Odlanier Solis: Smutný konec nesporného talentu…

Odlanier Solis
Odlanier Solis (20-3-0, 13 KO)

Odlanier Solis – Pojďme si shrnou stručně kariéru Kubánského Olympijského vítěze, který měl talent na rozdávání, ale svou leností a přístupem ho „shodil ze skály“ Exkluzivně pro nás ohodnotili Solisovu kariéru a zatím poslední duel přední Čeští boxeři! 

Odlanier Solis byl jedním z nejtalentovanější boxerů těžké váhy. Už v roce 1999 vyhrál zlatou medaili na Americkách hrách Pan Americas v Kanadském Winnipegu. Tyto hry následně vyhrál ještě v roce 2003 Santo Domingo v Dominikánské republice.
Též řádil na Amatérských mistrovství světa v roce 2001 (Irsko-Belfast) otočil téměř prohraný zápas s Britem Davidem Hayem, 2003 (Thajsko-Bangkok) ve finále zdolala Rusa Aleksandera Alekseyeva a v roce 2005 (Čína-Mianyang) ve finále zdolal Rusa Romana Romanchuka.
Vyvrcholení přišlo v roce 2004 na olympijských hrách v Athénách, kde vy finále vybodoval 24:21 Rusa Alexandera Alexeeva a získal zlato.
V roce 2005 na světovém šampionátů v Moskvě získal týmovou stříbrnou medaili, když Kubánský tým prohrál s Ruským týmem 4:7 na zápasy – Solis svůj finálový zápas prohrál s Islamamem Timurzievem 26:27.

Do profi ringu vstoupil v roce 2007 a potvrdil svůj nesporný talent vyhrál 17 zápasů v řadě a od roku 2008 také držel mezinárodní pás WBC. V roce 2011 přišla odměna v podobě titulového zápasu proti nespornému šampiónovi – Vitali Klitschkovi a dá se říct, že i zlomovým v jeho kariéře. Solis si hned v prvním kole vyvrkl kotník a první prohra byla na světě. Nicméně každý počítal s tím, že se k titulovému zápasu opět dostane, ale v Solisovi se tou prohrou něco zlomilo. O rok později boxoval s přemožitelem Ondry Pály s Konstantinem Airichem, kterého sice porazil, ale jen na body a nutno říct, že boxer takových kvalit jako byl svého času Solis, by měl takové soupeře zničit v prvních pár kolech. V roce 2013 nastoupil proti Norovi Leifu Larsenovi  opět to byli „pouze“ body a hlavně viditelná nadváha naznačovala, že se něco děje, téhož roku ještě ve 12. kole porazil technickým KO slabého Yakupa Saglama, což byl další neskutečně slabí výkon a všichni začali vyvíjet na Solise tlak a přestali mu věřit.
V roce 2014 přišla šance z čistého nebe získat mezinárodní pás WBC a vrátit se na výsluní. Postavil se proti veteránovi Tony Thompsonovi a byl jasným favoritem duelu. Jenže zápas byl poměrně vyrovnaný a zároveň byl přesnější veterán Thompson a zaslouženě vyhrál a začalo se spekulovat o konci kariéry. O tom však nechtěl slyšet Solisův Turecký promotér a manažer Ahmet Oener, který slíbil, že udělá vše proto, aby byla s Thompsonem odveta a že si Solis očistí boxerské jménu.
K jeho smůle tým Tony Thompsona s odvetou souhlasil a 27.2.2015 si Solis přišel se 123 kg pro další a nejspíš definitivní výprask.
Zápas ukončil Sám Solis a viditelnou hádku Oenerem nikdo ani nezakrýval, Oemer chtěl, aby v zápase pokračoval, ale Solis ho poslal do patřičných míst a hádka pokračovala ještě po skončení zápasu v ringu, což jen dokazovalo hutnou atmosféru v Solisově týmu.
Jeden nejmenovaný člen týmu, po zápase přiznal, že Solis se prakticky na zápas připravoval nějakých 18 dní a že nechtěl trénovat. Následně Solis v rozhovorů bez okolku potvrdil, že na trénovaní neměl čas a že ho to mrzí, no zajímalo by nás, co se po těchto slovech honilo hlavou jeho chlebodárci Ahmetu Oenerovi….

