Jakub Šuda

Jakub Šuda
Jakub Šuda

Jméno: Jakub Šuda
Klub: BC Broumov
Narozen: 26.3.1999
Výška: 169 cm
Rozpětí paží: 166 cm
Dosavadní úspěchy: Mistr ČR 2013, 2014 a 2015, Vícemistr ČR 2012 (přípravka), 5. místo na ME 2012 (Rusko – Anapa), 3. místo na MČR juniorů 2013 a 5. na ME 2013 (Irsko – Dublin)
Kategorie: kadet
Trenér: Filip Miňovský (Praha CZ)
Bývalí trenéři: Kamil Grim (Broumov), Jaroslav Rojkovič (Broumov), Rafal Kaczor (Walbrzych) Milan Ondráško (Piňon) (Trutnov)
Web: http://www.jakubsuda.cz/cs/

Jakub se narodil 26.3. 1999 v Broumově v pohraničním městečku blízko Polských hranic.
V roce 2010, ve svých 11ti letech, začal trénovat v nově založeném boxerském klubu a v prosinci téhož roku nastoupil ke svému prvnímu utkání v Hradci Králové na galavečeru boxu.
Od roku 2011 se začal pravidelně účastnit zápasů 2. ligy boxu, kde získával první zkušenosti v ringu. Tehdy ještě nezkušený boxer přijímal mnoho tvrdých ran a dobře věděl, že pokud nebude více trénovat, nebude nikdy tak dobrý a ještě lepší než jeho soupeři.
Jakub začal trénovat 4x týdně v boxerském klubu, ale také ve svém volném čase. Tréninky doplňoval kondičním během, boxováním do nejrůznějších doma vyrobených předmětů a začal si hledat svůj vzor v profesionálním boxu.
Jeho vzor na celosvětové scéně si svým šoumenstvým a neporazitelností získal Floyd Mayweather jr, nicméně Jakub se našel stylem v tvrdém a šikovném knockautérovi z Kazachstánu Gennady Golovkinovi.
Jakub cítí, že se svým stylem může dosáhnout nejvyšších úspěchů. Co se týče českého potažmo Slovenského profesionálního vzoru je to bez pochyb Martin Parlagi.
Jakub Šuda

2011
V roce 2011, tedy ve svých 12ti letech, začal Kuba sbírat také zkušenosti z 2. ligy boxu mládeže v Polsku. Tato země je plná talentů a vynikajících boxerů a řadí se na nejvyšší příčky ve světovém boxu.
Vzhledem k lokalitě, kde Kuba vyrůstá, jsou zápasy v Polsku daleko dostupnější. Další výhodou je vyšší kvalita soupeřů, a tím Kuba získává více zkušeností.
Všechno to úsilí začalo plodit ovoce a již sezóna 2011-2012 byla pro Jakuba velice úspěšná, když v konkurenci 19ti klubů 2. ligy boxu České republiky se umístil na 1. místě.

2012
V březnu 2012 byl Kuba nominován na mistrovství ČR, kde potvrdil svoji připravenost a ve své váhové kategorii přípravky do 50kg (13-14 let) se umístil na 2. místě.
V květnu 2012 se zúčastnil mezinárodního turnaje v Bratislavě, kde porazil v kategorii do 50 kg boxery ze Slovenska a Maďarska a stal se vítězem.

Kuba začíná trénovat 5x týdně jak v broumovském box klubu, tak v polském Walbrzychu, kde mají několik mistrů Polska a tudíž mnoho výborných sparing partnerů pro trénink.
V září 2012 se Kuba účastní turnaje v Rakousku. Tento turnaj bude poslední prověrkou před mistrovstvím Evropy v Rusku, kam odlétá s českou reprezentací 1. – 7. října 2012.

Mistrovství Evropy v Rusku
Po vynikajících výsledcích na mezinárodních turnajích Jakub získává nominaci na mistrovství Evropy v ruské Anapě. Na tento turnaj odjíždí jako mladší účastník především nasbírat zkušenosti z velkého turnaje. Na tomto turnaji se nakonec umísťuje na 5. místě.

Od října 2012 začíná Kuba trénovat pravidelně 5x týdně v Polském Kaczor box týmu jak na soukromých trénincích tak i skupinových a pokračuje v účastech na turnajích 2. ligy v ČR a PL.

2013
V roce 2013 je Kuba nominován na mistrovství ČR již jako favorit a tuto roli potvrzuje a získává titul mistra ČR pro rok 2013 kategorie přípravky (13-14let). Za další měsíc se připravuje mistrovství ČR juniorů (17-18 let) a Kuba s trenérem Rafalem Kaczorem (olympionikem z Pekingu) si začíná pohrávat s myšlenkou zúčastnit se tohoto mistrovství a získat další cenné zkušenosti. Nakonec se Kuba účastní tohoto turnaje a překvapivě získává v konkurenci 17-ti letých boxerů 3. místo.
Dále v tomto roce se účastní a vyhrává mezinárodní turnaje jako je mezinárodní turnaj Baltic cap v německém Straslundu , mezinárodní turnaj kadetů v Plzni a sbírá jedno vítězství za druhým i na 2. lize v ČR a PL.
Po těchto vítězstvích si Kuba řekl o nominaci na ME v irském Dublinu.
Kuba odlétá na tento šampionát s reálnou vidinou získat medaili z ME.
Bohužel v zápase mezi poslední 4 boxery prohrává s Arméncem v těsném zápase a končí na 5. místě. Arménec, přemožitel Jakuba, nakonec poráží v zápase o postup do finále i ve finále soupeře před limitem a stává se mistrem Evropy.
Po tomto šampionátu Kuba trénuje v Polsku a začíná jezdit na tréninky i do Trutnova, kde se mu trutnovský trenér začíná intenzivně věnovat. Postupem času Jakub trénuje již jen v Trutnově s trenérem Milanem Ondráškem a polský tým navštěvuje za účelem kvalitních sparingů.

2014
V roce 2014 Jakub přechází do kategorie kadetů (15-16let) a jako ještě 14-ti letý je nominován na mistrovství ČR.
Po dlouhodobé přípravě v trutnovském oddílu a týdenním soustředění Kuba přijíždí 13.-16.2. 2014 na mistrovství ČR do Českých Budějovic, kde po 3 vítězstvích získává titul mistra ČR v kategorii kadetů pro rok 2014.

2015
Jakub se stal 15.února v Mostě potřetí mistrem České republiky a poprvé pod vedením BOX EVETS Stanislava Škody a novým trenérem Filipem Miňovským!