Boxerské legendy: Sugar Ray Robinson

Sugar Ray RobinsonA máme zde druhý díl na téma boxerské legendy, které vycházejí každou neděli ve 20 hodin. Nyní jsme se zaměřili na slavného amerického boxera welterové váhy Sugar Raye Robinsona!

Rodné jméno : Walker Smith Jr.
Alias: Sugar (Cukr)
Váhová kategorie: Lehká váha, Welterová váha, Střední váha.
Datum narození: 3.5.1921
Místo narození: Ailey, Gerorgia – USA
Úmrtí: 12.4.1989, Los Angeles, Kalifornie
Výška: 180 cm
Rozpětí paží: 184 cm
Profi debut: 4.10.1940 výhra nad Joem Echevarriou TKO ve druhém kole.
Poslední zápas: 10.11.1965 prohra na body s Joeyem Archerem

Malý Sugar Ray Robinson, narozený jako Walker Smith Jr. byl synem Walkera Smitha a Leily Hurst. Narodil se dne 3. Května roku 1921 v Ailey, který se nacházel ve státě Georgia. Podle ním udávaným životopisem to měl být Detroit ve státě Michigan. Sugar Ray byl nejmladším ze třech dětí. Jeho dvě starší sestry se narodili roku 1917 a 1919. Jeho otec byl farmářem a na své malé farmě pěstoval bavlnu, kukuřici a arašídy. Následně se přestěhovali do Detroitu, kde si jeho otec našel práci jako stavební dělník. Sugar Ray si často stěžoval, že svého otce skoro nevídal, protože byl od pondělí do soboty pořád v práci. Vídal ho jen v neděli. „ Musel vstávat v šest ráno a domů chodil o půlnoci. Šest dní v týdnu, jen v neděli jsem ho viděl. Hodněkrát jsem si přál, abych s ním mohl být častěji.“ – Vzpomínal Sugar Ray na svého otce. Jeho rodiče se následně rozvedli a on se musel odstěhovat s mámou. Malý Ray vždy toužil být lékařem, bohužel nebo možná bohu dík se mu to nepodařilo a po skončení základní školy se zaměřil na box. Když mu bylo čtrnáct let snažil se dostat na svůj první boxerský turnaj, ale nechtěli ho pustit. Musel mít členský průkaz AUU, ale ten mohli dostat sportovci, pokud dovršili věk šestnácti let. V ten okamžik se nám stal z Walkera Smitha Jr. – Sugar Ray Robinson. Půjčil si totiž průkaz svého staršího kamaráda Raye Robinsona, aby obešel věkový limit a mohl se zúčastnit tohoto turnaje. Po turnaji jej okomentoval George Gainford, který říkal, že Robinsonův styl byl sladký jako cukr a tak se zrodila legenda jménem Sugar Ray Robinson.

Sugar Ray Robinson

Sugar Ray byl velkým fanouškem Henryho Armstronga a Joa Louise, kteří byly jeho velkými vzory. S Louisem dokonce žil ve stejné čtvrti, když Robinsonovi bylo jedenáct, Louis měl roků sedmnáct. Později ve své knize Robinson psal, že jej prohra Louise se Schmellingem zdrtila. Prý dokonce uvažoval, že s boxem skončí. Mimo boxerský svět se dostával neustále do nějakých problému, protože patřil do velkého pouličního gangu. Oženil se již ve svých šestnácti letech a dokonce měl, již v tak brzkém věku dítě. Následně se v devatenácti letech rozvedl. Jeho amatérská kariéra čítala 85 vítězství, žádnou prohru, žádnou remízu a 69 duelů ukončil před limitem, z toho 40 v prvním kole. Roku 1939 vyhrál turnaj Golden Gloves v pérové váze, aby rok na to vyhrál šampionát v lehké váze.

Sugar Ray Robinson

Robinson vtrhl do profesionálního ringu jako uragán. V prvním boxerském duelu, který se uskutečnil 4.10.1940, si expresně poradil s Joem Echevarriou. Následovalo dalších 5 duelů ve stejném roce, které všechny vyhrál, čtyři z nich skončili dokonce před limitem. V roce 1941 poráží i mistra světa Sammyho Angotta, ale bohužel šlo o zápas nad váhovým limitem. Angott v tomto souboji nechtěl riskovat svůj světový pás a tak i když jej Robinson porazil, nezískal tím světový titul. Na ten si musel ještě chvilinku počkat. Toho samého roku pokořil i limit co se týkal návštěvnosti slavné Madison Square Garden. Jeho soupeřem se stal Fritzie Zivic, které dokázal Robinson zdolat na body. Celému duelu přihlíželo více jak dvacet tisíc fanoušků.

