Pět největších překvapení v těžké váze za posledních třicet let!

Těžká váha je jistě tou nejzajímavější a nejsledovanější hmotnostní kategorií rohovnického sportu. Kategorie, ve které často stačí jeden úder, aby se absolutně změnil tok dějin. Pojďme se společně podívat na pět největších šoků v rámci královské kategorie profesionálního boxu.

„Iron“ Mike Tyson (50-6-0, 44 KO) vs. James „Buster“ Douglas (37-6-1, 24 KO) – Neporažený šampion organizací WBA, WBC a IBF, Mike Tyson, rozséval v těžké váze strach. Ničil vše, co mu přišlo pod ruku. Nenápadný Douglas měl být jen bezcenným krůčkem k obrovskému souboji s Evanderem Holyfieldem. Outsiderovi z Columbusu nikdo nevěřil, navíc mu třiadvacet dní před duelem umírá maminka. To se zřejmě stane jeho hnacím motorem. V japonském Tokyo Dome se v desátém kole postará o největší šok v novodobých dějinách sportu. Neohrozitelného Tysona posílá po brutální kombinaci poprvé v kariéře k zemi. Legendární „Zvíře“ ještě vstalo, ale naprosto otřesené nezvládlo pokračovat v boji.

„Big“ George Foreman (76-5-0, 68 KO) vs. Michael „Double M“ Moorer (52-4-1, 40 KO) – Mladý Moorer se stává po těsném vítězství nad Evanderem Holyfieldem šampionem WBA a IBF v těžké váze. Sám si moc dobře uvědomuje, že potřebuje zvučné jméno, které mu zajistí potřebný kredit a slávu. S jeho koučem Teddym Atlasem tedy vyberou George Foremana. Pětačtyřicetiletý veterán má obrovské jméno, zároveň je již hodně za svým vrcholem a navíc nedokázal porazit již zmíněného Holyfielda. Pro mladého a rychlého šampiona to měla být naprostá hračka. Devět kol to také tak bylo. Moorer pobíhal kolem pomalého Foremana a takticky jej vybodovával. Do desátého dějství vstupoval s jednoznačným náskokem 86-85 a dvakrát 88-83. „Big George“ vypadal, že mu již došly i veškeré síly a moc dobře si uvědomoval, že potřebuje vítězství před limitem. Jenže právě jediný úder mnohdy rozhodne celý zápas. Jediný úder, na který Foreman čekal celý svůj život našel přesně bradu šampiona a ten již nevstal. Nejstarší šampion v historii těžké váhy šokoval svět a místo oslav zamířil do svého rohu se modlit.

Lennox „The Lion“ Lewis vs. Hasim „The Rock“ Rahman (50-9-2, 41 KO) – Šampion WBC, IBF a IBO, Lennox Lewis, se po tvrdých soubojích s Evanderem Holyfieldem, či Davidem Tuou, které zvládl vítězně, soustředí hlavně na souboj s odvěkým rivalem, Mikem Tysonem. Avšak nejprve musí zdolat Rahmana, jenž v tomto případě hraje úlohu lehkého soupeře před důležitým soubojem. Jenže obávaný britský „Lev“ vše totálně podcení. Do jihoafrické republiky, kde se duel konal, odcestoval pouhé dva týdny před soubojem, jelikož jej zdrželo natáčení filmu. Přitom na aklimatizaci potřebujete minimálně týdnů šest. I tak Lewis tvrdí, že se cítí skvěle a že svého soka ukončí do čtvrtého kola. Nakonec to bylo kol pět, ale rozhodně ne ve prospěch šampiona. V pátém dějství začal Brit vypadat vyčerpaně a na malou chvíli spustil ruce k pasu. Dokonce se i na soupeře usmál a to se mu stalo osudným. Rodák z Baltimoru využil chvilkového zaváhání šampiona a brutálním pravým overhandem našel čistě jeho bradu. Lewis se nedokázal během počítání postavit na nohy a dokonce se nedokázal postavit ani dlouhé minuty po skončení duelu. V odvetě zlatý olympionik nic nepodcení a Rahmana ukončí ve čtyřech kolech tak, jak to předpovídal před prvním soubojem.

