Joshua vs Usyk již za 10 dní! Kdo ovládne očekávaný duel?

Už zbývá jen 10 dní do očekávané titulové bitvy těžké váhy Anthony Joshua vs Oleksandr Usyk. Obhájí AJ světové tituly nebo se novým šampiónem stane bývalý král křížové váhy?

25.9.2021 – Tottenham Hotspurs, Londýn, VB
Těžká váha
Anthony Joshua vs Oleksandr Usyk
Přímý přenos na DAZN!
Fortuna: 1,40 – 3,05

Britská a světová dvojka “AJ” Anthony JOSHUA (24-1-0, 22 KO) a neporažená ukrajinská jednička a světová čtyřka Oleksandr USYK (18-0-0, 13 KO) se utkají ve dvanáctikolové bitvě o tituly WBA super, WBO, IBF a IBO!

Anthony Joshua 🇬🇧
31 let
Výška: 198 cm
Rozpětí paží: 208 cm

„AJ“ Anthony Joshua získal světový titul organizace IBF v dubnu 2016, když ve dvou kolech zničil tehdejšího šampióna Charlese Martina. Už o dva měsíce později stál opět v ringu a k první obhajobě si vybral amerického boxera Dominica Breazeala. Zápas proběhl podle očekávaní a Američan padl v sedmém kole. Na konci téhož roku pás obhájil podruhé, když ve třetím kole ukončil dalšího Američana Erica Molinu.

V dubnu 2017 se utkal v jednom z nejsledovanějších zápasů posledních let. Ve sjednocující bitvě o tituly WBA super, WBO, IBF a IBO se utkal s legendárním ukrajinským šampiónem Wladimirem Klitschkem. Očekávaná bitva nabídla vše, co jsme mohli od nejlepších boxerů světa čekat. Nakonec Joshua dokázal Klitschka ukončit v jedenáctém kole a zařadil se mezi největší legendy těžké váhy.

Všechny tituly následně v roce 2018 dvakrát obhájil, když nejdříve vybodoval Novozélanďana Josepha Parkera a v sedmém kole ukončil ruského bijce Alexandera Povetkina. Obě obhajoby byly velmi důležité neboť Parker a Povetkin byly bývalý světový šampióni.

Poté přišel červen 2019 a první profesionální porážka a to s mexickým bijcem Andy Ruizem. Ruiz dokázal čtyřikrát Joshuu posadit na zadek a postaral se o jedno z největších překvapení. V následné odvetě na konci roku jsme se dočkali odvety, která měla diametrálně odlišný průběh. Ruiz nastoupil do zápasu s velkou nadváhou, nedokázal s Joshuou držet krok a ten si došel pro jednoznačné vítězství na body a vzal si zpět své ztracené tituly.

Všechny pásy naposledy obhájil loni v prosinci, když se utkal s bulharským bijcem Kubratem Pulevem. Ten se sice ze všech sil snažil Joshuovi vzdorovat, ale vydržel to jen do devátého kola, kdy jej šampión knockoutoval. Ačkoliv byla bitva velmi vypjatá, Tak Pulev po zápase jednoznačně uznal kvality světového šampióna.

Oleksandr Usyk 🇺🇦
34 let
Výška: 191 cm
Rozpětí paží: 198 cm

Oleksandr Usyk se stal šampión křížové váhy 17. září 2016, když v ostře sledovaném duelu vybodoval Poláka Krzysztofa Glowackiho a získal pás WBO. Titul poprvé obhájil o tři měsíce později, když v devátém kole knockoutoval Jihoafričana Thabisa Mchuna. V roce 2017 pás dvakrát obhájil, když postupně vyprovodil amerického boxera Michaela Huntera a rodáka ze Srbska Marco Hucka.

V lednu 2018 se utkal s lotyšským šampiónem Mairisem Briedisem, který v té době vlastnil pás WBC. Vyrovnanou bitvu nakonec jen velmi těsně na body ovládl ukrajinský šampión. V červenci téhož roku sjednotil všechny tituly v křížové váze, když rozebral ruského bijce Murata Gassieva a stal se nesporným králem této váhové kategorie. Pásy následně ještě obhájil s britskou hvězdou Tony Bellewem a poté přešel do nejtěžší váhové divize.

V těžké váze debutoval v říjnu 2019, kdy v sedmém kole ukončil Američana Chazze Witherspoona. Ve druhém zápase ho prověřil britský bouřlivák Dereck Chisora. Zápas byl poměrně hodně vyrovnaný a Usyk nakonec přetlačil Chisoru až na body. Rozdíl byl znát především v síle. Usyk sice vynikal v technických dovednostech, ale Chisora jasně dominoval v síle úderu, kdy každý přesnější zásah dělal Usykovi potíže.