Sugar Ray Robinson

Roku 1942 se poprvé utkává se svým hlavním rivalem kariéry, Jakem LaMottou a poráží jej na body. V tomto duelu vážil Robinson pouhých 65,7 kilogramů, kdežto LaMotta vážil 71,5 kilogramů. Ani to však LaMottovi, který měl přezdívku „Býk z Bronxu“ nestačilo. Šikovný Ray Robinson jej dokázal trefovat z kontra úderů a byl tak přesnějším borcem tohoto duelu. Rok 1942 tak končím úspěšně pro Robinsona a s aktuálním rekordem 40-0 se tak stal boxerem roku. Avšak roku 1943 se všechno mění a přichází první prohra. Odveta s Jakem LaMottou, který měl opět váhovou převahu, tentokrát nedopadla podle Robinsonových představ. Býk z Bronxu jej tvrdě nachytal v devátém kole. Robinson se ocitl na podlaze ringu. Dokázal sice vstát, ale LaMotta převzal iniciativu v posledních kolech a zvítězil tak na body a jako první boxer zdolal Robinsona. Ten však stihne odboxovat během týdne ještě jeden zápas, který vyhrává a po necelých 21 dnech vyzývá LaMottu na odvetu, kterou zvládá před domácím publikem v Detroitu.

Sugar Ray Robinson a Muhammad Ali

27.2.1943 byl Walker Smith Jr. alias Ray Robinson odvedený do vojenské služby společně s jeho přítelem Joem Louisem. Kde si oba odslouží patnácti měsíční kariéru, kde boxovali a zabavovali tím americké vojsko. Robinson však měl problémy a odmítal boxovat před publikem, ve kterém nemohli být afroameričtí vojáci, kteří měli přísný zákaz se zúčastnit takovýchto příležitostí. Odměnou mu byla demobilizace z důvodu chatrného psychického zdraví. Za dobu své vojenské služby plánovali s Joe Louisem, že po návratu do New Yorku založí firmu na výrobu likérů a alkoholu. Bohužel se jejich plán nepodařil, jelikož měli problémi dostat licenci na tuto výrobu. Roku 1945 se po čtvrté utkává s Jakem LaMottou, kterého opět udolává na body. V dalším zápase však Robinson opět chybuje a s Josem Basorou pouze remizuje v deseti kolovém duelu. Avšak roku 1946 se konečně dočkal svého vyslouženého titulu ve welterové váze. Tommyho Bella likviduje na body a nad hlavu tak zvedá titul NYSAC a NBAW, které jsou v té době dosažitelným maximem pro boxera. V roce 1947 se utkává s Jimmym Doylem, se kterým původně boxovat nechce. Robinsonovi se totiž zdálo, že Doyla omylem zabije v ringu a tak duel ruší. Kněz i ministrant místního kostela, ale Robinsona uklidňuje a ten nakonec do zápasu nastoupí, když v osmém kole trefuje perfektní a velmi tvrdý hák. Doyle se kácí k zemi a bezvládně na ní zůstává ležet. O pár hodin později umírá Doyle v nemocnici. Borec přezdívaný „Sugar“ má od té doby vážné psychické bloky. Nedokáže soupeřem zasahovat plnou silou a k boxu je velmi apatický.

Sugar Ray Robinson

Roku 1957 se mu daří získat i titul ve střední váze, když poráží Gene Fullmera knockoutem v pátém kole. Roku 1960 se střetává s Fullmerem po druhé, ale tentokrát končí remízou a jejich odveta je tak naplánovaná na rok 1961 a v té Robinson prohrává na body. V roce 1965 následně ukončuje svoji bohatou kariéru. Ve svém životopise píše, že rok 1965 byl pro něj nejhorší. Utratil všechny 4 miliony dolarů, které za svou kariéru vydělal. Roku 1967 je Sugar Ray Robinson uvedený do síně slávy. To už je však jeho zdraví chatrné a nejmladší Robinsonův syn obviňuje jeho novou manželku Millie Bruce, že tátu zničila ona. Údajně měla Robinsona dopovat prášky a tím ho udržovat ve špatném zdravotním stavu, který mu vydrží až do roku 1989, kdy Sugar Raye Robinson, 12.4. vydechne naposledy. Jeho odkaz pro box, ale žije dodnes. Vzhlížel k němu „Ten Největší“ Muhammad Ali, pro kterého byl Robinson největší vzor. „ Boxoval tak jako by hrál na houslích“ – Pronesl o něm Bert Randolf. „ Někdo jednou porovnával Sugar Raye Robinsona a Sugar Raye Leonarda. Věřte mi, tohle nejde porovnat. Sugar Ray Robinson byl největším boxerem všech dob.“ – Vzpomněl na svého jmenovce Sugar Ray Lenonard. „ Praštil mě dvěma údery. Pravou a levou. Vážně netuším, kterou z nich jsem inkasoval první. Jeho údery nebyly tvrdé, ale když jsem se chtěl pohnout, tak moje nohy nesloužili a upadl jsem.“ – sdělil po zápase Tommy Bell. Sugar Ray Robinson dal světu Muhammada Aliho, ale také název P4P žebříčku. Díky Walkere Smithe Juniore! Díky Sugar Rayi Robinsone za to co jsi pro tento sport udělal! Byl jsi unikátním boxerem, který v sobě skloubil šarm, talent, perfektní techniku, unikátní reflexy a odhodlanost!
Sugar Ray Robinson

Martin DědekMartin Dědek
Šéfredaktor ProBoxing.cz