Amir Khan ukončil profesionální kariéru!

Amir KhanBývalý světový šampión super lehké váhy Amir Khan oficiálně ukončil profesionální kariéru. Jeho únorový souboj s krajanem Kellem Brookem tak byl jeho poslední!

Amir Khan (34-6-0, 21 KO) přezdívaný „King Khan“ vyčníval už mezi amatéry. V roce 2003 vyhrál v lehké váze juniorské olympijské hry a rok později ovládl juniorské mistrovství světa a Evropský studentský turnaj. Ve stejném roce se také představil na hlavních olympijských hrách v Aténách, kde dokráčel až do olympijské finále. Tam nestačil pouze na Kubánce Maria Kindelána, se kterým prohrál na body 22:30 a získal tak stříbrnou olympijskou medaili.

Amir Khan

Mezi profesionály debutoval 16. července 2005, když v Boltonu ukončil v prvním kole krajana Davida Baileye. Po dvanácti výhrách v řadě se dostal v červenci 2007 do souboje o pás britského impéria Commonwealth v lehké váze. Khan v zápase jasně dominoval a krajana Willie Limonda ukončil v osmém kole. O dva roky později získal už Interkontinentální titul organizace WBO, když v sedmi kolech seřezal dánského boxera Martina Kristjansena.

V červenci 2009 vyzval světového šampióna organizace WBA v super lehké váze, Ukrajince Andriye Kotelnika. Khan v duelu jasně dominoval a tehdejšího šampióna jednoznačně vybodoval. Následně pás čtyřikrát obhájil, když porazil Dmitriye Salitu, Paula Malignaggiho, Marcose Maidanu a Paula McCloskeye. V roce 2011 přišla sjednocující bitva se světovým šampiónem organizace IBF Zabem Judahem. Khan svého soupeře knockoutoval v pátém kola a měl v držení dva světové tituly.

Amir Khan

Jenže ty nedokázal obhájit. Hned při první obhajobě na konci roku 2011 prohrál ve vyrovnané bitvě s Američanem Lamontem Petersonem na body. O sedm měsíců později dostal opět příležitost bojovat o tituly, tentokrát pásy organizací WBA a WBC. Zápas se Khanovi nepovedl a americký šampión Danny Garcia jej ukončil ve čtvrtém kole. V následujících letech získal stříbrný titul WBC ve velterové váze a v květnu 2016 vyzval šampióna střední váhy Canela Alvareze. Mexický boxer byl však nad jeho síly a knockoutoval ho v 6. kole.

V roce 2019 bojoval o světový titul WBo ve velterové váze proti neporaženému šampiónovi Terencovi Crawfordovi. Ani tenhle titulový boj mu nevyšel a prohrál technickým knockoutem v šestém kole. Ve stejný rok získal ještě uvolněný Mezinárodní titul WBC, když ve čtvrtém kole ukončil Australana Billy Diba. Následně přerušil kariéru a vrátil se až letos v únoru do vyostřeného souboje s krajanem Kellem Brookem.

Amir Khan

Khan měl sice v zápase své chvilky, kdy Brooka dobře trefil, ale ten vždy vrátil dvakrát tak silněji. Vše vyvrcholilo v šestém kole, kdy ringový Victor Loughlin Khana po tvrdých kombinacích ukončil. Už tehdy Khan polemizoval o konci kariéry, ale tu oficiálně ukončil až nyní. Pětatřicetiletý britský boxer za svou kariéru dosáhl spousty úspěchů a jeho amatérské a profesionální úspěchu mu už nikdo nevymaže.