Boxerské Legendy: Archie Moore

Archie MooreMáme zde třetí díl na téma boxerské legendy, které vycházejí každou neděli ve 20 hodin. Nyní jsme se zaměřili na další americkou legendu, která psala historii. Dnes Vás čeká Archie Moore!

Rodné jméno: Archibald Lee Wright
Alias: Old Mongoose (Stará Mangusta)
Váhová kategorie: Střední váha, Polotěžká váha, Těžká váha
Datum narození: 13.12.1916
Místo narození: Benoit, Mississippi – USA
Úmrtí: 9.12.1998, Benoit, Mississippi – USA
Výška: 180cm
Rozpětí paží: 191cm
Profi debut: 3.9.1935 výhra nad Billym Simmsem KO ve druhém kole
Poslední zápas: 15.3.1963 výhra nad Mikem DiBiasem TKO ve třetím kole

Archie Moore, narozený jako Archibald Lee Wright, se narodil Thomasi Wrightovi a jeho ženě Loreně Wrightové. Archie vždy tvrdil, že se narodil roku 1916 v Collinsville ve státě Illinois, ale jeho matka říkala, že malý Archibald se narodil již roku 1913. Jeho otec byl zemědělským dělníkem a hlavně tulákem, nebylo tak překvapením, když rodinu opustil.

Jeho matka nebyla schopná postarat se o malého Archieho a jeho sestru a tak je musela dát k výchově ke strýci Clevelandu Mooreovi. „ Změnili jsme si jméno, jelikož se nás neustále každý ptal, proč máme jiná jména než naši vychovatelé.“ – Odůvodnil v jednom rozhovoru změnu jména Moore.

Archie chodíval do kvalitních černošských škol, například na Lincolnovu střední školu, avšak bohužel nikdy nedostudoval. I tak mu dával jeho strýc a teta maximum výchovy, které potřeboval. Vše se změnilo, když jeho strýc zahynul při podivné nehodě. Od té doby se Archie připletl k jednomu z pouličních gangů. Začal krást a jeho první krádeží, byla krádež olejové lampy přímo doma. Jak sám Moore prozradil, kradl proto, aby si mohl koupit boxerské rukavice a boxerské vybavení.

Archie Moore

Následně byl chycen při krádeži a dostal tři roky ve vězení, které si ale celé neodpykal. Za dobré chování jej pustili za dvaadvacet měsíců. Roku 1933 se stal členem civilního sboru na ochranu, který měl na starosti lesnictví v Missouri. Tam se rozhodl začít pořádně trénovat a jelikož to zajímalo i ostatní chlapy, přemluvil tak velitele, aby mohl sestavit tým, který se zúčastní prestižního boxerského turnaje Golden Gloves.

Bohužel většina jeho zápasů byla rasově diskreditována. Moore vzpomíná, když jednou boxoval proti bílému muži a rozhodčí jej neustále poškozoval. „ Poslal jsem ho k zemi několika tvrdými údery na hlavu. Bohužel jeho bratr byl rozhodčí a neskutečně zuřil, když viděl, jak bratrovi uštědřuji životní výprask. Řval na mě, ať nefauluji, že mé údery jsou moc nízké, ale já jeho bratra mlátil přímo do hlavy. Neustále opakoval, ať nefauluji, že mé údery jsou nelegální. V druhém kole jsem jeho bratra knockoutoval perfektním levým hákem. Vyhrál jsem, ale jediné co jsem slyšel, bylo, jak jeden muž říká druhému, že by toho negra zastřelil i za dva centy. Když jsme jeli zpět do tábora, necítil jsem se jako vítěz. U hlavy mi drželi samopal.“ – Rozpovídal se o svých pocitech z první výhry Moore.

Archie Moore

Do profesionálního ringu zavítá Archie Moore 3.9.1935, kdy v jeho prvním profesionálním zápasu tvrdě knockoutuje, již ve druhém kole, Billyho Simmse. V úvodu kariéry se pohybuje Archie ve střední váze a ruku na srdce nebyla to jeho nejpovedenější část kariéry.

V roce 1935 odboxoval dvanáct zápasů a všechny v San Diegu. V roce 1939 má na kontě již osmatřicet zápasů a čeká jej velmi důležitý duel s budoucím členem síně slávy, Teddym Yaroszem. Souboj však prohrává, i když jde o těsný verdikt bodových rozhodčí.

Archie Moore

Do konce roku 1939 stihne odboxovat ještě osm duelů, aby roku 1940 mohl uspořádat boxerské turné po Austrálii. Tam se mu daří velmi dobře. Všech sedm duelů v Austrálii vyhrál a dokonce v šesti zápasech knockoutem. Po návratu do Ameriky se u Moora vyskytly vážné problémy se zažíváním. Na vinně byly žaludeční vředy.

