Pět nejlepších soubojů legendárního George Foremana!

V lednu oslavil legendární Američan a nejstarší šampion těžké váhy „Big“ George Foreman své jednasedmdesáté narozeniny a tak si pojďme společně připomenout pět nejlepších duelů profesionální kariéry tohoto rodáka z Texasu.

„Big“ George Foreman (76-5-0, 68 KO) vs. Gerry „Gentleman“ Cooney (28-3-0, 24 KO) – 15.1.1990, pět dní po svých jednačtyřicátých narozeninách, vstoupil George Foreman do ringu proti skoro dvoumetrovému krajanovi Gerrymu Cooneymu. Ten byl o osm let mladší, než „Velký George“, ale v ringu nestál dva a půl roku. Ani jeden z nich tedy už nebyl na vrcholu svých sil, přesto tento duel fanouškům sliboval obrovskou podívanou. V ten večer totiž v ringu stáli dva extrémně tvrdí borci s demoličním úderem a všichni očekávali brutální knockout. Dočkali se. Už ve druhém kole poslal Foreman svého soupeře do počítání, aby jej následně knockoutoval brutální kombinací levý zvedák – pravý hák.

„Big“ George Foreman (76-5-0, 68 KO) vs. Ron Lyle (43-7-1, 31 KO) – 24.1.1976 se George Foreman vrací po první prohře kariéry, kterou mu uštědřil legendární Muhammad Ali. Většinou bývá zvykem, že po porážce dopřejí promotéři svému borci takzvaný návratový duel, ale v tomto případě se tak nestalo. Ron Lyle byl totiž velice silný soupeř a v té době patřil mezi pět nejlepších těžkých vah světa. Navíc disponoval brutálním úderem, což demonstroval v předešlém souboji, kdy v šesti kolech zlikvidoval dalšího brutálního punchera Ernieho Shaverse. Souboj Foremana s Lylem byl opravdovou boxerskou klasikou a dodnes někteří odborníci považují tento souboj za nejlepší v celé historii boxu. Pokud si jej pustíte, tak hned pochopíte proč. Oba borci od prvního kola vytáhli ty nejlepší zbraně, nejdrtivější údery a pustili se do sebe se vší vervou. Zejména čtvrté kolo bylo tou nejlepší rundou v historii boxu. Ten, kdo viděl tyto tři minuty, tak na ně rozhodně nikdy nezapomene. Oba borci se ocitli na podlaze ringu a Foreman dokonce dvakrát. Absolutně nikdo nechápal, jak se George dokázal dostat z druhého počítání, ale on to zvládl a navíc Lyla knockoutoval hned v dalším kole. „Big George“ v tomto souboji předvedl nejen svoji brutální sílu, ale také srdce skutečného šampiona.

„Big“ George Foreman (76-5-0, 68 KO) vs. Ken Norton (42-7-1, 33 KO) – 26.3.1974 obhajoval absolutní mistr světa těžké váhy George Foreman svoje pásy WBC a WBA proti Kenu Nortonovi. Rodák z Jacksonville v té době patřil mezi nejlepší těžké váhy, o čemž svědčí i jeho dva souboje s Muhammadem Alim. První Norton vyhrál těsně na body a v druhém stejným rozdílem padl. Očekávalo se, že Ken bude pro George hodně těžkým soupeřem, vždyť přece svedl vyrovnané bitvy s Alim, ale Foreman na to měl jiný názor. Nortona zničil už ve druhém kole, když jej poslal třikrát na podlahu ringu a následně mohl slavit vítězství technickým knockoutem.

„Big“ George Foreman (76-5-0, 68 KO) vs. Michael „Double M“ Moorer (52-4-1, 40 KO) – 5.11.1994 vstoupil pětačtyřicetiletý George Foreman do ringu proti do té doby neporaženému šampionovi WBA a IBF Michaelu Moorerovi. Tomu tehdy bylo šestadvacet let a málem na jeho souboj s legendou nedošlo, protože boxerské komise dlouho tomuto duelu bránili, jelikož se obávali o zdraví Foremana. Přece jen Moorer nebyl žádné ořezávátko. Naopak byl to rychlý, technický levák se silnými údery z obou paží. Mistrovské tituly pak sebral další legendě Evanderu Holyfieldovi, kterého porazil těsně na body. Prakticky nikdo nedával Foremanovi velké šance na úspěch a prognózy se plnily až do desátého kola. Moorer absolutně dominoval a „Velkého George“ postupně demoloval přední rukou a tvrdými háky. Jenže právě v desátém kole se Foremanovi podařilo uspat ostražitost svého soupeře a perfektní kombinací přední – zadní čistě knockoutoval šampiona. Navždy tak své jméno vepsal do historie boxu, jakožto nejstarší šampion těžké váhy.

„Big“ George Foreman (76-5-0, 68 KO) vs. „Smokin“ Joe Frazier (32-4-1, 27 KO) – 22.1.1973 se čtyřiadvacetiletý George Foreman poprvé v kariéře uchází o světový titul, když se střetává s absolutním mistrem světa a držitelem pásů WBC a WBA Joe Frazierem. Devětadvacetiletý šampion má o mnoho více zkušeností a navíc má na svém kontě vítězství nad Jerrym Quarrym, Oscarem Bonavenou, Bobem Fosterem, Jimmym Elisem, či Georgem Chuvalem. Avšak jeho největším úspěchem bylo bodové vítězství nad Muhammadem Alim. V té době byl zkrátka Joe Frazier nejlepší těžkou váhou na světě a právem tak byl jasným favoritem i v tomto duelu. Avšak Foreman opět ukázal svůj ohromný fyzický fond a nadlidskou sílu, která dokázala rozdrtit i skálu. Za necelá dvě kola se rodák z Filadelfie ocitl šestkrát na podlaze ringu a jen díky své obrovské vůli neustále vstával. Po dalším knockdownu však rozhodčí Arthur Mercante ukončil výprask šampion a „Big George“ mohl slavit první zisk titulu.