Khurtsidze: Nadějný šampión, jenž si odpykává deset let vězení!

Jednoznačně jedna z největších legend Gruzie a bývalý světový šampión střední váhy Avtandil Khurtsidze byl před dvěma lety odsouzen a jeho hvězdnou kariéru ovládla temná strana!

„Mini Mike Tyson“ nebo „Whyte Mike Tyson“ byly přezdívky bývalého šampióna střední váhy Avtandila Khurtsidzeho (33-2-2, 22 KO). Šampión, který svůj potenciál a boxerské dovednosti bohužel křížil i s newyorským podsvětím a to se mu stalo v roce 2018 osudným, kdy vyfasoval deset let natvrdo a dalších třicet kumpánu dostalo menší tresty.

Avtandil Khurtsidze vlétl do profesionálního ringu v roce 2002, kdy na domácím galavečeru ve Variani ve třech kolech zdemoloval krajana George Kanchaveli.

Následně se přesunul do Spojených států, kde odboxoval jediný rok celkem devět duelů z nich ve dvou remizoval a jeden duel smolně prohrál a to s průměrným Tony Marshallem. S ním vedl jasně na body, jenže v sedmé kole vyšla Marshallovi skvělá kombinace a Gruzínec byl velmi otřesen a rozhodčí jej odmával.

Po této porážce nebyla gruzínskému boxerovi prodloužena s americkou stájí smlouva a přesunul se na Ukrajinu. Na Ukrajině se propracoval až k titulovému zápasu o Interkontinentální titul organizace WBA. 5. července 2008 tento důležitý zápas zvládl, když jednoznačně vybodoval 118:11, 118:110 a 114:114 Argentince Javiera Alberta Mamaniho.

Interkontinentální pás také následně pětkrát obhájil, když postupně zdemoloval dalšího Argentince Antonia Valentina Ochoju, Maďara Attilu Kovacse, Belgičana Jamela Bakhi, Uzbeka Kuvonchbeka Toygonbaeva a maďarské „Tornado“ Mihaly Kotaie.

30. října 2010 přišla titulová nabídka z Francie. Tehdejší držitel prozatímního světového pásu ve střední váze organizace WBA, rodák z Kamerunu Hassan N’Dam N’Jikam si Gruzínce vybral ke své obhajobě pásu. Zápas nabídl velmi vyrovnaný duel který došel až do bodového rozhodnutí, kde se rozhodčí těsně přiklonili k amatérskému Africkému šampiónovi.

13. března 2011 byl již Khurtsidze zpět mezi šestnácti provazy a ve dvanáctikolové bitvě vybodoval Poláka Mariusze Cendrowskiho a konečně získal světový titul ve střední váze organizace IBO.

Ještě téhož roku získal stříbrný pás organizace WBC, když vybodoval tvrdého Američana Ossie Durana. V roce 2016 se utkal o mezinárodní titul WBO s šampiónem Antoine Douglasem. Zápas nabídl tvrdou a vyrovnanou bitvu, ve které dostal Gruzínec amerického soupeře dvakrát do počítání. Zápas rozhodlo až desáté kolo, ve kterém Khurtsidze doslova šampióna umlátil do provazů.

Gruzínský zápasník stál naposledy v ringu 22. dubna 2017 v zápase o prozatímní světový titul WBO, kdy na britských ostrovech  v pěti kolech rozebral a zdemoloval domácí hvězdu Tommy Langforda a stal se povinným vyzyvatelem tehdejšího šampióna organizace WBO Billy Joe Sanderse.

Jenže k titulové bitvě nikdy nedošlo, neboť začala na povrch prosakovat i odvrácená strana tohoto vynikajícího sportovce a boxera. Khurtsidze byl v roce 2008 odsouzen za organizovanou zločinnou činnost, byl součástí zločineckého gangu a byl jednou z ústředních postav tamního podsvětí. Takhle skončil jeden příběh legendy Gruzínského boxu.