Boxerské Legendy: Lukáš Konečný

Lukáš KonečnýMáme zde devátý díl na téma boxerské legendy, které vycházejí každou neděli ve 20 hodin. Nyní jsme se zaměřili na jednu z největších českých legend, která se i po velmi bohaté a úspěšné profesionální kariéře, nadále velmi pěkně stará o český box. Dnes si vychutnáme Lukáše „Chirurga“ Konečného.

Rodné jméno: Lukáš Konečný
Alias: Chirurg
Váhová kategorie: Super welterová a střední váha
Počet zápasů: 55
Počet odboxovaných kol: 371
Datum narození: 19.7.1978
Místo narození: Ústí nad Labem
Výška: 173cm
Rozpětí paží: 178cm
Profi debut: 22.6.2001 výhra knockoutem v prvním kole nad Ramdanem Kaouanem
Poslední zápas: 19.4.2014 prohra na body s Peterem Quillinem

Lukáš Konečný je český nejúspěšnější profesionální boxer, který se narodil 19.7.1978 v Brně. Buldočí povaha neústupného, zarputilého borce s českým srdcem bojovníka. Neuvěřitelná disciplína, skloubená s neskutečnou pracovní a stravovací pílí. Přesně takto, jako nezaujatý boxerský fanoušek, vidím Lukáše Konečného. Jeho obrovská disciplína pramení zřejmě již z raného dětství, jelikož jeho otec, Milan Konečný, byl velikým sportovcem, skvělým boxerem.

Milan Konečný startoval jako amatér na mistrovství světa i Evropy v roce 1991. Byl trojnásobným mistrem republiky ve střední, polotěžké a křížové váze, dvakrát vyhrál i prestižní Velkou cenu Ústí nad Labem. V amatérské kategorii absolvoval 215 zápasů, v nichž vybojoval 188 vítězství.
Na začátku 90. let minulého století se vydal na profesionální dráhu. Během ní odboxoval 37 zápasů, v kterých zaznamenal 23 výher. Poslední oficiální souboj absolvoval v roce 2004 ve 44 letech

Není se tak čemu divit, že Lukáš zdědil sportovní i fyzické predispozice právě po svém otci. „ Chodil jsem s tátou i na tréninky, byl tam nějaký syn jiného boxera, se kterým jsme se skamarádili, kopali do míče a občas také bouchli do pytle.“ – Vzpomíná na svého otce a začátky své boxerské kariéry Konečný. Ve svých čtrnácti letech absolvoval svůj první zápas. Později se stal jako junior čtyřnásobným českým mistrem a v kategorii seniorů ukořistil dokonce pět titulů. V roce 1995 ohromil i evropský šampionát. Z mistrovství Evropy si odvezl fantastické druhé místo.

Lukáš Konečný

Lukáš Konečný se účastnil velké řady mezinárodních turnajů. Dle jeho slov patří mezi jeho nejcennější milníky druhé místo na turnaji Córdoba Cardin na Kubě, nebo sladké vítězství na Grand Prix v domovském Ústí nad Labem. V roce 1997 se účastnil amatérského mistrovství světa v maďarské Budapešti a hned bylo jasné, že se Lukáš zařadí mezi to nejlepší, co Evropa může nabídnout. Z tohoto mistrovství světa si odvezl bronzovou medaili ve velterové váze. Tento cenný kov zopakoval o dva roky později na mistrovství světa v americkém Houstonu.

Oba tyto turnaje byly neskutečné našlapané velmi tvrdou konkurencí a Lukáš obstál velmi dobře. Na olympijských hrách v Sydney, které se konaly v roce 2000, tak patřil mezi největší adepty na zisk jakéhokoliv kovu. Bohužel olympijské hry nedopadly podle představ českého bojovníka a hned v úvodním kole jej nepříjemně zaskočil Mohamedu Allalouma z Alžírska. Pro Lukáše tak skončila olympiáda velmi brzy.

