Klasický box se vrací do pražské Lucerny!

Nejlepší čeští boxeři a boxerky koncem října zamíří do Prahy, aby se utkali o pásy šampiónů České boxerské asociace (ČBA) na historicky prvním společném mistrovství České republiky amatérů a profesionálů. Největší boxerská událost posledních let vyvrcholí v neděli 3. listopadu 2019 ve velkém sále paláce Lucerna finálovým galavečerem!

V hlavním sále paláce Lucerna se představí ale jen dva nejlepší v každé váze. Na finálový galavečer se musí probojovat ve vyřazovacích bojích. Ty začínají od 31. října do 2. listopadu v obchodním centru Arkády Pankrác. „Chtěli jsme box ukázat široké veřejnosti. Proto na tři dny boxeři a boxerky obsadí toto prémiové obchodní centrum na Pankráci. Fanoušci boxu tak budou mít šanci sledovat cestu budoucích českých šampiónů do legendární Lucerny celé tři dny, a to zcela zdarma“ říká Pavel Hynek, mezinárodní rozhodčí a boxerský činovník, který za letošním mistrovstvím stojí.

V každé váze může startovat až 16 boxerů, což otevírá cestu na šampionát dvojnásobnému počtu závodníků než v loňském roce. Konkurence se tedy zvýší nejen díky počtu účastníků, ale především pak možností startu profesionálů. Mezinárodní olympijský výbor potvrdil, že na hrách v Tokiu budou moci boxovat i profesionálové. To otevřelo možnost startu profesionálů i na českém šampionátu, který tak bude vlastně první oficiální konfrontací českého profesionálního a olympijského boxu.

„Na začátku jsme se trochu báli, že profící nebudou chtít riskovat své jméno s mladými nadějemi českého boxu a o účast nebudou mít zájem,“ říká Pavel Hynek a vzápětí dodává: „To se ale nepotvrdilo! Královská váha, tedy supertíha mluví za vše. Do olympijského ringu se vrátí největší jména českého profiboxu. Nejlepší profiboxeři těžké váhy Ondřej Pála, Dominik Musil, Pavel Šour a Tomáš Šálek potvrdili účast a připojí se tedy mezi profíky, kteří změří své síly dle olympijských pravidel s nejlepšími amatéry. V Lucerně se tak rozhodne o neoddiskutovatelném králi supertěžké váhy napříč českými organizacemi.“

Jeho slova potvrzuje i jedna z největších hvězd letošního boxerského šampionátu, Pavel Šour, aktuální držitel pásu České unie boxerů profesionálů: „Mistrovství ČR v olympijském boxu 2019 bude mít obrovské kouzlo. Účast přislíbili všichni těžcí kluci, kteří v minulosti prokázali, že umí boxovat. Ten, kdo toto mistrovství vyhraje, bude opravdovým šampionem ČR.“ Pavel Šour kraluje těžké profesionální váze od roku 2017. Před odchodem do profi získal čtyři amatérské tituly a byl členem českého národního týmu.

Boxovat se bude dle pravidel olympijského boxu, tedy turnajovým způsobem. Každý den jeden zápas, ale jen tři tříminutová kola. Během čtyř dní tedy odboxují někteří finalisté 12 kol, což je v součtu více kol, než kolik profíci odboxují během titulového zápasu. Na tomto šampionátu ale budou mít kola rozdělená do více dní. To znamená, že musí upravit taktiku. Během třech kol nemohou moc vyčkávat. To by mělo zápasy zatraktivnit. Otázkou také je, jak si profíci poradí s denním vážením. V olympijském boxu probíhá vážení každé ráno v den zápasu.

Velkým zastáncem společného mistrovství profesionálů a amatérů je náš nejúspěšnější boxer novodobé historie, Rudolf Kraj, který v roce 2000 v Sydney získal stříbrnou olympijskou medaili. „Je to vůbec poprvé, kdy si na domácím šampionátu můžou zaboxovat profíci s amatéry a porovnat síly mezi sebou a říct si, kdo je teď lepší. A hlavně v Lucerně, to je prostě pecka,“ raduje se Rudolf Kraj, který kromě amatérských úspěchů zvládl i hvězdnou kariéru u profesionálů, kde získal několik mistrovských pásů.

Finále mistrovství České republiky se po dlouhých čtyřiceti letech vrací do svatostánku českého boxu, velkého sálu paláce Lucerna i díky podpoře hlavního města Prahy. Bojoval v ní před válkou slavný Vilda Jakš, náš první profík usilující o titul mistra Evropy nebo Julia Torma, olympijský vítěz z Londýna 1948. Poslední Mistrovství ČR se ve velkém sále paláce Lucerna konalo v neděli 25. března 1979. V ringu se tenkrát objevila velká jména jako je Rostislav Osička, Zdeněk Tykva nebo současný prezident ČBA Svatopluk Žáček.

Na nedělním finálovém galavečeru se kromě osmi elitních mužských váhových kategorií utkají o mistrovský pás i nejlepší české ženy. Ženský box je v ČR na vysoké úrovni, což dokazují úspěchy našich boxerek ze srpnového mistrovství Evropy.

„Před čtyřiceti lety by asi nikoho z nás nenapadlo, že ve stejném ringu budou bojovat o mistrovské tituly ženy. Doba se ale změnila a ženský box udělal ohromný pokrok. V současnosti naše ženská reprezentace sbírá úspěchy i na mezinárodní scéně a vozí více medailí než naši muži,“ hodnotí úroveň ženského boxu Svatopluk Žáček, prezident České boxerské asociace a bývalý několikanásobný mistr České republiky. Žáček v Lucerně v roce 1979 obhajoval svůj mistrovský titul. Ve vyrovnaném finále s pražskou boxerskou legendou Zdenkem Tykvou, ale roztržené obočí ve 2. kole jeho sen o dalším titulu mistra ČSR zmařilo.

Zpestřením budou určitě i dva zápasy o titul mistra ČR v paraboxu. Boxeři na vozíčku se v pražské Lucerně představí úplně poprvé.

Vyřazovací boje v obchodním centru Arkády Pankrác budou probíhat od 31. října do 2. listopadu. Veškeré informace o účastnících a průběžných výsledcích fanoušci najdou na oficiálních stránkách mistrovství BOXMCR.cz, kde bude i odkaz na živý online přenos z vyřazovacích bojů.

Finálový galavečer v paláci Lucerna začíná v neděli 3. listopadu od 17 hodin a nabídne téměř pět hodin toho nejlepšího z českého boxu. Lístky na finále mistrovství ČR budou v předprodeji v síti Ticketmaster od 399 Kč.


Organizátorem MČR v boxu 2019 je Club BigBoard Praha, který vznikl s cílem obnovení tradice vrcholového amatérského boxu v Praze. Za oddílem stojí bývalý špičkoví pražští boxeři Ladislav Kutil a Míťa Soukup, které doplňuje úspěšný finančník Dušan Palcr a mezinárodní rozhodčí Pavel Hynek.

Záštitu nad MČR v boxu 2019 převzala Česká Boxerská Asociace, která je národní federací zastřešující olympijský box na území České republiky a reprezentující český box vůči evropské konfederaci EUBC a světové boxerské asociaci AIBA. ČBA je členem Českého olympijského výboru a České unie sportu.

Producentem MČR v boxu 2019 je agentura ComplexPR, která se zaměřuje na poskytování služeb v oblasti marketingu, organizace eventů a PR.