Wladimir „Dr.Steelhammer“ Klitschko (64-5-0, 53 KO) vs. Corrie „The Sniper“ Sanders (42-4-0, 31 KO) – Legendární Ukrajinec se oklepal z první profesionální porážky kariéry, kterou mu uštědřil Ross Puritty a nadále dominoval těžké váze. O titul WBO obral Chrise Byrda a následně jej pětkrát obhájil. Jihoafrický válečník, Corrie Sanders, měl být jen dalším na seznamu. Jasný outsider, který se o duelu dozvěděl pouhých pět týdnů předem. Jenže nikdy by jste neměli podceňovat leváka, jenž ukrývá opravdové granáty ve svých pažích a navíc má přezdívku „The Sniper“. Wladimir začal souboj klasickým způsobem. Vystrčená přední ruka kontrolovala situaci a mladší z ukrajinských bratří držel střed ringu. Jenže minutu před koncem dějství se rozhodne Klitschko pro svůj první útok a také poslední v tomto souboji, jelikož si právě podepsal „ortel smrti“. Následnou výměnu úderů totiž zvládne lépe Sanders a posílá šampiona poprvé k zemi. Do konce prvního kola to stihne ještě jednou. Kdo si myslel, že legendární Ukrajinec v přestávce nabere síly a průběh duelu otočí, se šeredně mýlil. Ten nejlepší úder si Jihoafričan nechával až do druhého dějství. Perfektně načasovaný brutální úder ze zadní ruky posílá ukrajinského šampiona potřetí k zemi. Je konec. Sanders právě šokoval celou hannoverskou halu, ale i celý svět.

Andy „Destroyer“ Ruiz Jr. (33-1-0, 22 KO) vs. Anthony „AJ“ Joshua (22-1-0, 21 KO) – Držitel pásu WBA, WBO, IBF a IBO, Anthony „AJ“ Joshua se chystal k americkému debutu. Na domácí půdě totiž dokázal zdolat dva olympijské vítěze (Wladimir Klitschko a Alexander Povetkin), ale ke statusu hvězdy potřeboval expandovat na zámořský trh. K tomu mu měl původně posloužit výřečný Američan, Jarrell „Big Baby“ Miller, ale to by musel napřed projít dopingovými testy. Tým okolo britské hvězdy musel tedy hledat adekvátní náhradu, kterou bude znát americké publikum. Podařilo se. Pouhé čtyři týdny před duelem se jím stal malý, obtloustlý rodák z Kalifornie, který má kořeny v Mexiku a miluje tyčinku Snickers. Jak tento tlustý chlapec může porazit takovou horu svalů, jakou je Joshua? Ptal se každý a dle mnohých neměl devětadvacetiletý „Destroyer“ přežít čtyři kola. Přežil, byť se poroučel ve třetím dějství, po drtivém háku šampiona, k zemi. Jenže ještě v tom samém dějství trefil perfektním úderem stejně starého Brita za ucho a bylo zle. Borec s přezdívkou „AJ“ sice vstal a boxoval dál, byť se ke konci kola poroučel k zemi ještě jednou. I tak souboj dotáhl až do sedmého kola, kde Ruiz rozpoutal další smršť tvrdých rychlých úderů. Dvakrát se Brit opět ocitl na zemi a posléze již došla trpělivost ringovému sudímu, Michaelu Griffinovi. Ten v polovině kola se rozhodne odmávat čtyřikrát knockdownovaného šampiona. Další šok v historii těžké váhy je na světě. Pro mnohé neporazitelný Joshua našel kata v malém obtloustlém chlapci, který je nyní králem těžké váhy. Jak dopadne odveta je zatím ve hvězdách.