Pascal přišel o tituly a dostal půlroční stopku!

Sice šlo jen o formalitu, ale nyní je to černé na bílém. Dopující Jean Pascal dostal stopku na šest měsíců a organizace WBA a WBC mu odebrala titulu v polotěžké váze!

Osmatřicetiletý šampión Jean Pascal (35-6-1, 20 KO) a o rok mladší Badou Jack (23-3-3, 13 KO) se měli utkat v odvetě minulý měsíc v Miami. Jenže Pascal neprošel antidopingovou kontrolou, která v jeho těle odhalila celkem tři zakázané látky – anabolické steroidy: Epi-trenbolon, Drostanolone a Drostanolone Metabolite A. Pascal na to ihned reagoval, že udělá vše pro to, aby své jméno očistil.

Jenže následně přišla pro šampióna další rána. Přišel totiž další výsledek, který odhalil v jeho tělo další zakázanou látku Erythropoetin neboli EPO. K analýze této látky je potřeba delšího laboratorního zkoumání, proto tento výsledek přišel později.

Nicméně rozdíl mezi předchozími látkami a EPO je v tom, že se EPO podává nitrožilně a tudíž je velmi malá pravděpodobnost, že by si toho Pascal nevšiml nebo přijal látku nevědomky.

EPO stimuluje tvorbu červených krvinek, jeho nitrožilní podávání vede ke zvýšení fyzické výkonnosti. Proto je ve vrcholovém sportu zneužíván jako podpůrný prostředek. Jeho použití je zakázáno od roku 1989, avšak testy umožňující kontrolu jeho zneužívání jsou k dispozici teprve od roku 2000, kdy byly použity na olympijských hrách v Sydney. Nejvíce se o popularizaci této látky postaral legendární cyklista Lance Armstrong.

Nyní WBA rozhodla, že mu definitivně odebere světový titul a ke stejnému kroku pochopitelně přistoupila také mexická organizace WBC, ve které držel Pascal stříbrný titul. Sportovní komise mu také udělila standardní stopku na 6 měsíců.