Joshua vs Usyk: Obhájí AJ pásy nebo bude Usyk nový šampión?

Anthony Joshua vs Oleksandr UsykDva měsíce zbývají do souboje dvou olympijských vítězů. Obhájí Anthony Joshua světové tituly WBA super, WBO, IBF a IBO nebo se Oleksandr Usyk po zisku všech pásů v křížové váze stane také šampiónem nejtěžší váhové kategorie?

25.9.2021 – Tottenham Hotspurs, Londýn, VB
Těžká váha
Anthony Joshua vs Oleksandr Usyk

Britská a světová dvojka “AJ” Anthony JOSHUA (24-1-0, 22 KO) a neporažená ukrajinská jednička a světová čtyřka Oleksandr USYK (18-0-0, 13 KO) se utkají ve dvanáctikolové bitvě o tituly WBA super, WBO, IBF a IBO!

Jednatřicetiletý „AJ“ získal svůj první světový titul 9. dubna 2016 na domácím galavečeru v londýnské O2 aréně, když ve druhém kole knockoutoval tehdejšího úřadujícího šampióna organizace IBF Charlese Martina.

První obhajoba přišla už za dva měsíce na stejném stadiónu a bylo z toho opět poměrně rychlé vítězství. Amerického vyzývatele Dominicka Breazealeho jasně přeboxoval a v sedmém kole také ukončil. V prosinci 2016 si do Anglie pozval dalšího Američana a to Erica Molinu. Molina dokázal Joshuovi vzdorovat pouhá tři kola a byl konec.

29. dubna 2017 přišel zlomový okamžik v kariéře a zápas pravdy s legendárním ukrajinským boxer a šampiónem Wladimirem Klitschkem. Joshua zápas zvládl a Klitschka v nádherné bitvě ukončil v jedenáctém kole a získal pásy WBA super, WBO a IBO.

Ty následně obhájil s Kameruncem Carlosem Takamem, Nobozélanďanem Josephem Parkerem a ruským boxerem Alexanderem Povetkinem. Poté přišel červen 2019 a první profesionální porážka a to s mexickým bijcem Andy Ruizem. Ruiz dokázal čtyřikrát Joshuu posadit na zadek a postaral se o jedno z největších překvapení.

V následné odvetě na konci roku jsme se dočkali odvety, která měla diametrálně odlišný průběh. Ruiz nastoupil do zápasu s velkou nadváhou, nedokázal s Joshuou držet krok a ten si došel pro jednoznačné vítězství na body a vzal si zpět své ztracené tituly.

Všechny pásy naposledy obhájil loni v prosinci, když se utkal s bulharským bijcem Kubratem Pulevem. Ten se sice ze všech sil snažil Joshuovi vzdorovat, ale vydržel to jen do devátého kola, kdy jej šampión knockoutoval.

Nyní má před sebou druhou obhajobu a do cesty se mu postaví olympijský vítěz a bývalý král křížové váhy, čtyřiatřicetiletý Ukrajinec Oleksandr Usyk.

Usyk se stal šampión křížové váhy 17. září 2016, když v ostře sledovaném duelu vybodoval Poláka Krzysztofa Glowackiho a získal pás WBO. V červenci 2018 sjednotil všechny tituly v křížové váze, když rozebral ruského bijce Murata Gassieva a stal se nesporným králem této váhové kategorie. Pásy následně ještě obhájil s britskou hvězdou Tony Bellewem a poté přešel do nejtěžší váhové divize.

V těžké váze debutoval v říjnu 2019, kdy v sedmém kole ukončil Američana Chazze Witherspoona. Ve druhém zápase ho prověřil britský bouřlivák Dereck Chisora. Zápas byl až překvapivě vyrovnaný a Usyk přetlačil Chisoru až na body. Nyní má možnost získat konečně také tituly také v těžké váze.

Plánovaný galavečer stáje Matchroom Boxing bude na stadionu Tottenham Hotspur v Londýně bude sledovat díky celoplošnému rozvolnění na britských ostrovech více jak 60 tisíc fanoušků přímo na místě. Boxeři mají ve smlouvě také doložku o odvetě.