Které neděje těžké váhy se vyplatí sledovat v roce 2020?

Těžká váha je asi tou nejsledovanější kategorií v profesionálním boxu. Důvod je jednoduchý. Mnohdy až dvoumetrový a přes sto kilo vážící chasníci dokáží duel ukončovat jedním úderem a to je přesně to, co hladové fanoušky láká ze všeho nejvíc.

Nejtěžší váhové kategorii profesionálního boxu momentálně vládnou dva obři. Aktuálním šampionem WBA, WBO, IBF a IBO je britská hvězda Anthony „AJ“ Joshua (23-1-0, 21 KO). Šampionem WBC je pak alabamský knockoutér Deontay „The Bronze Bomber“ Wilder (42-0-1, 41 KO). Oba borce však stíhá smečka hladových vlků toužících po titulech v čele s hvězdný Britem Tysonem „Gypsy King“ Furym (29-0-1, 20 KO) a bývalým nesporným šampionem křížové váhy Oleksandrem Usykem (17-0-0, 13 KO).

Pak zde máme i další borce, kteří by mohli v příštím roce zamíchat kartami na vrcholu těžké váhy. Například Filip Hrgovič, Joe Joyce, Tony Yoka, či Daniel Dubois. Do mediálního popředí se dostal i polský borec Adam Kownacki, či Američan Michael Hunter, ale pojďme se podívat spíše na jména, jenž nejsou široké veřejnosti tak známá, ale pozornost si rozhodně zaslouží.

Junior Fa (19-0-0, 10 KO) – Třicetiletý novozélandský válečník jistě patří do kategorie prospektů, jenž by měli dostat v příštím roce větší prostor. Aktuální světová osmapadesátka si v roce 2019 připsala tři vítězství. Newfela Outaha ukončil Fa hned v prvním kole. S veterány Guinnem a Vargasem zvítězil až na body. Ovšem z amatérského ringu si tento 196 centimetrů vysoký chasník nese skalp bývalého šampiona WBO Josepha Parkera a v poloprofesionální lize WSB dokázal zdolat skvělého ruského borce Arslanbeka Makhmudova. Fa se také často stává sparingpartnerem aktuálního šampiona WBC Deontaye Wildera. Do příštího roku se tak nabízí například souboj s australským veteránem Lucasem Brownem, který by mladého válečníka posunul opět výše.

Evgeny Romanov (14-0-0, 10 KO) – Čtyřiatřicetiletý Rus rozhodně nepatří mezi nejmladší borce a přestože mu ve světovém žebříčku připadá jednadvacáté místo, tak o něm příliš nikdo neví. Přitom Romanov mezi amatéry zdolal aktuálního šampiona WBC Deontaye Wildera, nebo Tervela Puleva. Rodák z Volgogradu si v tomto roce připsal tři vítězství nad Dillonem Carmanem, Arielem Estebanem Bracamotem, či Dariem Germanem Balmacedou. Pokud však chce pomýšlet na absolutní vrchol, tak musí v příštím roce přidat na kvalitě soupeřů, což by s ohledem na silnou stáj RCC, pod kterou bojuje, nemusel být velký problém.

Agit Kabayel (19-0-0, 13 KO) – Sedmadvacetiletý Němec je na tom podobně jako dva předešlí borci, ovšem s jednou výjimkou. On na svém rekordu již má dobrá jména a celkem i kvalitní úspěchy. V roce 2017 stal evropským šampionem EBU a zdolal Derecka Chisoru. Letos dokázal titul obhájit proti Adriyi Ruděnkovi. Jenže pod německou stájí SES toho příliš neodboxoval a nízká zápasová vytíženost jej nakonec donutila utéct ke konkurenční stájí Top Rank, což by mladého Němce mohlo katapultovat k zajímavým duelům. U federace IBF mu aktuálně dokonce patří čtvrtá pozice, u WBC pak příčka patnáctá a u WBA pozice číslo deset. Rodák z Leverkusenu tak má dobře našlápnuto k nějaké titulové bitvě, jen potřebuje získat cenné skalpy.

Efe Ajagba (12-0-0, 10 KO) – Pětadvacetiletý Nigerijec dlouho platil za postrach těžké váhy. Co mu přišlo do cesty, to zničil. Jenže jeho knockoutová aura se zasekla na Alim Erenovi Demirezenovi, kterého ovšem s přehledem vybodoval. Největší průšvih však řešil o uplynulém víkendu, kdy se poprvé ocitl na podlaze ringu kam ho poslal zkušený Iago Kiladze. Rodák z Ughelli nakonec souboj dotáhl do vítězného konce, když Gruzínce ukončil v pátém dějství, ale do budoucna má rozhodně co zlepšovat. Každopádně na jeho straně je věk, ale také silná promotérská stáj PBC, která má pod sebou opravdu špičkové bojovníky těžké váhy. Ajagba navíc disponuje ničivou knockoutovou silou, jenž ukrývá zejména ve své zadní ruce.

Ivan Dychko (9-0-0, 9 KO) – Hodně nenápadně se přibližuje světové špičce i dvojnásobný bronzový medailista z olympijských her Ivan Dychko. Devětadvacetiletý Kazach má obrovskou amatérskou kariéru, ze které si odnesl skalpy například Filipa Hrgoviče, Erislandy Savona, Efe Ajagby, či Bakhodira Jalolova. 206 centimetrů vysoký rodák z Rudniy zatím ukončil všechny své soupeře před limitem, ale v zádech mu chybí silná promotérská stáj. Ovšem již několikrát se spekulovalo o tom, že Dychko by mohl podepsat kontrakt se stájí Matchroom Boxing, která v poslední době podepsala i Magomedrasula Medžhidova, či právě Filipa Hrgoviče. Tento borce však rozhodně zaslouží pozornost a doufejme, že v příštím roce už na něj čekají kvalitnější duely.