Boxerské legendy: Joe Frazier

Joe FrazierMáme zde úplně první díl “Boxerské legendy” věnovaný legendárnímu Joe Frazierovi! Každou neděli ve 20 hodin Vám nabídneme profil jedné legendy světové boxerské scény!

Rodné jméno: Joseph William Frazier
Alias: Smokin nebo Smokin Joe
Váhová kategorie: Těžká váha
Datum Narození: 12.1.1944
Místo Narození: Beaufort, Jižní Karolína
Úmrtí: 7.11.2011, Philadelphia, Pensylvanie
Výška: 182cm
Rozpětí paží: 185cm
Profi Debut: 16.8.1965 výhra nad Woodym Gossem TKO
Poslední zápas: 3.12.1981 remíza s Floydem Cummingsem

Joe Frazier, celým jménem Joseph William Frazier, se narodil 12. Ledna roku 1944. Malý Joe pocházel z chudé rodiny, která bydlela na statku v Jižní Karolíně, v té době asi nejrasističtějším státě v USA. Měl dvanáct sourozenců a on sám byl sedmým dítětem. Malý kluk, který pomáhal svému na půl zmrzačenému tátovi obhospodařovat neúrodnou a vyprahlou farmu, už od dětství miloval box. Vždy sledoval v televizi hvězdy té doby, jako byl Joe Louis, Rocky Marciano nebo Sugar Ray Robinson a snil o tom, že jednou bude jako oni. To nikdo ani netušil, jak reálné toto přání je. Jen jeho strýc při rodinné sešlosti pravil: „ Ten chlapec má skvělou stavbu těla. To bude příští Joe Louis.“ – Tím malému synovci udělal takovou radost, že se Joe hned ráno dal do tréninku. Místo boxerského pytle si vycpal starý, jutový pytel od brambor a místo bandáží používal tátovi kravaty a máminy punčochy. „ Do toho pytle jsem mlátil sedm dlouhých let každý den.“ – Zavzpomínal v jednom rozhovoru Frazier.

Joe Frazier

Joe ve svých patnácti letech začal pracovat na farmě „bílých“ a když byl svědkem toho, jak majitel zbil jiného černého pomocníka za malichernost, rozhodl se utéct. Jediného koho měl mimo Jižní Karolínu, byl jeho bratr, který bydlel v New Yorku a tak Joe nelenil a ihned se za bratrem vydal. To ještě nevěděl, že tím si nastartoval svoji kariéru boxera. Avšak nestalo se tak v New Yorku, ale až o rok později ve Filadelfii, kde Joe vypomáhá na jatkách a ve volných chvílích tak trénuje na zmrzlém hovězím, stejně jako o několik let později Sylvester Stallone ve filmu Rocky. Tam si jej všímá jeho první trenér Yank Durham, kterému Joe prakticky vděčí za přezdívku Smokin. „ Říkával mi. Joe zatraceně mlať do toho pytle tak, aby se ti od rukavic kouřilo.“ – Vzpomíná Frazier i na tuto historku. Některé Filadelfské báje vypráví, že Frazierovi se opravdu od rukavic kouřilo, jakou měl sílu.

Joe Frazier

Jeho život se otočí naruby během pěti let. Opustil farmu a za pět let startoval na olympiádě v Tokiu, kde získává zlatou medaili, která mu zajišťuje sponzory a přestup do profesionálního ringu. Ukazuje se, že Joe je výjimečný boxer. Prvních deset profesionálních zápasů vyhrává před limitem a od roku 1965 až do roku 1973 je neporaženým boxerem, který dokázal porazit i Muhammada Aliho. Ten se mu do konce života stane životním i sportovním sokem. I když bylo ze začátku přátelství a Joe Alimu pomohl v nejtěžší životní situaci, tak nakonec se přátelství proměnilo v rivalitu dvou absolutně odlišných fenoménů. Egoistický, upovídaný, vysoký elegán Ali, kterého bylo všude plno. Zachmuřený, zamračený a tichý býk Frazier byl pravým opakem Aliho. Fanoušek boxu by tak jen těžko pohledal dvě rozdílné osobnosti, které budou psát historii boxu, tak tučným písmem jako právě tito dva borci.

