Rozhovor: Tomáš Ambrůžek!

Tomáš AmbrůžekVicemistr České republiky Tomáš Ambrůžek z pražské Pragovky se zúčastnil tréninku stáje BoxEvents a tak jsme toho využili k rozhovoru!

JMÉNO: Tomáš Ambrůžek
KLUB: S.A.C Praga
NAROZEN: 24.6.1996
VÝŠKA: 176 cm
DOSAVADNÍ ÚSPĚCHY:
– 3.místo turnaj SCM 2013
– Nejlepší boxer SAC PRAGA 2013, 2014 a 2015
– 1.místo Memoriál Julia Tormy 2014
– 2.místo MČR juniorů 2014
– 3.místo MČR mužů 2014
– 2.místo MČR mužů 2015
POČET ZÁPASŮ: 58
TRENÉR: Rudolf Obid
BÝVALÍ TRENÉŘI: František Benedikt a Magdaléna FriedováTomáš AmbrůžekTomáš AmbrůžekKdy ses začal věnovat boxu a proč?
„Boxu jsem se začal věnovat asi ve 14ti letech. Můj táta boxoval, někdy trénoval i doma, no a já jak jsem ho viděl jak trénuje box, tak mě to zaujalo a chtěl jsem to taky zkusit.
Dříve táta boxoval za starou pragovku. V době kdy jsem to chtěl zkusit už chodil jen rekreačně boxovat na Žižkov k Tišerovi a já chtěl jít taky. Tak to byl můj první trénink a moc mě to bavilo.
Párkrát jsem tam tedy šel, ale pak jsem chtěl najít nějaký klub, který budu mít blíž od domova. Tak jsem začal chodit do S.A.C. Praga k p. Benediktovi.
Tam jsem chodil asi půl roku a poté jsem začal chodit k panu Obidovi. Začal jsem pozorovat malá zlepšení a brzy jsem šel na první zápas“.

Tomáš AmbrůžekMáš další úspěch z mistrovství republiky a to krásné druhé místo mezi muži. Jak by si hodnotil svou účast na MČR?
„Ze všech mistrovství na kterých jsem zatím byl, jsem nejvíce spokojený právě s tímto posledním. Neměl jsem sice tolik času na přípravu, ale řekl jsem si, že do toho dám vše. Na MČR jsem musel shazovat spoustu kilo, ale to většina boxerů.
I když jsem vyhrál boj o finále a byl moc šťastný, tak jsem nebyl tak spokojený s výkonem a řekl jsem si že ve finále musím nechat opravdu vše, že to musí vypadat jinak. A také vypadalo, první dvě kola se boxovalo v obrovském tempu. Sám jsem si nebyl první dvě kola jistý kdo vyhrává, i když mi trenér říkal ze je to dobré. Ovšem ve třetím kole se projevilo to, jakým tempem jsem boxoval předchozí dvě kola a chvíli po začátku třetího jsem úplně odpadl. Vůbec nevím jak se to stalo ale najednou jsem začal myslet na to, že je to o titul a najednou mě to úplně zabrzdilo. Začal jsem být nervozní a také unavený. Nechal jsem tam úplně vše a byl jsem naprosto zničený.
Zápas to byl jeden z nejtěžších a při vyhlašování jsem si nebyl ani jistý, jaký bude výsledek ale věděl jsem, že poslední kolo jsem úplně podělal. Sám jsem byl naštvaný na sebe, jak blízko jsem byl titulu a pokazil jsem to. Těsným výsledkem jsem prohrál.
Ale rychle mě špatná nálada přešla a byl jsem rád, že jsem vybojoval i to 2. místo. Celkově bych i přes prohru ve finále hodnotil MČR dobře.
Sáhl jsem si na dno a dokázal jsem si, že pokud tam nechám vše, mohu být téměř rovný i těm nejlepším tady v ČR. Moc mi pomohla hlavně podpora rodiny, trenér Obid, který mě připravoval a radil během celého MČR, trenérce Magdě jsem taky moc vděčný, i když tam nemohla být, tak mě podporovala a fandila. A také si moc vážím toho co S.A.C. Praga dělá pro své svěřence. Hlavně také předseda oddílu. Ovšem lidí, co mi před i během MČR pomáhali je hodně“.

