Boxerské Legendy: Muhammad Ali

Muhammad AliMáme zde čtvrtý díl na téma boxerské legendy, které vycházejí každou neděli ve 20 hodin. Nyní jsme se zaměřili na další americkou legendu, která psala historii. Dnes Vás čeká Muhammad Ali!

Rodné jméno: Cassius Marcellus Clay
Alias: The Greatest (Ten Největší)
Váhová kategorie: Těžká váha
Datum narození: 17.1.1942
Místo narození: Louisville, Kentucky – USA
Úmrtí: 3.6.2016, Scottsdale, Arizona – USA
Výška: 191 cm
Rozpětí paží: 198 cm
Profi debut: 29.10.1960 výhra nad Tunney Hunsakerem na body
Poslední zápas: 11.12.1981 prohra s Trevorem Berbickem na body

Největšího a nejuznávanějšího boxera všech dob, nám dalo kolo značky Schwinn. Ač to zní neuvěřitelně je to pravda. Malý Cassius Clay toužil jako malý po svém kole a tak z brigád a různých prací si na něj našetřil a šel si jej koupit. Hned druhý den na to, se vydal se svým přítelem a kolem rozdávat zmrzlinu zadarmo dětem.

Když se chlapci chystali domů, Cassius zjistil, že nemá kolo a že mu jej někdo ukradl. Velmi se rozzlobil a když šel okolo bílí policista řekl mu : „ Až najdu toho kdo mi ukradl kolo, tak ho šeredně zmlátím.“ Na to mu policista, Joe Martin, odpověděl : „ Jestli chceš někoho zbít, tak se to napřed musíš naučit.“ A pozval malého Claye do tělocvičny, kde trénoval boxery, kteří chodili na prestižní turnaje Golden Gloves.

Clay nepřišel, ale za dva týdny uviděl Martina a jeho boxery v televizi v programu „Future Champions“ a pomyslel si, že by bylo super, kdyby byl taky v televizi. Hned druhý den vzal mladšího bratra Rudyho a šli do tělocvičny, ale Cassius nebyl obyčejný mladík.

Muhammad Ali vs George Foreman

Neustále mlátil do ostatních chlapců a křičel na celou tělocvičnu, že on je ten nejlepší a že bude jednou mistrem světa. Joe Martin jej musel každou chvíli vyhazovat z tělocvičny. Jediný, kdo si z trenérů všiml jeho talentu, byl Fred Stoner, který se mladého temperamentního chlapce ujal.

Naučil ho správně trefovat jab a dobře se pohybovat po ringu. Za šest týdnů čekal Claye první zápas. Jeho soupeřem byl Ronnie O´Keefy, který byl starší a o hodně zkušenější. Tehdy ještě Cassius boxoval ve váze do čtyřiceti kilogramů.

Clay senzačně vyhrál a okamžitě začal křičet do kamery, že on jednou bude tím největší boxerem všech dob. Od té doby každý den trénoval techniku a zlepšoval si kondici. Nikdy nepil, nekouřil a nebral drogy. Nejezdil autobusem a kam potřeboval, tam běžel. Takto nám dalo kolo značky Schwinn „ Toho Největšího“.

Muhammad Ali vs George Foreman

Jeho amatérská kariéra byla doslova impozantní. Ze svých 108 amatérských zápasů jich 100 vyhrál. Jeho styl se naprosto lišil od ostatních. Ruce měl svěšené podél těla a tím mohl lépe pracovat na nohou a bodat jako včela. V osmnácti letech se zúčastnil národního mistrovství v Kentucky a vyhrál dva americké tituly. Jeho největší úspěch byl teprve na cestě. Olympiáda v Římě měla být největším úspěchem Clayovi amatérské kariéry a taky byla.

