Rozhovor: Výživový expert Dr. Richard Pfleger „V Česku začínají problémy už v dětství“

Dr. Richard Pfleger Dr. Richard Pfleger není jen tak obyčejný poradce přes výživu – své zkušenosti se totiž rozhodl zhmotnit ve třech přípravcích ušitých přesně na míru profesionálním i rekreačním sportovcům.

Praha – Začínal jako atlet na středních a delších tratích. Na vysoké škole se zamiloval do kulturistiky a přes farmacii se dostal až k pozici výživového poradce. Ovšem Dr. Richard Pfleger není jen tak obyčejný poradce přes výživu – své zkušenosti se totiž rozhodl zhmotnit ve třech přípravcích ušitých přesně na míru profesionálním i rekreačním sportovcům.

Na trhu jsou tak nyní k dostání Sport Protein Multi Phase, Yomp Buffered Sportdrink a Ascosorb C. „Do receptur jsem vtisknul svoje znalosti a zkušenosti bez jakéhokoliv omezení a bez ohledu na výrobní náklady,“ tvrdí v rozhovoru pro BoxEvents.cz.Dr. Richard Pfleger

Řekněte nám nejdřív něco o vás, o vaší praxi a vztahu ke sportu?
Začínal jsem jako atletický závodník na středních tratích, především 1500 metrů, ale pak jsem přešel na tenis, který mi v devíti letech učaroval. Dotáhli jsme to s bratrem do celostátního žebříčku. S aktivním sportem jsem skončil na vysoké škole. Farmacie byla dost náročná, času málo. Tam jsem se ale dostal blíže ke kulturistice. Postavili jsme si svoji posilovnu na kolejích. Úžasná bouchána. Hrálo AC/DC, Manowar, prostě to tam dunělo. Jedli jsme vajíčka a odtučněný tvaroh, nic jiného nebylo. Nádherná doba. Navíc v té době na fakultě působil šéftrenér kulturistiky. Obor farmacie je velmi komplexní, je tam téměř vše od biologie, chemie, fyziologie, farmakologie až po další specializace. Výborná průprava pro potřeby moderního sportu.

Slyšel jsem, že v úpolových sportech spolupracujete již s některými týmy?
Kromě některých olympioniků spolupracuji spíše s jednotlivci z MMA nebo boxu. Dostali se ke mně, protože je dlouhodobě trápila chronická zranění, nebo jsem jim radil v přípravě na vrcholný zápas, protože tam je to velká alchymie (optimalizace vnitřního prostředí). K dobrému výkonu se musí sejít řada věcí. Jenom odhodlání, trénink a talent dnes nestačí. Zajímají mě extrémní výkony, šílenci, kteří jedou přes Aljašku ve sněhu na kole, nadějný cyklista-sprinter s pevným startem atd. Je toho hodně. U těchto lidí pak ladíme drobné, přesto podstatné detaily výživy a přípravy.

Co vás vedlo k vytvoření vlastní řady sportovní výživy?
Mě osobně zajímá vztah výživy, boj proti stárnutí. Pokud jde o sport, tak tam jde o nastavení osy výživa, výkonnost a regenerace. Česko je jako jeden velký lazaret. Milióny nemocných s cukrovkou, se srdcem, nemluvě o dalších. Důvodem je špatný základ výživových návyků od útlého věku. Tlak systému je velký. Můžete se připravovat celou sezónu a pak vás sestřelí banální únavové zranění nebo infekce. Výživou se dá leccos ovlivnit. Všude je ale příliš mnoho informací a informačního balastu. Produkty doplňkové výživy jsou velmi často jen komerčně nafouknuté, složení neodpovídá potřebám sportovce. Kvůli ceně se sahá k levným materiálům. Nebo se naopak zbytečně využívají drahé patentované suroviny. Mojí snahou bylo připravit několik špičkových doplňků výživy, které se hodí do většiny sportů a mají výraznou přidanou hodnotu.

Dočetl jsem se že se jedná o tři základní produkty, jaké to jsou a budete sortiment dále rozšiřovat?
Momentálně jsem vybral jen tři. Vícesložkový, multifunkční Protein se symbiotiky a neutrálními aminokyselinami. Sportovní energetický nápoj s pufrem proti zakyselení svalů s bílkovinnou frakcí (jsem tuším první na světě). Poslední je roztok vitaminu C (100g/500ml). Ač to zní banálně, tak Céčko je spolufaktorem syntézy všech zásadních látek (kolagen, karnitin, dopamin, cholesterol, katecholaminy) potřebných pro výkon a regeneraci. A protože jsem původem také lékárník, chtěl jsem něco mnohem sofistikovanějšího. Céčko vyrábíme velmi specifickým postupem pomocí vody s negativním redox-potenciálem atd. Plánuji ho dodávat jen na zakázku. Občas něco navrhnu pro další firmy.

Jak moc je sportovní výživa a samotná sportovcova imunita důležitá pro jeho sportovní výkon?
Výkon rovná se imunita. Imunita je symbióze s naším mikrobiomem. Mikrobiom je to ,co žije v nás a na nás. Úžasný svět bakterií, virů a plísní. Kvantitativně desetkrát převyšuje součet všech našich tělesných buněk. Mikrobiom určuje naší výkonnost. Má neuvěřitelný metabolický obrat. Produkuje i látky ovlivňující náš mozek atd. Buď jste s tímto světem v rovnováze a vyhráváte, nebo jste nemocní. Vyberte si.

V materiálech o vás jsem dohledal tvrzení jako je „chiméra trvalého růstu“ nebo „méně je někdy více“. To jsou v době, kdy jsou sociální sítě plné motivačních videí nutící sportovce jít za hranice vlastních sil tvrzení trochu proti proudu. Můžete to prosím rozvést?
Drtivá většina vrcholových sportovců je přetrénovaná. A taky díky těmto motivačním videím. Potenciál máte jenom jeden. To, co veřejnost nevidí, jsou ty únavová zranění. Třikrát operované koleno, rameno, natržené svaly atd., které pak složitě dáváme dohromady. Ale každé takové zranění vytváří paměťovou stopu a nikdy to už nebude jako dřív. Ty sportovci žijí na dluh, teď a tady. Chiméra trvalého růstu je opravdu jen chiméra. Podle mého se můžu připravit na 2-3 vrcholy během roku. Především na ty, které mě někam posunou. Tam narvu nejvíc snahy, peněz a času. Ale jakmile jsem jednou vítěz Wimbledonu, tak tam už nejedu, když mi chybí další Grandslamy. Co bych tam dělal. Ušetřený čas můžu věnovat přípravě na nové výzvy. Soupeři na rozdíl ode mě hrají ten Wimbledon a všichni krom jednoho ho stejně nevyhrají. Líbí se mi přístup Sáblíkové, prostě další titul na bruslích už není potřeba, proč být pětinásobnou mistryní světa v téže disciplíně. Teď frčí na kole a nominovala se na letní olympiádu, to žeru. Pak je tu ještě jedna věc, kterou vidím a znám ji z osobní zkušenosti. Musí vám být umožněno vyhrát, ale to je na úplně jiný rozhovor.