Lennox Lewis: Mým nejtěžším soupeřem byl rozhodně Evander Holyfield!

Bývalý trojnásobný mistr světa těžké váhy Lennox „The Lion“ Lewis (41-2-1, 32 KO) přiznal, že jeho nejtěžším soupeřem v kariéře byl americký válečník Evander „The Real Deal“ Holyfield (44-10-2, 29 KO).

Britský šampion těžké váhy Lennox Lewis platil za nejlepšího boxera své éry. On sám se etabloval coby nejlepší válečník královské kategorie všech dob a v určitém pohledu se s ním nedá nesouhlasit. Zlatý olympijský medailista a trojnásobný mistr světa zakopl ve své kariéře pouze dvakrát, když před limitem prohrál s Oliverem McCallem a Hasimem Rahmanem. Obě porážky však dokázal svým soupeřům vrátit a navíc porazil skoro všechny elitní válečníky své doby. Na jeho rekordu tedy najdeme skalpy Vitalije Klitschka, Mika Tysona, Davida Tuy, Shannona Brigse, Tommyho Morrisona, Franka Bruna, Reye Mercera, či Evandera Holyfielda. Podle čtyřiapadesátiletého Brita byl právě poslední jmenovaný tím největším oříškem a nejtěžším soupeřem.

„Hodně lidí je překvapeno, když řeknu, že Evander Holyfield byl mým nejtěžším soupeřem, avšak nesmíte si to plést s mým nejtěžším bojem, který mi dal Rey Mercer. Já vám hned povím, proč tomu tak je. Holyfield má, stejně jako já, hodně slušnou amatérskou kariéru. Začal boxovat ve svých osmi letech a v roce 1984 se stal bronzovým olympijským medailistou. Následně se přesunul mezi profíky, kde absolutně vyčistil křížovou váhu a stal se nesporným králem. Pravděpodobně je to nejlepší křížová váha všech dob. To je hodně velká porce zkušeností. V roce 1999 jsme se potkali v bitvě o nesporného krále těžké váhy a on si do tohoto souboje nesl veškeré tyto zkušenosti. Když si sečtete jeho amatérskou a profesionální kariéru, tak zjistíte, že ten chlap byl fakt úspěšný.“ – Rozpovídal se rodák z West Hamu.

Lewis se s Holyfieldem potkal ve dvou bitvách a pokaždé šlo o velice těsnou záležitost. První duel skončil remízou a mnoho lidí vidělo coby vítěze Holyfielda. Odvetu už ovládl na body Lewis. „Možná jej trošku štvu, když říkám, že jsem vyhrál oba naše střety, ale on ví, že jsem je vyhrál, jen to nechce přiznat. Každopádně je to jediný muž, který se mnou boxoval všech čtyřiadvacet kol. Nemohu ani slovy popsat, jak důležitou roli sehrály naše amatérské kariéry v obou soubojích. Víte, amatérská kariéra je hodně důležitá pro profesionální kariéru. Je to taková maturita. Čím více se o tomto sportu naučíte, tím lépe pro vás. Velká amatérská zkušenost dovedla mě i Evandera na samotný vrchol. V tomto sportu nemáte žádnou záruku a jedna chyba může skončit naprostou katastrofou. Takže ačkoliv jsme oba zažili nezdary, tak byla malá šance, že nedosáhneme úspěchu díky našim zkušenostem.“