Vybojoval zlatou medaili v polotěžké váze a jeho přestup mezi profesionály byl jistý. V profesionálním ringu zvítězil v úvodních devatenácti duelech, aby se následně dostal k boji o titul mistra světa se Sonnym Listonem. V boji s šampionem Listonem, nedával Alimu nikdo šanci. Bohužel, nebo bohudík mu šanci na vítězství nabídnul sám Liston, který podcenil přípravu.

V ringu byl Ali expresně rychlý a pomalého Listona zasypával obrovským množstvím úderů. Do sedmého kola se Listonovi už nechtělo a duel ukončil, kvůli zraněnému ramenu. Svět měl nového šampiona, který si rozhodně nechtěl nechat ujít svůj moment slávy. „ Jsem král světa.“ – Křičel do kamer nový šampion.

Muhammad Ali vs George Foreman

Jednoho dne odmítli Aliho obsloužit v restauraci, kvůli jeho barvě kůže. Šampion tento incident špatně nesl, dokonce tak špatně, že svoji zlatou medaili hodil do řeky.

Následně si změnil jméno na Cassius X, po té na mnohem slavnější jméno Muhammad Ali. Tímto krokem se přihlásil k Nation of Islam. 25.5.1965 nastupuje Ali k odvetě se Sonnym Listonem a je to pro něj snazší práce, než v prvním zápase. Listona knockoutuje již v prvním kole. O půl roku později se Ali střetává se svým idolem z dětství, Floydem Pattersonem, který však odmítá uznat Aliho nové jméno a nadále jej oslovuje Clay. Zklamání Aliho vystřídá hněv a Pattersona knockoutuje ve dvanáctém kole.

Následně vyhrává dalších sedm duelů, než jeho kariéru zastavuje povinná vojenská služba, do které Ali nikdy nenastoupí. Je označen za vlastizrádce a je mu zakázáno boxovat. Sám Ali to komentoval svým způsobem. „ Nemám nic proti Vietcongu. Nikdo z nich mě nenazval negrem.

Muhammad Ali

Ali se vrátil do ringu až roku 1970, tedy tři roky po té, co mu zakázali boxovat. Licenci mu tehdy vyžádal u prezidenta Nixona, Joe Frazier, který Alimu pomáhal. 26.10.1970 se Ali utkává v návratovém zápase s Jerrym Quarrym, kterého rozhodčí ukončuje ve třetím kole, kvůli tržné ráně na oku. Následně ničí i Oscara Bonaveru a vše spěje k titulovému zápasu mezi Alim a Frazierem.

Muhammad Ali následně otočil a začal Joe Fraziera urážet. Frazier tak zcela nechápal, proč Ali takto vyvádí, když mu přeci pomohl a i v klidném Frazierovi toto začne klíčit. V souboji začal lépe Ali, který vyhrál prvních šest kol. Následně začíná tahat Frazier, který díky svému obrovskému fyzickému fondu zápas otáčí. Brutální hák, který našel Aliho bradu, jej posílá k zemi. Madison Square Garden je v šoku. Muhammad Ali padl na body a našel svého prvního přemožitele.

George Foreman vs Muhammad Ali

Ali se z prohry rychle oklepává a míří opět do ringu. Během dvou let poráží jména jako Ellis, Chuvalo, Quarry, Patterson, Foster a Norton, aby se roku 1974 mohl postavit svému největšímu rivalovi, Joe Frazierovi, kterému prohru na body vrátil. Ve dvanácti kolech Fraziera vybodoval a revanšoval se mu za dva roky starou prohru. O devět měsíců později se střetává s dalším obrovským jménem a mladým talentem, Georgem Foremanem.

Foreman byl v té době šampionem organizací WBC a WBA, když ve dvou kolech totálně zmlátí Joe Fraziera. Ze čtyřiceti odboxovaných duelů, ukončil Foreman hned sedmatřicet duelů před limitem a byl tak nejobávanějším borcem divize. Alimu nikdo nevěřil, ale on sám si byl jistý. „ Budu létat jako motýl a bodat jako včela. Jeho ruce nemůžou udeřit to, co oči ani neuvidí. Foreman je chodící mumie. Utancuju ho k smrti. Nebudou ho ani počítat.“ – Prohlásil Ali před duelem.

