Jak se dívá na doping těžká váha Václav Pejsar?

Václav PejsarVe světě boxu jsme svědky třech čerstvých pozitivních dopingových nálezů. Nejdříve se potvrdil doping na Clenbuterol u Lucase Browne, u Davida Hoška na oxandrolon a u Alexandera Povetkina na meldonium.
Jak se na doping jako takový dívá česká jednička těžké váhy a expert našeho webu Václav Pejsar a jak by ho trestal?

 

“Doping ve sportu je samozřejmě špatná věc, bohužel je úplně nemožné tuhle věc ze sportu vymýtit. Doping ve sportu je a bohužel i bude…
Dnešní doba plná pokroku ve všech směrech a tím pádem i ve sportu. každý chce vidět překonávání rekordů a každý sportovec je chce překonávat. Běžec chce běhat rychleji, skokan skákat dále nebo výše, cyklisté, lyžaři apod chtějí mít větší vytrvalost… V boxu chtějí mít sportovci taky větší vytrvalost, výdrž, sílu, výbušnost, odolnost nebo agresi.
Zrovna jako nikoho nezajímá sprinter, který běhá stovku za 11-12 vteřin, tak zrovna tak lidi chtějí vidět v ringu silu, rychlost, pohyb atd. Představme si, že nikdo nedopuje… Jeden jediný sportovec začne, druhý se mu chce vyrovnat nebo ho překonat, tak začne taky, další se jim chce vyrovnat a pak další a další a další…. Je to řetězová reakce, které není možné zabránit.
Jediný kdo tomu může zabránit je každý jeden sportovec, který chce dopovat. Každý si sám v sobě musí určit, kolik je toho schopný obětovat. Mnohdy jde o obětování zdraví, v případě odhalení pozastavení činnosti nebo úplného zákazu, ostudy, zavržení atd. Podle mě by tomu pomohli častější kontroly dopingových komisařů i na nižších úrovních, ne pouze u vrcholových sportovců. Není to jednoduché, je to i dost nákladné, ale ne nemožné”.

Doping box

Dále dodává:
“Osobně bych trestal doping minimálně tak, jak to většinou bývá, po prvním prohřešku 2 roky a při opakovaném konec činnosti….. Stopka na půl roku mi přijde úplně směšná!! Když si vezmeme, že profesionální špička má třeba 2 až 3 zápasy za rok, tak ten půl rok zákazu pro ne nic neznamená a prakticky to ani nenaruší přípravu na další naplánovaný zápas….. Osobně bych dával při prvním prohřešku minimálně zákaz na 4 roky, aby si to každý dobře rozmyslel jestli je ochoten obětovat tak dlouhou dobu své kariéry. Například pro mě osobně 2 nebo 4 roky by znamenaly téměř konec kariéry…..Půl roku je pouze takové pokárání naoko, aby se neřeklo, že daný sportovec nebyl potrestán, ale jinak to pro něj nic víc až tak zásadního neznamená…. Peněžité tresty ve vrcholovém sportu asi nehrají až takovou roli, ale spíš by se mělo přitvrdit v délce zákazu činnosti. Myslím, že by to mělo být i propojené napříč sporty, například dostanete zákaz v amatérském boxu, tak přejdete do profi boxu a jedete od nuly s čistým štítem, to mi přijde taky jako naprosto směšné”. řekl Václav PejsarVáclav Pejsar