Boxerské Legendy: Julio Cesar Chavez

Julio Cesar ChavezMáme zde pátý díl na téma boxerské legendy, které vycházejí každou neděli ve 20 hodin. Nyní jsme se zaměřili na mexickou legendu, která psala historii. Dnes Vás čeká Julio Cesar Chavez!

Rodné jméno: Julio Cesar Chavez Gonzalez
Alias: J.C.
Váhová kategorie: super pérová, lehká, super lehká a velterová váha.
Počet zápasů: 115
Počet odboxovaných kol: 634

Datum narození: 12.7.1962
Místo narození: Ciudad Obregon, Sonora, Mexiko
Výška: 171 cm
Rozpětí paží: 169 cm
Profi debut: 5.2.1980 výhra nad Andres Felixem, KO v šestém kole.
Poslední zápas: 17.9.2005 prohra s Groverem Wileyem RTD v pátém kole

Mexická legenda světa šestnácti provazů se narodila jako Julio Cesar Chavez Gonzalez dne 12.7.1962 v mexickém státě Sonora, v malém městečku Ciudad Obregon. Jeho otec, Rodolfo Chavez pracoval na mexických železnicích. Malý Julio prožil tedy své dětství v opuštěném vagónu, který sdílel s pěti sestrami a čtyřmi bratry.

Chávezovi byly velmi chudá rodina, která toho příliš neměla, to byl také důvod, proč se Julio rozhodl pro box. „ Vždycky jsem mámě, která pracovala jako pradlena, říkal, že jednou ji koupím dům, aby nemusela dělat tuhle práci.“ – Vzpomíná Chavez na svůj slib matce. S boxem začal ve svých šestnácti letech. Následně se přestěhoval do Tijuany, aby se mohl naplno věnovat profesionální kariéře. Jeho amatérská kariéra nebyla nikterak dlouhá. Mladý Julio stihl pouze patnáct amatérských duelů, ve kterých ukořistil čtrnáct vítězství.

Julio Cesar Chavez

Jeho profesionální boxerská kariéra započala 5.2.1980, kdy vstoupil do ringu proti Andresi Felixovy, kterého dokázal knockoutovat v posledním šestém kole.

Následně vyhrál dalších deset duelů, než narazil na Miguela Ruize. To se psal již rok 1981, když se oba borci střetli v malém městečku Culiacan. Vypadalo to na první prohru Chaveze v profesionálním ringu, ale naštěstí vše bylo jinak. První kolo je skoro u konce a Chavez vysílá brutální úder, který přesně najde hlavu soupeře. Bohužel ve stejném momentu zazvoní gong. Ruiz jde k zemi a Chavez je diskvalifikován za úder po gongu. Jeho manažer zachovává klidnou hlavu a druhý den vyrazí k místní boxerské komisi, která případ posoudí a uzná, že se Chavez neprovinil. Sedmnáctiletému boxerovi je výsledek změněn na výhru KO v prvním kole. První prohra kariéry si musí ještě počkat.

Julio Cesar Chavez

K titulovému souboji se dostává až v roce 1984. Do té doby zvládne třiačtyřicet zápasů a z toho nezaváhá ani jednou. Svede nádherné, vysokoprofilové bitvy s Manuelem Vazquezem, kterého porazí knockoutem v sedmém kole. Poradí si i s Gustavem Salgadem, nebo s Adriano Arreolou, který vydrží s Chavezem všech deset vypsaných kol. 13.9.1984 čeká Chaveze první boj o titul v super pérové váze s Mario Martinezem.

V tomto boji půjde o titul WBC a oba borci se proti sobě postaví na obrovském olympijském stadionu v Los Angeles. Martinez byl v tomto boji velkým favoritem, ale Chavez mu nedal žádnou šanci a v osmém kole ukončil jeho trápení technickým knockoutem. Následně svůj titul obhájil, expresně v šestém kole, proti vyzyvateli, Rubenu Castillovi a čekal ho velký souboj s jistým Rogerem Mayweatherem. Mayweather však v ringu nic neukázal a v druhém kole šel k zemi. Bylo vymalováno. Chavez dokázal svůj titul v super pérové váze obhájit celkem devětkrát, než přestoupil do lehké váhy.

