Jen tři boxeři v historii dokázali získat tři zlaté medaile na olympijských hrách!

Historie amatérského boxu zná pouze tři muže, kteří se stali trojnásobnými olympijskými vítězi. Dva z nich však nikdy neokusili start mezi profesionály.

Maďarský válečník László Papp zaznamenal fantastický rekord (301-12-6) mezi amatéry a jako jediný ze třech vyvolených okusil profesionální ring, kde zapsal rekord (27-0-2, 15 KO) a stal se evropským šampionem EBU. Rodák z Budapešti se stal trojnásobným olympijským vítězem, když opanoval olympijské hry ve Velké Británii (1948), ve Finsku (1952) a v Austrálii (1956).

Kubánec Teófilo Stevenson Lawrence měl našlápnuto dokonce k zisku pěti medailí na olympijských hrách, bohužel o to jej připravil bojkot kubánských úřadů. Ty se totiž rozhodli, že jejich sportovci ne nezúčastní olympijských her v roce 1984 a 1988. Stevenson svoji amatérskou kariéru zakončil se skvělý rekordem (302-22-8), ale profesionální ring nikdy neokusil. Rodák z Puerto Padre se tedy nakonec musel spokojit s třemi zlatými medailemi, které vybojoval v těžké váze na olympijských hrách v Mnichově (1972), v Montrealu (1976) a v Moskvě (1980). Celkem tento borec nasbíral v amatérské ringu sedmnáct zlatých medailí a dvě bronzové.

Posledním do party je také kubánský válečník. Félix Savón se mezi amatéry blýskl rekordem (387-21-0), ale stejně jako jeho krajan Stevenson nikdy nepřestoupil mezi profíky. Přitom legendární Don King mu několikrát nabízel obrovský balík peněz, aby z Kuby utekl a utkal se s Mikem Tysonem. Nestalo se, protože rodák z Guantanama dal přednost reprezentaci své země. Zlatou medaili nakonec ukořistil na olympijských hrách v Barceloně (1992), v Atlantě (1996) a v Sydney (2000). Po skončení své kariéry se věnoval trénování kubánské reprezentace, kterou vedl na olympijských hrách v roce 2004 v Aténách.