Box Club BigBoard Praha míří do nejvyšší německé boxerské ligy!

BC BigBoard PrahaBoxerský klub BigBoard Praha se jako první český tým v historii představí v 1. Bundeslize, tedy nejvyšší německé lize olympijského boxu. Doplní tak trojici německých týmů a ve čtyřčlenné skupině se systémem každý s každým utká o nejprestižnější německý týmový titul. Český fanoušek se tak může těšit na 3 domácí utkání, v nichž se představí nejlepší němečtí boxeři tradičně posílení i o zahraniční hvězdy.

Praha 1. 10. 2015
Informace o účasti BC BigBoard Praha potvrdil jeho manažer Pavel Hynek: „Zatím jednáme s vedením německého boxerského svazu DBV o detailech a termínech, ale mohu potvrdit, že naše účast v 1. Bundeslize je schválena,“ a dodává: „Vše vzniklo relativně rychle. Posledních 14 dní jsme intenzivně jednali a ještě před necelým týdnem to vypadalo i na účast chorvatského týmu Sesvete. Nakonec německý svaz přijal pouze náš oddíl. Je to obrovský úspěch, neboť českým boxerům se tímto otevírá po Velké Británii nejlukrativnější boxerský trh v Evropě.“
BC BigBoard je tvořen boxery Pražského rohovníka, klubu, který na Praze 11 vychovává nové boxerské talenty a jehož boxeři pravidelně sbírají medaile z národních šampionátů. Tým je doplněn o boxery dalších pražských oddílů Kutil Gym a SK Boxing Praha. „Připravovali jsme se na českou extraligu. Měli jsme poskládaný tým z pražských boxerů s možností využít slovenské reprezentanty v případě zranění. Ve většině vah jsme měli české šampiony. Všichni nás pasovali na jasného favorita. Papírově snadnou cestu vedoucí k českému titulu jsme ale vyměnili za složitou bitvu s kvalitními zahraničními soupeři. Pokud chceme český box posunout zpět na výsluní, musíme srovnat krok s těmi nejlepšími a absolvovat těžká utkání,“ říká majitel klubu Dušan Palcr, který se v roce 2013 zasloužil o resuscitaci pražského boxu založením BC BigBoard Praha jakožto pomyslného nástupníka legendárních Uhelných skladů.
Pražský tým má již s mezinárodní ligou zkušenost. V loňském ročníku obsadil druhé místo za BC Stavbár Nitra v Intelize, kde se utkávali čeští, slovenští a polští boxeři. Zároveň se i většina pražských rohovníků pyšní titulem mistra české extraligy, neboť hostují za Rohovník Děčín, který v loňské sezóně získal pohár pro vítěze české extraligy v boxu. „Účast v 1. Bundeslize je pro boxery dalším mezníkem. Základ týmu je stabilní a kluci si postupně prošli 1. ligou, extraligou i interligou. Nyní se jim nastavuje další meta -po WSB nejkvalitnější týmová boxerská soutěž. Je to obrovská motivace na jejich cestě na světový vrchol,“ nadšeně popisuje výhody účasti v nejvyšší německé soutěži šéftrenér pražského celku Michal Soukup, jehož jméno je spojeno i s boxery, kteří německý box vyzkoušeli. Jeho svěřenec, stříbrný olympijský medailista, Rudolf Kraj, dokonce v Německu získal lukrativní profi smlouvu a utkal se tak o titul mistra světa.
Osobní zkušenost s 1. Bundesligou má i šéf klubu BC BigBoard Praha Ladislav Kutil. „Sám jsem v Bundeslize nastupoval a někde v tělocvičně mám pohár pro jejího vítěze, usmívá se Ladislav Kutil, dlouholetý český reprezentant a několikanásobný mistr republiky, a dodává: „Je to nejkvalitnější soutěž. Navíc v Německu je box velmi populární. Za mé éry startovalo v lize 8 týmů. Zřejmě krize dopadla i na naše západní sousedy. Dříve nebylo myslitelné, že by český tým v Bundeslize startoval. Vybírali si pouze pár nejlepších boxerů, ale snažili se tlačit samozřejmě Němce,“ říká Ladislav Kutil, která v roce 1999 získal německý titul za Magdeburg a v roce 2000 stříbrnou medaili s týmem z Halle.
