Do obrany Ukrajiny se zapojilo už několik boxerů!

Klitschko, Usyk, Lomachenko, armyVitali Klitschko, Wladimir Klitschko, Alina Shaternikova, Oleksandr Usyk, Serhiy Dzinziruk, Vasyl Lomachenko, Andriy Kotelnik, Serhii Bohachuk, Oleksandr Zakhozhyi, Yuriy Vishnyakov nebo Viktor Postol!

Ruská invaze na Ukrajinu je ozbrojený konflikt, který začal ráno 24. února 2022 ruským útokem na Ukrajinu. Je součástí ruské vojenské intervence na Ukrajině a vyvrcholením rusko-ukrajinské krize. Ze strany Ruska je označován jako „speciální vojenská mise na demilitarizaci a denacifikaci Ukrajiny“.

Invaze probíhala v prvních fázích ostřelováním různých vojenských cílů na celém území Ukrajiny, obsazováním letišť a dalších strategických objektů. Ruská vojska či neoznačené jednotky postupovaly z východu v oblasti samozvaných separatistických republik, od jihu z okupovaného Krymu i od severu z území Ruska i Běloruska. Většina západního světa odsoudila ruskou agresi.

V úterý oznámil Úřad Vysokého komisaře OSN pro lidská práva, že na Ukrajině od začátku ruské invaze zahynulo nejméně 136 civilistů včetně třinácti dětí. Ukrajinské zdroje hovoří o tisícovkách padlých ruských vojáků. Ruská strana se ke ztrátám oficiálně nevyjadřuje.

Již spoustu ukrajinských boxerů se zapojilo do obrany své rodné země Ukrajiny po invazi ruských vojsk na jejich území. Bývalý světový šampióni, aktuální šampióni i další boxeři svadí nejtěžší boj svého života proti zlu z Ruska. Nyní se podíváme na muže a ženy o kterých se ví, že se aktivně podílejí na pomoci své země.

🇺🇦 Vitali Klitschko (50 let)
– Starší ze slavné bratrské dvojice ukončil profesionální boxerskou kariéru v září 2012 jako šampión organizace WBC a poté byl zvolen starostou hlavního ukrajinského města Kyjeva, kterým je dodnes. Klitschko je v první linii a řídí celou obranu hlavního města.

Vitali Klitschko army

🇺🇦 Wladimir Klitschko (45 let)
– O pět let mladší Wladimir ukončil profesionální kariéru ve které byl nejdéle vládnoucím šampiónem těžké váhy v dubnu 2017 a od té doby se věnuje podpoře ukrajinského rozvoje a vlastní také nadaci Klitschko foundation. Wladimir narukoval do armády a je po boku svého bratra v Kyjevě.

Vitali a Wladimir Klitschko

🇺🇦 Alina Shaterniková (46 let)
– Bývalá světová šampiónka muší váhy ukončila profesionální kariéru již v roce 2005 a nyní je prezidentka ukrajinské boxerské asociace. Alina se aktivně podílí na zásobování a rozvozu potřeb pro lidi postižené válkou.

Alina Shaternikova

🇺🇦 Oleksandr Usyk (35 let)
– Úřadující světový šampión těžké váze se měl připravovat na odvetu s Anthony Joshuou. Dal ale přednost obraně své rodné země a okamžitě po mobilizaci ukrajinského obyvatelstva se vrátil z Londýna na domů přidal se k obraně své země.

Oleksandr Usyk army

🇺🇦 Vasyl Lomachenko (34 let)
– Dvojnásobný olympijský vítěz a bývalý světový šampión také dal přednost aktivní obraně své země. Lomachenko se připojil k praporu teritoriální obrany Belgorod-Dněstrovskij, který leží v Oděské oblasti při Dněsterském limanu.

Vasyl Lomacheno army

🇺🇦 Serhiy Dzinziruk (46 let)
– Bývalý světový šampión, který je znám i českým fanouškům. V dubnu 2008 totiž porazil legendárního českého boxera Lukáše Konečného. Dzinziruk ukončil profesionální kariéru v roce 2013 a nyní se v rámci mobilizace připojil k aktivní obraně.

🇺🇦 Serhii Bohachuk (26 let)
– „El Flaco“ je nadějný ukrajinský boxer super velterové váhy, který žije v americkém Los Angeles. Nicméně Spojené státy opustil a přesunul se na Ukrajinu aby mohl aktivně bránit invazi ruské armády, která napadla Ukrajinu.

Vitali Klitschko army

🇺🇦 Andriy Kotelnik (44 let)
– Bývalý světový šampión super velterové váhy ukončil profesionální kariéru už v roce 2014, kdy se s fanoušky rozloučil na galavečeru v rodném Lvově. Tam se také po invazi připojil místní obraně a pomoci obyvatel.

🇺🇦 Oleksandr Zakhozhyi (28 let)
– Neporažený boxer těžké váhy, který se momentálně nachází na 59. pozici světového žebříčku. Zakhozhyi pochází ze Záporoží, které je kousek od Mariupolu a Melitopolu, kde se vedou tvrdé boje. Mladý boxer žijící v Německu na nic nečekal a okamžitě se přihlásil k armádě.

🇺🇦 Yuriy Vishnyakov (31 let)
– Aktivní boxer super lehké váhy pochází z hlavního města, ve kterém celý život žije a hlavní město neopustil ani v nejtěžších chvílích a aktuálně podílí na obraně hlavního města.

🇺🇦 Viktor Postol (38 let)
– Bývalý světový šampión super lehké váhy ještě v sobotu boxoval v Las Vegas s Gary Russellem o titul, ale pak nasedl na letadlo a vrátil se zpět do Evropy a následně na Ukrajinu. Postol pochází z Kyjevského předměstí Velyka Dymerk.

Vitali Klitschko army