Kalendárium Toma Šmída: Ikboljon Kholdarov!

Ikboljon KholdarovVčera oslavil úspěšný amatérský a dnes již profesionální uzbecký neporažený boxer Ikboljon Kholdarov 25. narozeniny. Patří k nesmírně úspěšné vlně uzbeckých boxerů, k jejichž úspěchům přispěl třemi velkými medailemi!

Pravogarďák Ikboljon Kholdarov boxoval v lehkém velteru a hlavní úspěchy si připsal v roce 2017, kdy ve svých pouhých 20 letech dokázal vyhrát Mistrovství Asie v domácím Taškentu a v německém Hamburgu získat stříbro na MS. O rok později v Jakartě vyhrál i Asijské hry.

V Taškentu porazil ve finále mongolského borce Chinzoriga Baatarsukha a v semifinále kazašského reprezentanta Bekdauleta Ibragimova. V Hamburgu dokázal ve čtvrtfinále vyřadit domácího borce arménského původu Artema Harutyunyana a v semifinále amerického boxera Freudise Rojase. Ve finále ovšem nestačil na fenomenálního Andyho Cruze z Kuby.

V Jakartě ve finále opět zdolal Chinzoriga Baatarsukha, v semifinále potom Daisuka Narimatsuzu z Japonska.
Na OH bohužel nestartoval. V roce 2018 totiž nevyhrál domácí šampionát o váhu výše ve velteru a v lehkém velteru jeho místo obsadil Elnur Abduraimov, který nakonec v Tokiju podlehl ve čtvrtfinále arménskému bijci Hovhannesovi Bachkovi.

Ikboljon Kholdarov

Ostatně Abduraimov vyhrál finále domácího šampionátu v lehkém velteru právě nad Ikboljonem Kholdarovem v roce 2016. V roce 2015 ho porazil ve finále Fazliddin Gaibnazarov. Kholdarov tak nikdy domácí šampionát nevyhrál. Přesto dokázal získat takové mezinárodní úspěchy. Ukazuje to na to, jak obrovskou základnu uzbecký box má.

Kholdarov startoval také ve WSB, kde dokázal porazit Venezuelana Johna Gutierreze, ale dvakrát prohrál s Andym Cruzem. Dokázal zdolat také výborné ruské boxery jako je Aleksei Mazur, Avak Uzlyan nebo gruzínský boxer čečenské národnosti Eskerkhan Madiev.

Ikboljon Kholdarov

Loni debutoval v profiringu v super velterové váze, kde zatím vyhrál dva zápasy. Na domácích galavečerech v dubnu a v prosinci ukončil před limitem nejdříve Tanzánce Kulwu Bushiriho a poté běloruského boxera Dzmitra Miliusha. Uzbeckého boxera zastupuje ruský promotér Vadim Kornilov a jeho firma Brigade Sport.