Julio Cesar Chavez

To se stává dne 21.11.1987, kdy se střetává, tváří v tvář, s mistrem světa WBA, Edwinem Rosariem. Před tímto duelem panovala velmi napjatá atmosféra. Odborníci měli obavy o přesun Chaveze o váhu výše. Navíc Rosario byl opravdu tvrdý borec s neskutečnou ránou. „ Všeho, čeho jsem dosáhl jak mistr světa v pérové váze, všech devět obhajob, které jsem vyhrál, by skončili v koši, kdybych prohrál s Rosariem.“ – Prohlásil Chavez před duelem. Tak moc si tento mexický super talent věřil. Oba bojovníci se málem poprali na tiskové konferenci. Rosario dokonce svému sokovi slíbil, že ho pošle zpět do Mexika, ale v rakvi. Chavez jeho prognózy rozdrtil v ringu na prach. V jedenáctém kole, srdnatě bojujícího Portoričana, poslal k zemi a stal se mistrem světa organizace WBA v lehké váze. Rosario v tomto duelu trefil pouhých 263 z vyslaných 731 úderů. Chavez byl dvakrát tak přesnější než jeho sok. Trefil 450 z 743 úderů.

Chavez následně obhájil svůj titul, v hotelu Hilton, kde porazil Rodolfa Aguilara, technickým knockoutem v šestém kole. V roce 1988 poráží Jose Luise Ramireze a sjednocuje tak tituly WBA a WBC. Jedná se o jeho poslední zápas v lehké váze. Po té přestupuje o váhovou kategorii výše, tedy do super lehké váhy.

Julio Cesar Chavez

Přestup do super lehké váhy učiní Mexičan 13.5.1989. V ten den se střetává podruhé s Rogerem Mayweatherem o titul WBC. Tentokrát Mayweather vydrží déle, ale ani tak, to nestačí. Američan končí v desátém kole, když jej jeho roh nepustí do dalšího kola. Následně obhajuje titul se Sammym Fuentesem, kterého ukončuje, stejně jako Mayweathera, v kole číslo deset. O měsíc později obhajuje svůj titul v super lehké váze potřetí. Vyzyvatele, Alberta de las Mercedese Cortese, likviduje technickým knockoutem ve třetím kole.

17.3.1990 se utkává Chavez ve sjednocujícím duelu s Meldrickem Taylorem. Američan vlastnící titul IBF, je v celém utkání lepší. Mexičan jako by nevěděl jak na Taylora vyzrát. Vše se zlomí v posledním dvanáctém kole. Chavezova pravačka přistává na bradu Taylora, který zavrávorá. Následně jej Chavez, přeci jen, dostává k zemi. Taylor je otřesen, ale pár sekund před koncem kola vstává. Rozhodčí Steel ukazuje na prstech šest, ale Taylor nereaguje na jeho pokyny a tak pouhé dvě sekundy před koncem zápasu, rozhodčí Steel ukončuje duel.

Julio Cesar Chavez

Následně se strhává vlna kritika. Přece nebylo nutné ukončovat duel, takto nesmyslně před koncem celého zápasu. Sudí Steel si stojí za svým. „ Víte, jsem rozhodčím již spoustu let a vždy bylo mojí prioritou chránit bojovníka. Ať je to jaké kolo chce a třeba jen zlomek sekundy před koncem duelu. Pokud uznám, že bojovník nemůže dál pokračovat, duel zkrátka ukončím.“ – Okomentoval svoje rozhodnutí Steel.

Chavez podruhé uniká hrobníkovi, tedy spíše prohře, z lopaty. Následně své tituly obhajuje s korejským boxerem Kyung-Duk-Ahnem, Johnem Duplessisem, Lonnie Smithem, Angelem Hernandezem a Frankiem Mitchelem. Všechny tyto borce poráží před limitem a většinou do pátého kola. Jediný Lonnie Smith vydrží s Chavezem až na body, ale i tak je z toho jednoznačná záležitost, která končí 118:106, 119:107 a 118:109.