Joe Frazier

Jeden bez druhého? To si dnešní boxerský svět ani nedovede představit. Právě oni dva se zapsali nesmazatelným písmem do historie boxu společnými duely. První jejich duel se uskutečnil právě v New Yorku ve známé hale Madison Square Garden. Ali tvrdil, že je nejlepší a nikdo na něj nemá. „ Lítám jako motýl a bodám jako včela.“ – Chvástal se. Za to Joe byl po většinu času tichým mužem, který toho moc nenamluvil a jen se rozhlížel okolo. O to větší překvapení bylo, když Ali padl s Frazierem na body. Frazier se tak stal vůbec prvním boxerem, který Aliho porazil. Bohužel však v dalších dvou utkáních, které společně absolvovali, to byl jediný triumf. Po té co jej zle zbil další vycházející talent těžké váhy George Foreman. Odveta s Alim byla po této prohře na spadnutí a stalo se tak 28.1.1974. Frazier ochutnal i druhou hořkou pilulku. Ali mu vrátil prohru na body a tentokrát slavil výřečný mladík. Necelé dva roky tak čekal boxerský svět na ten největší duel v historii boxu. Slavný „Nervák v Manile“ byl trilogií těchto dvou nesmiřitelných rivalů. Ali byl v té době na vrcholu sil, kdežto o Frazierovi se říkalo, že je již za svým výkonnostním vrcholem. Horko, dusno a neustálé narážky Aliho, to vše hrálo proti Frazierovi, který však nepřišel do Manily prohrát. I když zápas ukončil Frazierův trenér Eddie Futch, který nepustil Joa do posledního kola kvůli nateklému oku na které neviděl. „ Nemusíš tady nikomu nic dokazovat. Pokud tě pustím do posledního kola, tak tady zemřeš.“ – Domlouval svému svěřenci Futch, který ani trochu netušil, že na druhé straně vyčerpaný Ali už také do posledního kola nechce a zvažuje konec. Což nakonec i přizná na tiskové konferenci. „ Joe skončil jen vteřinu přede mnou. Neměl jsem už sílu dál bojovat a hodlal jsem to vzdát.“ – Prohlásil zcela nečekaně a neegoisticky Ali.

Joe Frazier
FOTO: Mel Evans

Frazier vstupuje o necelý rok později do ringu po druhé s Georgem Foremanem, který jej opět zle zmlátí a vyprovodí jej z ringu před limitem. Zničený Joe se nakonec rozloučí remízovým duelem s Floydem Cumminsem a ukončí tak svoji obrovskou cestu. Frazier nikdy Alimu neodpustil jeho křivdy, i když se Ali snažil se s Joem usmířit, tak Joe o něm nechtěl slyšet ani slovo. Oba jsi byly rovnocenní soupeři, ale jejich osudy skončili diametrálně odlišně. Zatím co slavný a bohatý Ali zapaloval olympijský oheň při hrách v Atlantě. Zlomený Joe dožil svůj život v tělocvičně ve Filadelfii, kde nakonec zemřel na rakovinu dne 7.11.2011. Pokud někdo volal Frazierovi, než zemřel, ihned pocítil jak velká rivalita mezi ním a Alim panovala. Frazier měl totiž na záznamníku vzkaz. „ Dovolali jste se tomu, kdo nakopal zadek Alimu. Nyní tady nejsem, zanechte vzkaz. On sám však zanechal obrovský vzkaz a odkaz celému boxu. Díky za všechno Joe Fraziere!

Martin DědekMartin Dědek
Šéfredaktor ProBoxing.cz