„Nakonec to nebylo tak vyhrocený, jak jsem se bála. Váha mi ukázala jenom 800 nad, takže jsem si dala 7,5 kiláku a bylo to v rychtyku. A ještě jsem si mohla dát kousek melouna 😄„. komentuje shazování.

Finálový zápas čekal Sandru s tureckou soupeřkou Ayoun Duygu. Mašková se s touto zápasnicí utkala minulý rok na mistrovství Evropy, jejíž porážka jí vynesla kvalifikaci na Světové hry. Věděla tedy, co od soupeřky může očekávat.

„Zápas to bude pro mě vyčerpávající a pro diváky asi ne tak atraktivní, protože dominantou Turkyně je chytání 😃 to mám děsně moc ráda..Nicméně .. Honey badger takes what he wants !! 💪„, uvedla na sociální síti.

Dále Sandra popisuje přípravu na samotný zápas:
„Věděli jsme, jakým způsobem soupeřka zápasí, a během přípravy před fightem jsme si sparingově s trenérem hráli, abysme nastínili situace v zápase a já byla schopná reagovat. Příprava to byla super a myslím, že mi opravdu nějaký věci utkvěly v hlavě a já je byla schopna pak použít.“

V zápase Sandra nad tureckou soupeřkou dominovala a získává čistou bodovou výhru 3:0. Medojed se tak stává vítězem Světových her v kickboxu pro rok 2017 a získává jedno z nejcennějších vítězství v kariéře.

Finále – Zdroj: Česká televize
Sandra Mašková vs Ayoun Duygu

„Lezu na stupeň vítězů. Poprvé na ten nejvyšší. Poprvé mi hrajou českou hymnu. Nedávám to a začínám natahovat. V tu chvíli se vyplavujou emoce z uvolnění napětí, který se ve mně kumulovalo slušnou dobu v důsledku tvrdý a dlouhý přípravy, obrovského odříkávání si, sebezapírání, opakovaného dělání váhy, striktního dodržování stravy, bolesti, únavy, všeho.. je konec. Už nic nemusím. Očistnej pocit. Nechávám to volně proplout, poslouchám hymnu a tečou mi slzy.“
Popsala vítězka světových her bezprostřední emoce po vyhraném turnaji.

Sandra Mašková

Sandru přijeli podpořit i její rodiče

Sandra Mašková