12.4.1992 se utkává Chavez s Hectorem Camachem, který je šampionem organizace WBO, i když tento titul ve hře vůbec nebude. Velmi chtěný a sledovaný duel mezi neporaženým šampionem Chavezem, který vyhrál všech svých dosavadních jednaosmdesát duelů a šampionem Hectorem Camachem, který prohrál pouze jeden duel ze svých dosavadních dvaačtyřiceti duelů. Camacho sice ustál všechna vypsaná kola, ale pro Chaveze to byl dominantní výkon. 117:111, 119:110 a 120:107 zněl verdikt bodových rozhodčích, kteří rozhodli o jasném a jednomyslném vítězství pro Chaveze. Ten se do své vlasti vrací jako hrdina. Dokonce prezident pro něj posílá automobil, ve kterém jezdí papež, aby Chaveze dovezl z letiště až k prezidentovi domů.

V roce 1993 se Chavez přesunuje v souboji s Pernellem Whitakerem do welterové váhy. V zajímavé, dvanácti kolové bitvě není Chavezovi přáno a přichází první vroubek. Remíza. Většina odborníků s tímto verdiktem nesouhlasí, podle nich byl Whitaker okraden. Dokonce časopis The Ring Magazine a Sports Illustrated dali Whitakera na titulní stránku s nadpisem „ Okraden!“. Chavez si po zápase postěžoval na nečistou hru soupeře, který trefoval hodně úderů pod pás, ale na odvetu nikdy nedošlo.

Chavez se vrací zpět do super lehké váhy. 29.1.1994 přichází Chavezova první prohra. Frankie Randall měl být snadnou kořistí pro mexického válečníka, ale opak byl pravdou. Američan poprvé posílá Chaveze k zemi a vyhrává duel na body. Chavez ze své prohry obvinil, již známého rozhodčího Steela, který mu v duelu strhl body za údery pod pás, což ovlivnilo bodové výsledky. Svoji prohru však mexický hrdina napraví. Čtyři měsíce po porážce se koná odveta, ve které Chavez dominuje, bohužel v sedmém kole přijde srážka hlavami a duel je předčasně ukončen a dobodován. Chavez vítězí, ale určitě ne tak, jak by si sám představoval.

7.6.1996 se utkává s mladým Oscarem de la Hoyou. Bohužel v prvním kole se objevuje obrovská trhlina nad levým okem Chaveze, která značí velký problém. Duel ukončuje lékař ve čtvrtém kole, jelikož se do té doby nepodařilo krvácení zastavit. V roce 1998 se podaří domluvit odvetu, která by měla napravit původně brzy zastavený duel. I Odvetu opanoval mladší bojovník, tentokrát jasně a čistě. V osmém kole zastavuje legendu a podruhé v kariéře se stává katem Julia Cesara Chaveze. „ Nemám nic proti tomu chlapci. Sice mě dvakrát porazil, nechovám k němu nějakou zášť nebo nenávist. Byl v tom duelu mladší než já a dokázal mě dvakrát porazit. To myslím zaslouží respekt.“ – Uznává i s odstupem času Chavez.

Ten se sice ještě vrací výhrou nad Smithem a Jakubowskim, ale následně jej udolává Willy Wise a Kostya Tszyu. Po domluvě s Bobem Arumem, který si přeje ukončení Chavezovi kariéry, hlavně kvůli jeho zdraví. Julio Cesar Chavez ukončuje kariéru prohrou v roce 2005, když jej v pátém kole ukončuje Grover Wiley. O dva roky později pomstí svého otce Julio Cesar Chavez Jr., který Wileye knockoutuje ve třetím kole.

Osobní život měl Chavez velmi pestrý. Bojoval s drogovou závislostí, kterou prokládal alkoholovým opojením. On sám uvedl, že začal pít a brát drogy v roce 1987, po výhře nad Edwinem Rosariem. Několikrát nastoupil naproti drogovou a protialkoholní léčbu. Nyní je již plně zdráv, dokázal se dostat ze svých závislostí a cítí se být v plné kondici. Má dva syny, kteří boxují. Omar Chavez bojuje ve střední váze, ale ani zdaleka není tak úspěšný jako jeho bratr Julio, který byl mistrem světa organizace WBC.

Martin DědekMartin Dědek
Šéfredaktor ProBoxing.cz