Dostane Fury status „Franchise champion“ WBC?

Prezident organizace WBC Mauricio Sulaiman připouští, že je možné britskému neporaženému boxerovi a světovému šampiónovi Tysonovi Furymu udělit jako třetímu v historii status Franchise champion!

Pokud se tak stane a Tyson Fury (30-0-1, 21 KO) obdrží tento status, tak nebude muset bojovat v povinné obhajobě s krajanem Dillianem Whytem (27-1-0, 18 KO) a bude se moci v po případné výhře nad Deontayem Wildereme (42-1-1, 41 KO) připravovat na sjednocující duel s Anthony Joshuou (23-1-0, 21 KO).

Status „Franchise champion“ WBC dostali doposud jen dva aktivní bijci napříč váhovými kategoriemi. Prvním byl mexický šampión Saul „Canelo“ Alvarez a druhým Vasyl „Hi-tec“ Lomaxhenko. Dříve to byl Ukrajinec Vitali Klitschko a Američan Floyd Mayweather jr.


7 podmínek pro udělení statusu „Franchise champion“ WBC

  1. Franchise champion muže být pouze boxer, kterému udělí tento status rada guvernérů organizace WBC většinovým počtem hlasů.
  2. Toto označení je nepřenositelné a patří výhradně boxeru, jemuž byl status udělen
  3. Franchise champion, který ukončí profesionální kariéru se muže díky tomuto statusu kdykoliv vrátit a vyzvat aktuálního šampióna jakékoliv váhové kategorie, samozřejmě podle své váhy.
  4. Franchise champion bude prezentovat organizaci WBC v každém zápase jako vládnoucí šampión. Nevztahují se na něj povinné obhajoby. Musí se však řídit všemi pravidly této organizace. Každého soupeře musí organizace schválit
  5. Pokud boxer obdrží tento status, musí se minimálně dvakrát za rok postavit do ringu ve spolupráci s WBC. 
  6. WBC muže ve váhové kategorii, kde bude Franchise champion uvolnit i klasický pás WBC. V případě, že Franchise champion porazí držitele klasického zlatého titulu WBC, tak se pás uvolní pro další boje.
  7. WBC muže do duelů, kde bude zápasit boxer se statusem Franchise champion dát diamantový pás. Pokud například Franchise champion prohraje, jeho soupeř tento status nedostane a toto označení zanikne.