Tomáš AmbrůžekOd loňského roku také nastupuješ v extralize, co pro Tebe tato zkušenost znamená?
Za to, že mohu startovat v extralize jsem strašně moc vděčný. I když nenastupuji pravidelně…. Jak naschvál mi do toho často něco vleze a moc mě to mrzí… Štve mě to, nejraději bych jezdil hlavně na extraligu.
Těžko se to kombinuje s oblastí, ale v extralize se těch zkušeností nasbírá více. S Oblastí se to nedá moc srovnat, jsou tu o mnohem lepší boxeři a já měl zatím tu čest se utkat zrovna s těmi nejlepšími v mé váze.
I z těchto proher jsem si vzal strašně moc, takové zápasy mě posouvají dál a sbírám z nich spoustu zkušeností. Takže věřím, že když budu dál dřít a zlepšovat se, začnu vyhrávat i v extralize“.

Tomáš AmbrůžekVčera sis mohl zatrénovat s týmem BoxEvents jak ses k této příležitosti dostal?
„K této příležitosti jsem se dostal díky mé bývalé trenérce Magdě Friedové, stejně jako k většině ostatním velkým akcím. Jako jsou turnaje, soustředění atd“.

Tomáš AmbrůžekJaké to pro tebe bylo, trénovat s takovou hvězdou jako je Martin Parlagi?
„Bylo to úžasný. Ještě jsem neviděl na vlastní oči někoho s takovou váhou, aby měl takový úder. Hlavně ta rychlost. Ta mě docela inspirovala. Opravdu super trénink a pro mě obrovská zkušenost trénovat s tak dobrým boxerem“.

Tomáš AmbrůžekJak by si hodnotil sparingys s trojnásobným mistrem České republiky Jakubem Šudou?
„Tento sparing byl pro mě velmi kvalitní. Kvůli únavě a nedávné nemoci jsem to měl opravdu těžké po fyzické stránce, ovšem to není omluva. Musel jsem se opravdu snažit, bylo to těžké, byl rychlejší a po několika kolech už jsem měl co dělat abych stačil. Pro mě další velká zkušenost. Je to výborný boxer“.

Tomáš AmbrůžekV tvém domácím klubu S.A.C Praga máte nové trenéry, jak se tato změna dotkla Tebe?
„Vzhledem k tomu, že jsem na tyto tréninky šel jen párkrát, tak nemohu moc soudit. Nemyslím si, ale že by byly tyto tréninky nějak špatné, ale chodím trénovat hlavně k p. Obidovi a když stíhám tak k M.Soukupovi do Pražského Rohovníku kde jsou také úžasné tréninky.
Docela jsem byl překvapen, že odešla trenérka Magdaléna Friedová. Byly jsme sehraný tým jak na tréninku tak na zápasech. Žádné složité a dlouhé vysvětlování, prostě jednoduchá taktika a fungovalo to. Vyhrál jsem minulý rok 12 zápasů v řadě také díky tomu jak jsme byly sehraný. Hlavně udržovaní dobré a veselé nálady pomáhalo nejen mě. Bylo to super, ostatní se třeba stresují na zápasech proč a s kým jdou, ale mi jsme si udržovali skvělou náladu a při zápase jsme byly vždycky psychicky úplně v klidu. Tedy aspoň já. (smích)
Vše se sehrálo tak rychle a je to velká škoda, že odešla. Momentálně tady dále trénuji, stejně jako po celou dobu u trenéra Rudy Obida. Zná mě ze všech nejlépe a ví, co mi sedne a co ne, však mě také vytrénoval“.

Tomáš AmbrůžekJaké máš plány do budoucna? Chtěl by sis vyzkoušet i profesionální ring?
„Konkrétně v boxu jsou mé plány takové, že chci boxovat dokud to půjde a dokázat toho co nejvíce. Říkám dokázat toho co nejvíce proto, protože nevím co bude. Nechci si dávat zbytečně veliký cíl. Lepší je si dát malé cíle a až když je splním tak si dát další. Spousta lidí si dává velmi veliké cíle, které pak třeba ani nejde splnit. A i když to jde někdy pomalu, tak je důležité vydržet… Já hlavně box dělám protože mě to baví a i když bylo období, kdy mi to nešlo a kdy jsem prohrával, tak jsem vydržel a vyplatilo se to.
A to vše jen díky tomu, že jsem dělal prostě to co mě baví, nenechal jsem se odradit.
Jinak profesionální ring bych si rád vysoušel, ovšem je to zásadní rozhodnutí. Už se pak nemohu vrátit a proto se v nejbližší době určitě do profi nechystám, potřebuji ještě spoustu zkušeností, pořád je se co učit a já se ještě necítím na vrcholu. Takže o profi byla zatím jen taková úvaha, ale zatím ne“.Tomáš Ambrůžek Tomáš Ambrůžek