AIBA: Chceme profesionální boxery už na olympiádě v Riu! Uvidíme Klitschka nebo Joshuu s amatérskými boxery v ringu?

Olympijské hry RIO 2016O čem se šuškalo snad celý poslední rok, tak pomalu a jistě získává zelenou. Profesionální boxeři by se měli objevit již na letošní olympiádě v Riu. Zájem má například Klitschko nebo Povetkin!

Prezident Wu Ching-Kuo (AIBA) chce, aby na letošní olympiádě k 70. výročí organizace byli v ringu ti nejlepší, ne jen amatérští boxeři.
Amatérskému box se oficiálně říká olympijský box, protože je součástí olympijských her, ale spíše se napříč kontinenty užívá název amatérský box a pokud budou moci na hrách startovat i profesionální boxeři, tak se s největší pravděpodobností znova stane oficiální název amatérský box neboť oba budou olympijskými.Wladimir Klitschko

Ačkoliv jsou kvalifikace již naplánované a 60 boxerů již má své místo na olympiádě v Riu jisté. Ovšem Aiba se nebrání ani narychlo změněným pravidlům.
U mužů bude na olympiádě deset váhových kategorií a u žen pouze tři. I tady bude zajímavé sledovat rozdíly, neboť v profesionálním ringu je váhových kategorií 17 a tudíž by se plno vah muselo slít dohromady.
Dá se očekávat, že se AIBA dohodne i světovými organizacemi WBA, WBO, WBC a IBF, že aktuální mistři světa by mohli mít účast jistou stejně jako amatérští boxeři, který v daný rok vyhrají mistrovství světa.Lennox Lewis

Pokud se vše odsouhlasí, tak by měli zároveň skončit pravidla, která jasně vymezují a zakazují aby amatérští a profesionální boxeři spolu na turnajích boxovaly byť jen v exhibičním zápase nebo dokonce aby spolu měli klasický sparing na tréninku.
Toto by více sjednotilo oba boxerské styly. Anthony Joshua

Teď je jen otázkou, jak by amatérští boxeři zvládli boxovat s profíkem, který je zvyklí boxovat 8,10 nebo 12 kol a najednou by všechnu svou energii na 12 kol vložil do třech kol.
Když se podíváme na profesionální mezinárodní pyramidové turnaje, které se většinou provozují ve Velké Británii PrizeFighter, kde profesionální boxeři v jeden den odboxují 4 zápasy po třech kolech (pokud dojdou až do finále).
Tam je krásné sledovat, že i 40ti letý boxer najednou ožije a rozdíl například 15 let se okamžitě smaže neboť je celou kariéru připraven na plný zápas a 3 kola po 3 minutách zvládne v plné síle i Danny Williams.Vasyl Lomachenko

O olympiádu projevil v minulosti eminentní zájem bývalý ukrajinský šampión Wladimir Klitschko, ale ten hned v začátku dostal stopku od ukrajinské reprezentace, že ho do týmu nechtějí. Ovšem se ozvala také německá reprezentace (Klitschko vlastní kromě ukrajinského také německý pas), která by Klitschka přivítala s otevřenou náručí.
V podobném duchu se vyjadřoval i Alexander Povetkin, který řekl, že pokud na olympiádě bude startovat Klitschko tak on taky.
Včera nám potvrdil i tuzemský boxer Martin Parlagi, že má zájem v případě potvrzení profesionálních boxeru na olympiádě v Riu také startovat.
Parlagi se sice v amatérské kariéře na olympijské hry nekvalifikoval, ale v roce 2008 porazil například držitele stříbrné medaile z Pekingu Kubánce Andry Laffitu poměrem 9:6 poté dalšího účastníka her v Pekingu Itala Vittoria Parrinella poměrem 7:6! Nyní by si chtěl zajet pro vysněnou medaili!Nicola Adams