Roku 1941 oznamuje Moore předčasný odchod do důchodu, ze zdravotních důvodů, ale to mu nevydrží moc dlouho. Ke štěstí všech jeho fanoušků se Moore vrací do ringu už po roce a ještě, že tak učinil. Roku 1942 se konečné dostává k titulovému zápasu ve střední váze. Přesně 11.12.1942 se utkává o titul USA California State middleweight title s velmi nebezpečným Eddiem Bookerem, který si přezdívá „Black Dynamite“. Zápas skončí bodovou remízou a tak si bude muset Archie Moore na svůj první titul ještě chvilku počkat. Avšak už jen malinkou.

O ten samý titul má možnost boxovat o půl roku později. Jeho soupeřem byl Jack Chase, kterého v patnácti kolové bitvě udolal Moore na body. Poprvé tak mohl zvednout nad hlavu mistrovský pás. Bohužel o tři měsíce později o pás přichází v odvetě s Chasem, který mu oplatí stejnou mincí a porazí jej v brutální bitvě na body.

Archie Moore

Od nepovedené obhajoby uplynou tři roky a za tu dobu stihne Archie Moore odboxovat neuvěřitelných dvaatřicet utkání. V roce 1946 se pokouší o další titul, tentokrát již v polotěžké váze. Jeho soupeřem byl Oakland Billy Smith. Oba borci předvedou ohromnou bitvu, kterou po dvanácti kolech, vidí rozhodčí jako nerozhodnou. Další remíza tedy oddělila Archieho od vysněného titulu.

Vše odčinil o necelý rok později, když o titul vyzval Bobbyho Zandera. Ten ve dvanácti kolech padl s Moorem na body. Ten se tak stává šampionem i druhé hmotností kategorie. Ve 115. zápase jeho kariéry jej čeká obhajoba titulu polotěžké váhy. Do cesty se mu staví Leonard Morrow, který tak trochu podceňuje Moora a dostává hodně tvrdé KO již v prvním kole.

Titulové zápasy odboxoval ještě dva. Roku 1959 se utkal s Yvonem Durellem o titul NYSAC a NBA v polotěžké váze. Kanaďan s přezdívkou „Fighting Fisherman“ se v ringu moc neohřál. Ve třetím kole jej Moore posílá k zemi, ze které se Durell už nezvedá. Poslední souboj o titul mistra světa v polotěžké váze absolvuje „ Old Mangoose“, jak si Moore říká, v roce 1961 s Giuliem Rinaldim, kterého poráží,ve slavné Madison Square Garden, jednomyslně na body.

Archie Moore

Za svoji kariéru se potkal s velmi zajímavými jmény. Například Karlem Sysem, který byl držitelem pásu EBU v těžké váze. Stal se také posledním boxerem, který boxoval s Rockym Marcianem, než tragicky zahynul při letecké nehodě. Marciano porazil Moora v devátém kole knockoutem. Na sklonku své kariéry, respektive v předposledním duelu, se utkal s „Tím Největším“ Muhammadem Alim, který jej zdolal technickým knockoutem ve čtvrtém kole. V posledním zápase kariéry se utkává Moore s Mikem DiBiasem, kterého zdolá technickým knockoutem ve třetím kole. Zajímavostí je, že DiBiase odboxoval jeden jediný zápas a to s Moorem.

Jeho zápasový rekord tedy je (0-1-0, 0 KO), což je velmi netypické. V roce 1974 pomohl trénovat George Foremana na zápas s Muhammadem Alim, který se konal v Zaire. V roce 1976 působil jako asistent trenéra u boxerského olympijského týmu Nigérie. V roce 1990 dokonce působil jako jeden z trenérů „Big George“ Foremana. Moore byl také aktivním hercem. Zahrál si například ve zfilmované adaptaci „ Dobrodružství Hucklebberyho Finna“ nebo si také zahrál ve filmu „ The Carpetbaggers“. Z prvního manželství, s Elizabeth Thorton, má Moore celkem sedm dětí. Tři dcery a dva syny. V druhém manželství s Joan Hardyovou zplodil pět dětí. Nejvíce se mu povedla druhorozená dcera J’Marie, která se roku 1997 stala první dcerou slavného boxera, která okusila profesionální ring, stejně jako její otec.

Roku 1998 však přichází rána. Archie Moore umírá na zástavu srdce, pouhé čtyři dny před jeho 82. narozeninami. Odpočívej v pokoji Archie „ Old Mangoose“ Moore!

Ocenění, kterých Archie Moore za svůj život dosáhl :
• V roce 1965 byl uveden do síně slávy v San Diegu
• V roce 1980 byl uveden do světové síně slávy
• V roce 1990 byl uveden do mezinárodní síně slávy
• V roce 2002 byl uveden v St. Louis do takzvaného „Walk of Fame“
• V roce 2006 byl uveden do kalifornské síně slávy
• The Ring Magazine, dal v žebříčku „ Nejlepší boxer za posledních 80 let“ Moora na 14. místo
• Moore byl zařazen jako třetí nejlepší boxer napříč všemi vahami na serveru BoxRec.com

Archie Moore

Martin DědekMartin Dědek
Šéfredaktor ProBoxing.cz