Alexander Povetkin ukončil profesionální kariéru!

Olympijský vítěz a bývalý světový šampión těžké váhy, který se i ve čtyřiceti letech mohl měřit s těmi nejlepšími oficiálně ukončil svou profesionální kariéru, kterou odstartoval už v roce 2005! Videa z titulových zápasů v článku!

Jednačtyřicetiletý „Russian Vityaz“ Alexander Povetkin (36-3-1, 25 KO) už další zápas nepřidá. Včera oficiálně ukončil svou bohatou sportovní kariéru. V profi ringu jej dokázali porazit pouze tři boxeři.

Alexander Povetkin

Povetkin ještě jako amatérský boxer vyhrál dvakrát Evropský šampionát (2002 Rusko a 2004 Chorvatsko), jednou mistrovství světa (2003 Thajsko) a také olympijské hry (2004 Řecko).

Wladimir Klitschko

Po zisku zlaté medaile na olympijských hrách v Aténách se přesunul mezi profesionály, kde debutoval na německém galavečeru 11. června 2005 a ve druhém kole zlikvidoval domácího Muhammeda Ali Durmaze.

27. srpna 2011 se probojoval ke své první bitvě o světový titul. Do cesty se mu tehdy postavil hvězdný boxer z Uzbekistánu Ruslan Chagaev. Povetkin zápas jasně ovládl a stal se šampiónem těžké váhy organizace WBA.

Pás následně čtyřikrát obhájil, když postupně porazil vyzývatele Američana Cedrice Boswella, Srba Marco Hucka, Američana Hasima Rahmana a Poláka Andrzeje Wawrzyka.

5. října 2013 se utkal s legendárním Ukrajincem Wladimirem Klitschkem o pásy WBA super, WBO, IBF a IBO. Zápas měl Klitschko plně ve své režii a ruského boxera jasně vybodoval 3x 119:104.

22. září 2018 dostal opět šanci bojovat o světové tituly a vyzval šampióna a přemožitele Wladimira Klitschka, Anthony Joshuu. Joshua ale byl na Povetkina až příliš silný a ruského bijce ukončil v sedmém kole.

22. srpna 2020 ve svých čtyřiceti letech dokázal v pátém kole knockoutovat britského bouřliváka Dilliana Whyta a získal diamantový pás WBC a prozatímní světový titul WBC. V následné odvetě letos v březnu na Whyte už nestačil a prohrál technickým KO ve čtvrtém kole.

Povetkin tak má v součtu zápasů na svém kontě 132 amatérských duelů z nichž prohrál pouze 7 a 40 profesionálních duelů z nichž prohrál pouze 3.