Lukáš Konečný

Nebylo však proč smutnit, jelikož se Konečný ihned po nezdaru přesunul do profesionálního ringu. I po nezdaru na olympiádě Lukáš podepisuje smlouvu s dnes již velmi silnou boxerskou stájí Sports Events Steinforth (SES), kterou založil 16.3.2000 Ulf Steinforth. Své nové stáji se český bojovník odvděčil ve svém prvním profesionálním zápase. Svého úvodního soupeře, Ramdana Kaouaneho, knockoutoval Konečný po neuvěřitelných sedmnácti vteřinách. Dalších sedm profesionálních zápasů odboxoval s naprostým přehledem a s osmi zápasů ukořistil čtyři vítězství před limitem.

13.4.2002 zapisuje Konečný první velký profesionální milník. Artura Drinaje zničil brněnský rodák technickým knockoutem ve třetím kole a získal německý národní titul v super velterové váze. V roce 2002 odboxoval neuvěřitelných osm duelů a dvakrát obhájil německý mezinárodní titul. Dvakrát vypráskal Němce s arménskými kořeny Khorena Gevora. Arménec okusil první hořkost porážky z rukavic Lukáše Konečného, i když první souboj musel být dobodován, kvůli srážce hlavami. Druhou bitvu jednoznačně ovládl český „Chirurg“, který s chirurgickou přesností likviduje technickým knockoutem v sedmém kole svého arménského soka. Svůj český debut si Lukáš odbyl až v roce 2003.

V Hradci Králové si jednoznačně poradil se Sylvestrem Marianinim a po bodové výhře mohl slavit svoji první českou profesionální výhru. 17.10.2003 se staví do cesty českému bojovníkovi Maročan s francouzským pasem, Aziz Daari. Oba borci se utkali v desetikolové bitvě o uvolněný titul EBU-EU.

Lukáš Konečný

Nakonec se bojovalo všech deset vypsaných kol a Lukáš Konečný nedal svému soupeři ani čuchnout. Bodový verdikt zněl neúprosně, 99:91, 100:92, 97:94 a český borec mohl slavit svůj první evropský titul. Další fenomenální milník v kariéře Konečného.

Další velkou bitvu vybojoval s Makhmudem Muradovem v roce 2004. Oba borci se utkali na německé půdě o německý mezinárodní titul a po velmi vyrovnané desetikolové bitvě mohl slavit obhájení titulu český boxer. Ovšem o dva měsíce později vycestoval Konečný do španělského Madridu k obhajobě svého evropského titulu, nikdo však příliš netušil, že půjde o první prohru českého válečníka. Velmi přísný bodový verdikt 95:94 a 2x 94:95, který by zcela jistě na neutrální půdě dopadl ve prospěch Konečného.

První hořkost porážky rozmetal na prach v následujících pěti duelech, které s přehledem vyhrál. Dokonce hned tři z těchto pěti duelů ukončil před limitem. 20.9.2005 čeká Konečného velký duel o interkontinentální titul WBO v super velterové váze na domácí půdě v pražské T-Mobile Aréně. Anderson Clayton je velmi nepříjemný brazilský boxer, ovšem českého „Chirurga“ nezaskočí a ten ukončí svoji nekompromisní operaci ve třetím kole. Technický knockout a interkontinentální titul jedné z nejprestižnějších organizací na světě a to ty největší úspěchy teprve čekají.

Pokus o rozšíření své již relativně velké sbírky úspěchů dostává Lukáš v italském Bergamu. Zde se střetává s domácím borcem Michelem Piccirillem o evropský titul EBU. Bohužel po dvanácti kolové bitvě Konečný padl. Tentokrát jasnějším bodovým verdiktem, ovšem ostudu si neudělal. V zápase nechal svoji národní čest a velké české srdce bojovníka. O necelé dva měsíce později dostává český boxer možnost reparátu. Tentokrát o dva uvolněné interkontinentální tituly organizací IBF a WBO. Na domácí půdě v pražské Sazka Aréně (Dnes O2 aréna) se utkává s dosud neporaženým chorvatským rodákem Antem Biličem. Obrovská podpora českých fanoušků hnala Lukáše Konečného k vysněnému zisku dvou cenných pásů. Německého Chorvata jednoznačně přetlačil na body a mohl slavit další velký trumf. Hvězda českého válečníka s buldočí zarputilostí strmě stoupala. Jeho tvrdý a nekompromisní styl bavil fanoušky ve všech koutech Evropy.