Názory českých boxerů a lidí spjatých s boxerským děním v ČR:
Ondřej Pála (Mistr ČR v těžké váze a bývalý Evropský šampión)
– Pár kempů jsem s nim strávil a naspárovali jsme toho spolu celkem hodně. Byl vždycky línej, nedochvilnej a podle mě namistrovanej… Ale na druhou stranu to pro mě byla skvělá zkušenost.

Daniel Táborský (Pětinásobný amatérský mistr ČR těžké váhy)
– Je to velká škoda, má neskutečný talent, ale chybí mu disciplína. Po tom co utekl z Kuby, tak pár let těžil z toho co si přinesl, ale jeho lenost ho dohnala.

Stanislav Škoda (Majitel a promotér BOX EVENTS)
– Takové promrhání talentu se prostě jen tak nevidí. Vůbec nerozumím jeho promotérovi Ahmetu Oenerovi, že to nechal zajít takto daleko. Měl nad ním stát s pomyslným bičem a tlačit ho k disciplíně. Nerozumím jak ho mohl vůbec v takovém stavu poslat na odvetu s Thompsonem, myslím, že to byla nejspíše poslední příležitost, jak se Solis mohl vrátit mezi elitu.

Marek Jelínek (Majitel největších boxerských FB skupin a této stránky ProBoxing.cz)
– Smutná ukázka toho, jak snadno se dá zahodit talent, který má jeden z miliónů. Solis svým posledním zápasem prakticky udělal tečku za svou kariéru a nemyslím si, že by nám mohl ještě něco ukázat. Pokud bude boxovat, tak za pár let dopadne jako přemožitel Mika Tysona Danny Williams.

Miloš Smejkal (Spolumajitel FB Box-těžká váha)
– Výborný amatér s pěkným nástupem mezi profesionály, skvělé pohyby, reflexy, údery, kombinace i odolnost. Měl v podstatě vše, co by si mohl každý boxer přát. Od smolného zranění v souboji s Vitali Klitschkem, na který se velice dobře připravil však hvězda začala zhasínat, i přesto že nabíral kila pořád představoval v těžké váze hrozbu. V soubojích s Larsenem i Saglamem bych jeho výkony ještě považoval za slušné ,ale při prvním duelu s Thompsonem kde jsem ho favorizoval-zklamal, v odvetě už snad ze starého Solise něměl vůbec nic , nepohyblivý, znuděný, bez chuti na vítězství si bohužel přijel jenom pro peníze. Pokud tohle mělo být jeho poslední slovo je to velice smutné..

Michal Eremiáš (Editor Svět Boxu)
– Slovné spojenie „Odlanier Solis“ sa môže definitívne zapísať do výkladového slovníka ako niekto s neskutočným talentom a nadaním a zároveň ešte neskutočnejšou lenivosťou. Dvojnásobného premožiteľa Felixa Savona (pre mňa najúspešnejšieho amatérskeho boxera), premohlo akciové Big Mac menu. Z kubánskeho tanečníka s rýchlymi rukami aj nohami a hlavne s boxerským umom sa stal stacionárny terč profiboxerov. Snáď až na výnimku zápasu s Vitalijom, v ktorom bol v „špičkovej“ forme, čiže nemal ťažkú obezitu ale len obezitu. Aj tak to už nebol ten o 20 kg ľahší boxer, ktorému všetci predpovedali hviezdnu kariéru v profiboxe. Solis mohol ovládnuť ťažkú váhu a mohol ukončiť hegemóniu bratov, avšak jediné čo teraz môže je spytovať si svedomie.