Kdo je Jake Paul? Boxer? Youtuber? Problémovej parchant?

Sledují ho milióny lidí po celém světě. Ničí legendy UFC v ringu. Má miliony dolarů. Říká si, co se mu zachce. Kdo je vlastně kontroverzní postava „The Problem Child“ Jake Paul?!

Jake Joseph Paul se narodil 17. ledna 1997 v Clevelandu a vyrůstal se svým starším bratrem Loganem a rodiči Pamelou Ann Stepnick a Gregory Allanem Paulem ve Westlaku v americkém Ohiu.

Zpočátku se proslavil v aplikaci Vine v roce 2013 kde měl 2 bilióny shlédnutí. Poté si zahrál roli Dirka Manna v seriálu Bizaardvark na Disney Channelu. Svůj YouTube kanál, kde publikuje pranky, kontroverzní videa a vydává svou rapovou hudbu spustil 15. května 2014.

Paul se během své kariéry stal předmětem mnoha kontroverzí kvůli svému chování, včetně riskantních kousků, sexuálně sugestivního chování, postování nevhodných věcí na YouTube jako například když nahrál video s názvem „Ztratil jsem panenství“, které obsahovalo polonahou miniaturu jeho a jeho tehdejší přítelkyně Eriky Costell  a obvinění z trestného činu porušování domovní svobody a nezákonného shromažďování.


Team 10

Na Paulovi dvacáté narozeniny 17. ledna 2017 odstartoval za 1 milion dolarů takzvaný inkubátor talentů – mediální společnost Team 10, jejímž cílem bylo vytváření obsahu sponzorovaného značkou pro dospívající a mladistvé. Mezi investory patřili například Danhua Capital, Horizons Alpha, Vayner Capital, Sound Ventures & A-Grade Investments nebo Adam Zeplain.

S Teamem 10 vydal 30. Května 2017 videoklip „It’s Everyday Bro“, který se během jednoho měsíce s více než 70. milióny shlédnutími stal 3. nejvíce dislike-kovaným videem. Píseň se dostala na 91. místo v žebříčku Billboard Hot 100 a byla certifikována platinovou asociací Recording Industry Association of America. V roce 2017 Paul vydal a později smazal singly včetně „Ohio Fried Chicken“, „Jerika“, „No Competition“, „That Ain’t on the News“ a „Litmas“.

Dne 22. listopadu 2017 vydal s novým videoklipem remix skladby „It’s Everyday Bro“, kde místo Teamu 10 vystupoval americký rapper Gucci Mane. 27. dubna 2018 Paul vydal singl Malibu s nyní již bývalým členem Teamu10 Chadem Tepperem. Poté s novými členy Teamu 10 vydal 11. Května další singl „My Teachers“.  V srpnu 2018 Jake vydal 10 dní před boxerském zápasem útočnou píseň na jeho boxerského soupeře Deja Olatunja s názvem „Champion“. V létě 2018 se vydal se svými singly a Teamem 10 na tour skrz USA. Do konce roku se však celý Team 10 postupně rozpadl. Následující rok v červenci Jake oznámil, že založil novou skupinu.


Podvody – stížnosti – Covid 19

V lednu 2018 Paul spustil webovou stránku Edfluence, program, který učí mladé lidi, jak být úspěšní, naučit se životní dovednosti a vydělávat peníze online. Základní rady byly za 7 dolarů ty však neumožnily přístup do celého programu. Paul také slíbil svým fanouškům, že pokud se zapojí do kurzu, dostanou se do „Týmu 1000“, což se nestalo. O dva roky později kvůli obvinění z podvodu a krádeže peněz byl 31. ledna 2020 Edfluence vypnut, což kurz natrvalo zastavilo.

Jake 15. února oznámil, že naváže partnerství se skupinou pro vývoj značek GenZ Holdings Inc. se sídlem v Los Angeles a vytvoří platformu za 19,99$ měsíčně, zaměřenou na školení dětí. Platfroma měla poskytovat předplatitelům přístup k „osobním zkušenostem a rituálům Jakea Paula a „špičkovému mentorství, koučování a školení“. Na začátku ledna 2019 se Jake s youtuberem RiceGumem dostali pod palbu za propagaci MysteryBrand, webové stránky, která nabízí možnost otevřít digitální „mystery box“ předem vybraných položek se slibem, že vyhrají jednu z nich v reálném životě. Mnoho uživatelů ale uvedlo, že neobdrželi ceny, které měli vyhrát prostřednictvím webu.

Kromě veřejných stížností v roce 2017, které nakonec vedly k Paulovu vyhazovu ze seriálu Bizaardvark, jeho sousedé v Beverly Grove v Los Angeles podali proti Paulovi hromadnou žalobu na obtěžování veřejnosti. Stalo se tak poté, co se hlučné davy fanoušků shromáždili před jeho rezidencí. Na konci dubna 2018 byl žalován společností Cobra Acquisitions, která vlastní dům, o 2,5 milionu dolarů.