Lukáš Konečný

Netrvalo tak příliš dlouho a Konečný se dočkal svého prvního souboje o titul mistra světa. Přesněji o titul mistra světa WBO. Tento duel se označuje všemi odborníky světa, jako ten nejdiskutovanější v kariéře českého bijce. Ukrajinský přízrak Serhiy Dzinziruk platil v té době za nejlepšího evropského borce v super velterové váze s obrovskými ambicemi na zámořské duely. Konečný byl tedy postaven do jasné role outsidera, který neměl světovému šampionovi činit jakékoliv potíže. Ovšem již zmíněná zarputilost, extrémní připravenost a především obrovské srdce bojovníka zamíchali průběhem tohoto souboje. Dzinziruk s velkým překvapením místy Konečnému nestíhal a při údivu všech v německé hale šlo o extrémně vyrovnaný duel. S takovýmto průběhem nepočítala pořádající stáj Universum ani stáj českého borce, SES. Konečný nakonec prohrál velmi těsně na body 113:115, 114:114 a 118:110, přitom poslední rozhodčí byl očividně duchem jinde, než na německém galavečeru. Český válečník sice prohrál bitvu, ale udělal si neskutečné jméno v celé Evropě a dokázal, že právem patří k té nejužší světové špičce. To že si svým vítězstvím nebyl jistý ani Dzinziruk dokládají i následné měsíce, kdy se svému rivalovi dvakrát vyhnul, aby následně okusil raději finančně zajímavější americký trh.

V roce 2009 se karta otočila. O titul EBU-EU prohnal pro změnu českého favorita neznámý rodák z Haiti Jimmy Colas. Konečný duel nakonec vydřel 2:0 na body, ale zapotil se víc než by bylo zdrávo. Lukáš se objevil ještě ten samý rok na české klasice a tou není nic jiného než pražská Lucerna. Zde ke všem svým doposud vybojovaným titulům a pásům přidá i ten český, tentokrát již ve střední váze. Jednoznačně na body vypráskal maďarského držáka Attilu Kisse a mohl sklízet sladké ovace domácího publika.

Další velký milník pro pokračování jeho kariéry přichází v roce 2010. V Anglické LG Aréně, která se nachází v Birminghamu, vyzval Lukáš Konečný domácího borce Matthewa Halla o uvolněný evropský titul EBU. Hall byl jednoznačným favoritem, ale Konečný jej dokázal zaskočit, v šesti kolech utahat a nakonec nekompromisně dostát své přezdívce „Chirurg“. Britského borce rozbil svými pověstnými údery na spodky a birminghamská hala na chvíli zcela ztichla. Konečný mohl slavit další zisk evropského titulu, který jej mohl poslat opět do bojů o světové tituly.

Filip Šárišský - Lukáš Konečný - Pavel Nevečeřal

A to se také stalo. Po té, co dvakrát obhájil svůj evropský titul s Petrosyanem a Bayramem, přichází možnost utkat se o dočasný světový titul WBO ve střední váze. Soupeřem v narvané brněnské hale Vodova se mu stal francouzský mladíček Salim Larbi. Možná lehká hořká pachuť kazila tento duel. Proč? Konečnému couvli Dzinziruk i Baysangurov. Druhý jmenovaný dostal nesmyslnou příležitost zaboxovat si o světový titul se slabým brazilským boxerem Mikem Mirandou, kterého také nakonec knockoutoval v prvním kole. Přitom tuto příležitost měl dostat náš borec, jelikož byl jedničkou ratingu WBO. Ani toto nespravedlivé rozhodnutí federace Konečného nezlomilo. Larbiho doslova zmlátil, jak žito a následně knockoutoval v sedmém kole.