Sugar Ray Robinson a Muhammad Ali

A v jeho slovech byla tak trochu pravda. Sice nelítal jako motýl, ale zvolil taktiku „ Rope a Dope“, což je ve volném překladu „Blbec v provazech.“ Ali se houpal v provazech a Foreman do něj bušil vší silou. Většinu úderů ani nezasáhl, další šli zase do krytu. V osmém kole dochází Foremanovi síly a Ali jej tvrdě trefuje. Foreman se potácí a jde k zemi! Je vymalováno! Ali senzačně poráží šampiona a usedá opět na trůn. „ Nejlepší úder zápasu vůbec nepadl. Když jsem se točil a potácel kolem, Ali mě sledoval, jak kolísám. Normálně toho druhého pro jistotu dorazíte, pravačku měl nabitou, já bych to udělal. Ale nepustil jí tam. To z něj v mých očích dělá největšího boxera, se kterým jsem se kdy utkal.“ – Okomentoval zápas zdrcený Foreman.

Laila Ali a Muhammad Ali

Následně Ali poráží Wepnera, Lyla a Bugnera, než se dostává k trilogii s Frazierem, která se odehraje v hlavním městě Filipín, v Manile. Začátek duelu jednoznačně ovládne Ali, který je rychlejší a přesnější, ale v šestém kole začíná ožívat i Frazier, který vyšle brutální levý hák na hlavu Aliho. Ten úder kupodivu ustojí a řekne směrem k Frazierovi : „ Říkali, že seš odepsanej.“ – Na to mu Frazier odpovídá : „ Tak to lhali.“ Následný duel začal být vyrovnaný, vše se zlomilo až ve dvanáctém kole. Ali přesně trefil Frazierovo levé oko, které začalo ihned natékat.

Následně Ali začal demolovat svého soupeře. Po čtrnáctém kole zápas ukončil Frazierův trenér Eddie Futch, který nepustil Joa do posledního kola kvůli nateklému oku na které neviděl. „ Nemusíš tady nikomu nic dokazovat. Pokud tě pustím do posledního kola, tak tady zemřeš.“ – Domlouval svému svěřenci Futch, který ani trochu netušil, že na druhé straně vyčerpaný Ali už také do posledního kola nechce a zvažuje konec. Což nakonec i přizná na tiskové konferenci. „ Joe skončil jen vteřinu přede mnou. Neměl jsem už sílu dál bojovat a hodlal jsem to vzdát.“ – Prohlásil zcela nečekaně a neegoisticky Ali.

Následně Ali poráží Younga, Nortona, Shaverse a Spinkse. Po té se rozhoduje odejít do důchodu, ve kterém vydrží pouhé dva roky. Nakonec se v něm totiž probudí vidina, stát se po čtvrté šampionem, což ještě nikdo před tím nedokázal.

Larry Holmes, tehdejší přítel a tréninkový parťák Aliho, ale duel jednoznačně opanuje. Vyčerpaného a zmláceného Aliho nepustí jeho roh do jedenáctého kola. Holmes po zápase prohlásí, že neboxoval na plno a tím se snažil chránit Aliho. I tak se po zápase rozjede vlna nevole. Ali měl údajně zdravotní komplikace, brnění prstů a komolení řeči, které způsobila díra v membráně, která odděluje mozek od lebeční kosti.

Don King, promotér této akce, ale tuto záležitost zatají a duel se tak nakonec uskuteční. Po bodové porážce od Trevora Berbicka, Ali ukončuje kariéru. Následný život prožije v boji s Parkinsonovou chorobou, která jej 3.6.2016 poráží. Odpočívej v pokoji Muhammade Ali a díky za vše co jsi pro box, ale hlavně pro celý svět udělal!

Muhammad Ali

Martin DědekMartin Dědek
Šéfredaktor ProBoxing.cz