V červenci 2020 pak uspořádal Paul velkou párty ve svém domě v Calabasas v Kalifornii, a to navzdory probíhající pandemii COVID-19. Desítky lidí se zúčastnily bez roušek a dodržování sociálního distancování. Poté, co se na sociálních sítích objevily stížnosti sousedů a videa zareagovala na to i rozhořčená starostka Calabasas Alicia Weintraubová. Později dodala, že město vymýšlí „všechny naše možnosti“ týkající se trestů pro Paula a účastníky večírku. V rozhovoru pro The Daily Beast, když se ho tazatel Marlow Stern zeptal, zda toho lituje, odpověděl, že COVID-19 je „podvod“, a také uvedl, že „98 procent zpráv je falešných a že věří, že opatření ve Spojených státech by měla skončit, a nazval je „nejškodlivější věcí pro naši společnost“.

Poté nesprávně uvedl, že chřipka zabila ve Spojených státech v roce 2020 tolik lidí jako COVID-19, a tvrdil, že „lékaři nedávno také uvedli, že masky nedělají absolutně nic, aby zabránily šíření koronaviru“; Později o zmíněných odbornících mluvil jako o „desítkách mých lékařských přátel“. Když se Stern pokusil zpochybnit jeho tvrzení, Paul řekl Sternovi: „Jste velmi arogantní“, „chcete clickbait“ a „Nikdy jsem o vás ani neslyšel.“ Rozhovor vyvolal pobouření od různých jednotlivců a médií, jako je Page Six a kolega YouTuber Tyler Oakley, který nazval Paula „agresivně ignorantským“ a „trapným“.


Obvinění ze sexuálního napadení

V dubnu 2021 bylo zveřejněno video TikTokerky Justine Paradise, která tvrdila, že ji Paul donutil k orálnímu sexu a dotkl se jí bez jejího souhlasu během incidentu v Team 10 House v roce 2019. Paul na obvinění reagoval slovy: „Obvinění ze sexuálního napadení nejsou něčím, co bych já nebo kdokoli jiný měl brát na lehkou váhu, ale aby bylo jasno, toto tvrzení proti mně je 100% nepravdivé.“

V pozdějším videu Paradise uvedla, že kvůli obvinění obdržela výhrůžky smrtí. Ke konci dubna 2021 vyšel článek o Paulovi v The New York Times, který obsahoval druhé obvinění, tentokrát od modelky a herečky Railey Lollie, která pro něj předtím pracovala od svých 17 let. Ta tvrdila, že Paul často komentoval její vzhled a po produkci videa v roce 2017 ji osahával.


Box

25.srpna 2018.
Jake odstartoval svou boxerskou kariéru duelem v amatérském boxu. V tom se střetl s youtuberem Dejim Olatunjim (Jeho bratr KSI na stejném galavečeru zápasil s Loganem Paulem). Jake jasně v duelu dominoval a Dejiho ukončil technickým knockoutem v pátém kole.

30. ledna 2020.
Debutoval v profesionálním boxu proti jinému youtuberovi Alimu Esonovi Gibovi na galavečeru v Miami. Jake dominoval i tentokrát a zvítězil technickým knokautem již v prvním kole. Hlavní událostí večera byla titulová bitva střední váhy Demetrius Andrade vs Luke Keeler, kterou ovládl Andrade a obhájil pás WBO.

28. listopadu 2020
Ve svém dalším duelu na galavečeru v americkém Staples Center v Los Angeles změřil síly s bývalým profesionálním basketbalistou Natem Robinsonem. Paul se se svým soupeřem příliš nemazlil a Robinsona knockoutoval ve druhém kole. Hlavní událostí večera byla exhibiční bitva legend Mika Tysona s Royem Jonesem, která skončila domluvenou remízou ačkoliv byl „Iron“ Mike jasně lepším mužem v ringu..

17. dubna 2021
Paul se tentokrát utkal na galavečeru v Atlantě s bývalým šampiónem organizací Bellator a ONE Champion Benem Askrenem. Zápas skončil už v prvním kole, když Askrena tvrdě ukončil technickým KO. Nicméně legitimita zápasu byla silně zpochybněna mnoha osobnostmi, fanoušky, bojovníky MMA i boxery. Spekulovalo se, že vše bylo domluvené, což se nikdy nepotvrdilo.

29. srpna 2021
V Rocket Mortgage FieldHouse v americkém Clevelandu vyzval Paul bývalého šampióna UFC Tyrona Woodleye. Zápas nabídl vyrovnanou bitvu, která došla až do bodového rozuzlení, ve kterém se dva rozhodčí přiklonili na stranu Jake Paula a jeden na stranu Woodleye. Paul si tak připsal další zajímavý skalp.

18. prosince 2021
Jake Paul se měl v Tampě konečně utkat s regulérním profesionálním boxerem Tommym Furym. Jenže ten si několik dní před soubojem zranil během přípravy žebra a musel z duelu odstoupit, Paul se narychlo domluvil na odvetě s Tyronem Woodleyem. Zápas byl tentokrát vyrovnaný, tedy až do 6. kola, kdy Woodleye brutálně sestřelil a připsal si tak již páté profesionální vítězství.

Kdo je tedy Jake Paul?