Poprvé se tak mohl radovat ze světového titulu a zapsat si další obrovský milník, nejen pro sebe, ale i pro celý český box. Přesně o půl roku později se Konečný dočká své velké šance. Nyní si konečně jede do sportovního paláce v Kyjevě, pro svoje velkou odplatu za to, jak Baysangurov před ním utekl. Zde se poprvé projeví velký problém s očima českého boxera. Na půl slepý odboxuje velmi vyrovnanou bitvu, kde Baysangurovi rozhodně nedá nic zadarmo. Světoznámý boxerský portál boxingscene.com dokonce viděl duel pouze 7:5 na kola pro Ukrajince a to je velmi těsný duel.

Ovšem ať je to jak chce, Lukáš Konečný padl, ale jako hrdý český fanoušek říkám: „ Ostudu si rozhodně neudělal a opět tam nechal to obrovské, české srdce válečníka.“ – Co se však stalo v duelu s očima Lukáše Konečného, se nejspíše již nikdy nedozvíme. V den zápasu nastupoval Lukáš s čistým pohledem. O den později v Praze vypadal, jako by svářel celou noc bez ochranných brýlí. Ani po tomto nezdaru to nevzdal a hodlal se porvat o světový titul ještě jednou, ale prvně se k němu musel dopracovat.

Po jasných demolicích Karima Achoura a Moeze Fhimy, kde si česká hvězda vybojovala uvolněný evropský titul WBO, přišlo to nejsladší. Bitva s tehdejším světovým šampionem WBO, Peterem Quillinem. Nyní by se zase mohlo mluvit trošku o štěstí. Český borec se nacházel až na druhé příčce ratingu WBO, ovšem Marco Antonio Rubio, který se nacházel v ratingu před Konečným, o duel příliš nestál a tak musela Golden Boy Promotions, která Quillina zastupovala, jednat se stájí SES. Konečný chvíli zvažoval již konec kariéry, jelikož jeho problém s očima se stále nelepšil. Jenže takovéto souboje o titul mistra světa v Americe se zkrátka neodmítají.

Myslíme si, že Lukáš si takto velkolepou rozlučku s boxem zasloužil. S americkým šampionem ustál všech dvanáct vypsaných kol a i když padl jednoznačně na body, snažil se mu být vyrovnaným soupeřem. Z našeho pohledu se mu to povedlo, jelikož Quillin před duelem s Konečným knockoutoval světoznámou plechovku Gabriela Rosada a Konečný ustál všechna kola. Upřímně! Klobouk dolů před českým borcem.

Konečný

Nyní má Lukáš Konečný na starost dvě české, krásné bojovnice Fabianu Bytyqi a Lucii Sedláčkovou, které žene svými zkušenostmi k světovým titulům. Oběma slečnám se již velké milníky podařili. Fabiana Bytyqi má v držení titul juniorský pás WBC v nejnižší hmotnostní kategorii. Lucie Sedláčková má v držení stejný titul, ovšem v pérové váze a kněmu přihodila i Evropský pás WBO. Lukáš Konečný pracuje pro český box jako snad nikdy jiný. Momentálně zastává roli trenéra, generálního sekretáře ČUBP a vybudoval i českou základu týmu SES. Nadále tak pokračuje ve zviditelnění svého milovaného sportu, který mu tak moc dal, ale i vzal.

Lukáš Konečný

Náš pohled je ve skrze kladný, jelikož český box šel v posledních letech raketově vzhůru a českých boxerských večerů přibývá. Máme zde prestižní Box Live na kterém se podílí společně s českou stájí Qwert Boxing za podpory německé stáje SES. další a další skvělé boxerské akce, kde český fanoušek jistě dostane to nejlepší z tuzemské scény. Věříme, že i nadále bude pokračovat Lukáš Konečný ve své vytrvalé a zarputilé práci pro český box a že se máme jistě na co těšit. Díky Lukáši za to, co děláš pro český box kam si ho dokázal posunout!