ROZHOVOR s bývalým členem Ukrajinské reprezentace Kuprjanem Huleyem, který přijel trénovat Martina Parlagiho!

Kuprjan Huley - Martin ParlagiV Praze ve Sportovním centru 10 v Kodaňské ulici v těchto dnech na pozvání BOXEVENTS trénuje slovenskou profesionální jedničku Martina Parlagiho (16-1) zajímavá boxerská osobnost.

Kuprjan Huley
Je osmadvacetiletý rodák ze Lvova, bývalý asistent ukrajinské boxerské reprezentace, jehož rukama prošel například velký místní talent Roberta Martona (mistra světa z MS 2013 kadetů ve váze do 80 kg a bronzového z MS 2015 juniorů ve váze do 91 kg).
Nyní byl pozván promotérskou stájí Boxevents do Prahy, aby se podílel na přípravě Martina Parlagiho.Kuprjan Huley - Martin Parlagi

ROZHOVOR
Kdy jsi ty sám začal s boxem?
„Boxoval jsem od dvanácti let ale už v osmnácti jsem přešel na trénování“.

Co děláš v civilním životě?
„Trénováním boxu se živím. O tomto sportu přednáším na sportovní vysoké škole ve Lvově a trénuji studenty. Sám jsem vysokou školu v oboru olympijský box vystudoval“.

Kdo byl tvůj nejvýraznější svěřenec?
„Robert Marton, který byl mistrem světa kadetů a třetí na posledním mistrovství světa juniorů. K tomu vítězil na spoustě mezinárodních turnajů“.

Působil jsi také u ukrajinské reprezentace, je to tak?
„Šest let jsem postupně s Robertem procházel coby asistent reprezentačního kouče týmy od školní mládeže přes kadety až po juniory. Jak šel můj závodník, postupoval jsem jako druhý asistent i já. V současné době už trénuji jiné svěřence a u reprezentace nejsem“.

Věnuješ se i nějakému profesionálovi?
„Ne, zaměřuji se jen na olympijský box. Martin Parlagi je první profík“.

Jak jsi se seznámil se slovenským trenérem Martinem Gajdošem?
„Martin Gajdoš byl se svým boxerem Mariánem Džupkou (porazil na galevečeru v Hiltonu broumovského Herberta Brauseho) na sparinzích ve Lvově a tam jsme se seznámili. Letos v létě jsem přijal jeho pozvání a vedl jsem tréninky na letním soustředění na východě Slovenska, kam dorazil i Martin Parlagi.“

Jaký máš názor na současný vývoj boxu ve světě?
„Amatérský box se stal naprosto komerční záležitostí, medaile přinášejí peníze a od toho se vše odvíjí.  Dříve se nepořádaly ME a MS juniorů, kadetů, mládeže – více se dbalo o zdraví mladý boxerů, nyní se jde po medailích, které přinášejí zisk. AIBA se stala komerční organizací – šéfové hlavních profesionálních světových organizací vzkázali Dr. Wo ( prezident AIBA) toto: „Jestli nechceš aby boxeři přecházeli k nám do profi, tak jim dej peníze jaké jim dáváme my“.
A tak pan Wo založil WSB, APB, čímž se snaží se udržet boxery pod AIBA. Vše kolem této organizace je už velký byznys. Chceš trenérskou hvězdu, zaplať. Chceš být rozhodčí na mezinárodní turnaje? Zaplať.
Bývalý tenér Alexandra Usyka, se kterým se znám, tak třeba nemá žádnou AIBA trenérskou hvězdu. Říká: „Vychoval jsem olympijského vítěze a mám si jít zaplatit? Ať zaplatí oni mě!“  Všemu vládnou peníze, u nás na Ukrajině se na mistrovství republiky školní mládeže hlásí 400 boxerů – jejich týmy platí za to, aby se na šampionát vůbec dostali! (Na republikových šampionátech nastupuje turnaje v každé váze osm boxerů, pozn. autora)“

Jaká je nyní během války situace s boxem na Ukrajině?
„Všechny peníze se investují do války. Do jejího začátku dávala vláda na box hodně peněz. Konkurence závodníků je tam ale stále obrovská, peníze nicméně žádné. Jedna generace vynikajících závodníků odešla do profi, další pro olympiádu v Riu 2016 se už podle mne nestihne vychovat. Počítám ale, že na dalších hrách bude mít Ukrajina opět silné zastoupení.“

Když už jsi v Česku a trénuješ Martina Parlagiho, tak i pár otázek tímto směrem. Jaký je Martin podle tebe boxer?
„Tvrdý, má opravdu silný úder. Fyzicky je super připravený. Chtěli bychom spíš pracovat takticko-technické stránce jeho boxu. Zkusit zápasy vyhrávat rychlostí a chytrostí. Sílu dát na poslední místo. Když budete používat jen sílu, rychle se vyčerpáte. Také tělo bude bolet více, kolena, ramena. Tělo je jako motor a má omezené otáčky, nesmí se přetočit. Musí se sladit pět faktorů úspěchu v boxu, které bez sebe nemohou fungovat: rychlost, dynamika, psychika, koordinace a síla. Ten jeho silný úder se musí schovat mezi další slabší, nesmí být dopředu vidět“.

Víš něco o českém boxu?
„Ne. O polském, maďarském, ale o českém nic. Ale sledoval jsem vašeho vice-mistra Evropy Miroslava Gorola  na nedávném MS v Rusku. Bohužel, pavouk byl nalosovaný tak, aby silní boxeři byli na jedné straně pavouka, včetně Mirka, a domácí boxer měl na druhé straně volnější los.“

A jak se ti v Praze líbí?
„Lvov je také velké město, takže jsem na něco podobného zvyklý. Ještě nebyla šance se pořádně podívat, trénujeme třikrát denně, ale se ten čas najde“.

Martin Parlagi a Martina Schmoranzová
Martin Parlagi a Martina Schmoranzová při tréninku s Kuprjanem Huleyem

Stanislav Škoda, majitel stáje BOXEVENTS s.r.o.:
„Kuprjana jsme do ČR pozvali na desetidenní tréninkovou stáž. Věnuje se nyní hlavně Martinovi Parlagimu, který s ním už absolvoval letní soustředění na východě Slovenska. Využili jsme tak možnosti, kterou nám domluvil kamarád a Martinův bývalý slovenský trenér Martin Gajdoš z Vranova, abychom zpestřili kvalitu Martinovy přípravy na začátku sezony. Bohužel nebyl čas zrealizovat nějaký seminář nebo veřejný trénink. Nicméně pokud bude oboustranná spokojenost, bude Kuprjan do Prahy jezdit častěji a rádi bychom pak něco pro případné zájemce připravili.“