BC BigBoard Praha nahradí v nejvyšší německé týmové soutěži BC Straubing, který skončil v loňské sezóně na posledním místě. V nadcházející sezóně se tak ve čtyřčlenné skupině poměří v šesti zápasech s SV Motor Babelsberg, BSK Seelze a Nordhäuser SV, který bude obhajovat titul. Sezóna je rozdělena na podzimní a jarní část, kdy se všechny týmy vzájemně utkají jak na domácí půdě, tak i v odvetném zápase v roli hostí. Každý zápas se skládá ze 7 utkání, která se boxují na 3 kola po 3 minutách. Oproti české extralize mají Němci posunuty váhy o 1 kg nahoru. „Patrně se jim nechce hubnout,“ vtipkuje manažer pražského celku Pavel Hynek. „Zásadnější je však to, že Němci neboxují v lize těžkou váhu. Boxer musí shodit buď na 82 kg, nebo naopak dopít a navážit nad 91 kg. Je to tradice v Německu, ale neodpovídá to světovým trendům, proto se snažíme vyjednat zařazení těžké váhy do soutěže,“ doplňuje Hynek.
Pražský tým má totiž silné zastoupení jak v těžké váze, tak i supertěžké. David Hošek a Daniel Táborský, oba odchovanci pražských oddílů, spolu sváděli tvrdé bitvy. V loňském roce přešel Daniel Táborský do supertěžké váhy, a tak se nyní již v ringu potkávají jen jako sparingpartneři v české reprezentaci. I ostatní váhy má pražský tým kvalitně obsazeny. V polotěžké má dokonce hned dva české reprezentanty. Pražského odchovance a vítěze letošní Grand Prix Ústí nad Labem, Martina Podluckého, a ostravskou posilu a nadějného mladíka Marka Vaněčka. Ve váze do 76 kg bude nastupovat zkušený Patrik Kliment, který se posunul o váhu výše a uvolnil tak místo v bantamu posile z Plzně Jakubovi Korbelovi, který přechází z dorostenecké kategorie mezi seniory. V lehkém veltru bude nastupovat Štěpán Pitra a lehkou váhu obsadí jeho klubový kolega z Pražského rohovníka Erik Aloyan. Erik Aloyan je arménského původu, české občanství získal až před pár měsíci, a tak mu na poslední chvíli utekla možnost startu na Evropských hrách v Baku. V nejnižší váhové kategorii bude nastupovat Erik Huliyev, několikanásobný český šampion, který paradoxně stále žádá o české občanství, přestože od útlého dětství žije a trénuje v České republice. Vzhledem k tomu, že se narodil na Ukrajině během útěku jeho rodiny před arménskou genocidou, nepřevzal ukrajinský pas, je člověkem bez národnosti. To komplikuje soupisku pražskému ceku. „Erik může startovat pouze v ČR. Zdržuje se zde pouze na krátkodobé povolení k pobytu, které musíme pravidelně prodlužovat. Pro venkovní utkání chceme použít posily ze Slovenska. Doufáme, že se český stát vzpamatuje a konečně tomuto nadějnému sportovci se šancemi na olympiádu udělí trvalý pobyt,“ říká s hořkostí Pavel Hynek.BC BigBoard Praha BC BigBoard PrahaBC BigBoard Praha

O BC BigBoard Praha
BC BigBoard Praha vznikl v roce 2013, avšak hlásí se k tradici legendárních Uhelných skladů. Je společným projektem Kutil Gymu a Pražského rohovníku, tedy dvou předních pražských boxerských oddílů. Za vznikem myšlenky vzkříšení tradic pražského boxu stojí dvě bývalé opory Uhelných skladů úspěšní čeští boxeři Ladislav Kutil a Michal Soukup spolu s finančníkem a boxerským nadšencem Dušanem Palcrem, které doplňuje funkcionář mezinárodní boxerské asociace AIBA Pavel Hynek. Hlavním partnerem je skupina BigBoard, která je s více než 50% podílem na trhu největším poskytovatelem prémiových outdoorových reklamních ploch na nejatraktivnějších místech na českém reklamním trhu venkovní reklamy.Mezinárodní interliga boxu